stdClass Object ( [id] => 210506 [title] => Milanović popustio? Barrosu poručio da će RH uskladiti zakon s europskom pravnom stečevinom [alias] => milanovic-popustio-barrosu-porucio-da-ce-rh-uskladiti-zakon-s-europskom-pravnom-stecevinom [catid] => 142 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

NAJNOVIJE

Hrvatska će poduzeti potrebne mjere kako bi svoj Zakon o pravosudnoj suradnji uskladila s pravnom stečevinom prihvaćenom u vrijeme pristupnih pregovora, navodi se u pismu premijera Zorana Milanovića kojeg je uputio predsjedniku Europske komisije Joseu Manuelu Barrosu u vezi oko prijepora o tzv. lex Perkovića.

Milanović u pismu, objavljenom na internetskim stranicama Vlade RH, navodi kako osjeća da je neophodno da Barrosa izvijesti o zadnjim događajima u svezi "s razlikama u tumačenju provedbe Europskog uhidbenog naloga između nadležne Opće uprave EK-a i Hrvatske vezano uz suverenu jednakost država članica EU".

"Ističem kako se ne radi o nespremnosti Hrvatske da provede EUN, već o različitom tumačenju prava svake države članice EU na punu ravnopravnost u odnosu na ostale. Kad je riječ o EUN i načinu njegove primjene, to nažalost nije slučaj", piše Milanović.

Potpredsjednica Reding zatražila je 29. srpnja 2013. od Hrvatske pojašnjenje našeg stava, što je ministar pravosuđa i učinio svojim pismom od 26. kolovoza, navodi hrvatski premijer.

U tom pismu ministar Orsat Miljenić je izvijestio potpredsjednicu EK o trenutnom stanju provedbe EUN-a u Hrvatskoj, koja je "već izvršila 19 od 119 zaprimljenih naloga".

U pismu se i navodi kako su neke države članice svojevremeno stavile trajna vremenska ograničenja na provedbu EUN te da je "Hrvatska stoga osobito zabrinuta zbog činjenice da se EUN ne provodi jednako na čitavom teritoriju Europske unije, te se građani država članica u istim pravnim situacijama tretiraju na različit način što u konačnici dovodi do pravne nesigurnosti".

Ministar Miljenić je zaključno, piše premijer predsjedniku EK-a, izvijestio Viviane Reading "kako će Hrvatska poduzeti potrebne mjere da bi Zakon o pravosudnoj suradnji uskladila s pravnom stečevinom prihvaćenom u vrijeme pristupnih pregovora".

Premijer naglašava kako se u ovom stadiju ne bi niti obraćao predsjedniku EK-a "da nas jučer nije šokirala izjava glasnogovornice potpredsjednice Reding", koja je službeno agenciji Hini rekla kako se "kriminalci, osumnjičeni za ubojstvo hrvatskih disidenata u drugim zemljama EU za vrijeme komunističkog režima, mogu nastaviti skrivati iza granica Hrvatske".

Isto tako, nastavlja Milanović, ona je zaprijetila sankcijama i primjenom čl. 39 Pristupnog ugovora zaključujući da "hrvatski postupci predstavljaju ozbiljno kršenje EU prava". Kad bi tome bilo tako, jedan značajan broj država članica bio u istom prekršaju, smatra hrvatski premijer.

"Nažalost, od Vas kao predsjednika EK moram tražiti zaštitu, ali i obrazloženje, kako je moguće da se jedna država članica EU izravno optužuje da štiti 'komunističke ubojice i kriminalce'", napisao je Milanović.

Milanović dodaje kako njegova vlada već mjesecima nastoji okupiti parlamentarnu većinu kako bi se u Ustavu Republike Hrvatske ukinula zastara upravo za kaznena djela političkih ubojstava, kako bi se preživjelim počiniteljima moglo suditi.

"S obzirom da i Vi i ja dobro znamo da glasnogovornici ne govore u osobno ime, dodatno me zabrinjava rječnik predstavnice potpredsjednice Reding koji je istovjetan rječniku hrvatske političke oporbe. Želim vjerovati da se radilo o neovlaštenom istupu učinjenom bez znanja gđe. potpredsjednice", napisao je Milanović.

"Hrvatska ima dugu povijest dobrog, sadržajnog i partnerskog dijaloga s Komisijom – te nema nikakvog razloga da tako ne bude i u ovom pitanju. Uvjeren sam da se taj dijalog mora odvijati u izravnim kontaktima između nadležnih dužnosnika i stručnih službi dviju strana, a što je moguće manje u javnoj domeni", kaže Milanović.

Premijer na kraju pisma naglašava da je Hrvatska svoje obveze uvijek ispunjavala i ispunjavat će ih i dalje. "Istovremeno očekujemo i razumijevanje za hrvatsku zainteresiranost da se ista pravila primjenjuju na isti način na sve države članice", napisao je Milanović, dodavši da "jednako tako Hrvatska očekuje takav odnos s članovima Komisije koji dolikuje uvriježenom dijalogu Komisije i Vijeća, odnosno države članice.

Pismo ministra Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić danas je u pismu potpredsjednici Europske komisije Viviane Reding upozorio na općenite nedostatke u primjeni Europskog uhidbenog naloga i iznio stajalište hrvatske Vlade o rješavanju nastalih problema.

Također, zahvalio joj je na pismu koje je uputila srpnju i konzultativnom sastanku stručnjaka održanom neposredno prije toga.

"U pogledu zamjerki koje ste stavili na implementaciju Europskog uhidbenog naloga u Republici Hrvatskoj, odnosno na određivanje vremenskog ograničenja razdoblja primjene tog instituta, ukazao bih na određene činjenice za koje vjerujemo da upozoravaju na općenite nedostatke u primjeni Europskog uhidbenog naloga te iznijeti stav hrvatske Vlade o rješavanju nastalih problema", navodi hrvatski ministar u pismu Viviane Reding koje je upućeno 26. kolovoza, a danas objavljeno na web stranicama Ministarstva pravoduđa.

U pismu se navodi kako je odredbom članka 32. Okvirne odluke od 13. lipnja 2002., omogućeno državama članicama da mogu izraziti rezervu u pogledu vremenskog ograničenja za primjenu Europskog uhidbenog naloga, što su neke države i iskoristile. "Praktična posljedica navedene odredbe Okvirne odluke i stavljenih rezervi jest da pojedine članice, u istim pravnim situacijama i za ista kaznena djela počinjena u isto vrijeme, ne moraju drugim članicama izručivati svoje državljane. Istodobno, druge države članice koje nisu stavile tu rezervu moraju izručivati svoje državljane, između ostalim i državama koje ne izručuju.

Ovakvo rješenje dovodi do nejednakosti među državama članicama što je u suprotnosti s člankom 4. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji. Budući da se Europski uhidbeni nalog ne provodi jednako na teritoriju Europske unije, građani država članica se u istim pravnim situacijama tretiraju na različiti način što u konačnici dovodi do pravne nesigurnosti i nije u skladu s načelom pravednosti", stoji u pismu Orsata Miljenića potpredsjednici Europske komisije.

Hrvatski ministar u pismu naglašava da je Republika Hrvatska uvijek inzistirala i inzistirat će da hrvatski građani budu u potpunosti ravnopravni s drugim građanima Europske unije pa i kad je u pitanju provedba Europskog uhidbenog naloga.

"Istovremeno, smatram da je Europski uhidbeni nalog iznimno bitno sredstvo u borbi protiv svih oblika kriminala. Republika Hrvatska ga podržava i provodi od prvog dana ulaska u Europsku uniju. Sukladno postojećem zakonskom rješenju, od 1. srpnja 2013. godine Republika Hrvatska zaprimila je 119 uhidbenih naloga prema hrvatskim državljanima od čega ih je do sada realizirano 19.

Slijedom navedenog, ne bih se mogao složiti s tezom da vremensko ograničenje primjene, koje je istovjetno rješenjima u nekim drugim članicama Europske unije, predstavlja ozbiljni nedostatak u prenošenju pravne stečevine ili provedbi akata koje su donijele europske institucije. Kada bi tomu bilo tako, onda bi se moglo zaključiti da i druge zemlje članice koje imaju ova ograničenja u bitnome povređuju sustav Europskog uhidbenog naloga iako na to imaju formalno pravo. Stoga je, po našem sudu, neprihvatljivo pozivanje na članak 39. Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, osobito kada se uzme u obzir da Republika Hrvatska, osim ovog vremenskog ograničenja koje imaju i druge države članice, u cijelosti ispunjava svoje obveze po Okvirnoj odluci od 13. lipnja 2002.", navodi ministar Miljenić.

Međutim, dodaje on u pismu V. Reding, prihvaćam Vaš stav da je, formalno, pitanje postavljanja rezerve u pogledu implementacije Europskog uhidbenog naloga trebalo pokrenuti tijekom pristupnih pregovora u okviru poglavlja 24, što nažalost nije učinjeno. S druge strane, unatoč navedenom ograničenju iz Okvirne odluke, osjećam potrebu ponoviti da je člankom 4. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji izričito propisano da "Unija poštuje jednakost država članica pred Ugovorima" .

"Stoga, uzimajući u obzir gore navedeno, hrvatska Vlada će poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima sa državama članicama EU, u pogledu vremenskog ograničenja primjene Europskog uhidbenog naloga, uskladio s pravnom stečevinom kako je prihvaćena tijekom pregovora", naglašava ministar u pismu.

Također dodaje kako će Vlada RH koristi ovu priliku predložiti Europskoj komisiji pokretanje inicijative za jednaku primjenu Europskog uhidbenog naloga u svim državama članicama, a zbog uspostave jednakosti među građanima Europske unije i jačanja pravne sigurnosti.

"U tom smislu spremni smo Vam pružiti svaku podršku. Ukoliko smatrate potrebnim bilo kakva dodatna objašnjenja naših stavova, stojim Vam na raspolaganju", stoji u pismu ministra pravosuđa Orsata Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding.

Kajin o lex Perković: Hrvatska ne štiti nikoga


Nezavisni saborski zastupnik Damir Kajin govoreći danas o Zakonu o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s članicama EU, kolokvijalno nazvanog lex Perković, naveo je da "od 100 zahtjeva za izručenje koji su u Hrvatsku pristigli od 1. srpnja, hrvatske su vlasti u nepunih 55 dana izručile 30 osoba te se ne može govoriti da Hrvatska nekoga štiti".

"No, da izruči nekoga za djelo koje je ušlo u zastaru mora mijenjati Ustav", rekao je Kajin na konferenciji za novinare založivši se za načelo ili suditi u vlastitoj zemlji ili izručiti.

Ustvrdio je kako je jadna oporba koja si rejting diže na temelju stavova povjerenice Europske komisije za pravosuđe i temeljna prava Viviane Reding. Poručio je kako nitko iz danas vladajuće koalicije nije s Perkovićem surađivao od 1990. do 2000. godine, "ali mnogi sadašnji vodeći HDZ-ovci to su činili".

Prema njegovim riječima jasno je da se politički motivirana ubojstva trebaju goniti, ali i ona iz 50-tih godina prošlog stoljeća počinjena prema crkvi, kao i ona 60-tih godina učinjena prema emigrantima.

"Isto tako se moraju procesuirati i ubojstva koja je emigracija počinila prema ex-ju ambasadorima, kao što treba sankcionirati i sve političke likvidacije iz ranih 90-tih godina prošlog stoljeća", naglasio je Kajin. Smatra kako je problem Hrvatske to što je mala država "i po onoj Orwelovoj sve su države jednake, ali neke su jednakije".

Po njegovom sudu nema govora da bi Hrvatska mogla ostati bez sredstava iz kohezijskih fondova Europske unije, jer je Europska komisija u ponedjeljak Hrvatskoj odobrila 450 milijuna eura, za što je Hrvatska već morala uplatiti 250 milijuna eura.

"Od tih 450 milijuna eura, Grad Poreč će za razvoj vodoopskrbe i kanalizacije povući 50 milijuna eura. To govori da ova Vlada ne okreće leđa Istri, ni Poreču u kojem je IDS u drugom krugu izbora osvojio vlast zahvaljujući potpori HDZ-a. Istri okreću leđa Jakovčić i njegovi puleni koji javno pretvaraju u privatno", drži Kajin.

Komentirajući napise o novom poslovnom angažmanu bivšeg istarskog župana i predsjednika IDS-a

Ivana Jakovčića čiju je tvrtku porečka Plava laguna angažirala za savjetovanje o projektima i razvoju, rekao kako ne vjerujem da on to radi za "siću" od pet tisuća eura mjesečno. Prema njegovim riječima na taj način Jakovčić je pokazao kako može servisirati kredit od 800 tisuća eura.

"Tim Jakovčićevim angažmanom je prvotna akumulacija politike u Istri definitivno iza nas, a sada kreće 'legalizacija' pretvaranja javnog u privatno", ustvrdio je Kajin.

HSP AS: Još jedan promašaj Milanovićeve Vlade


Hrvatska stranka prava dr. Ante Starčević (HSP AS) u današnjem je priopćenju ocijenila da je zakon poznat kao "lex Perković" još jedan promašaj Vlade na čelu s premijerom Zoranom Milanovićem, koja taj zakon grčevito brani mimo civilizacijskih i demokratskih načela i procesa.

Tim činom, uz to što se štiti zločin, provodi se i selektivno pravo na pravdu, što je vrlo ružna poruka hrvatskim građanima među kojima se stvara nepovjerenje u djelovanje pravne države na svim njezinim razinama i institucijama. Zar ubojstvo zastarijeva, pita se HSP AS.

S obzirom na najave da će zbog toga Europska komisija uskratiti Hrvatskoj pristup fondovima EU, HSP AS traži hitno ukidanje spornog zakona.

"Naglašavamo kako se zbog svega navedenog taj zakon ne odnosi samo na obranu jednoumnog totalitarističkog režima, nego i na još veće osiromašenje ionako posrnulog hrvatskoga gospodarstva i teškog socijalnog stanja njezinih građana, kojima su još jedino fondovi EU trebali biti infuzija za preživljavanje", kaže se u priopćenju.

Od obrane takvog zakona nije izuzet ni predsjednik Republike Ivo Josipović, jer bi se svojim autoritetom i ovlastima trebao staviti u službu građana, stoga ga HSP AS poziva da se založi za ukidanje "lex Perkovića".

RANIJE

Europska komisija je u srijedu potvrdila da je od Hrvatske dobila pozitivne signale u vezi s mogućom promjenom zakona o primjeni europskog uhidbenog naloga, ali i da nastavlja s pripremama odgovarajućih mjera kako bi se osiguralo da hrvatsko zakonodavstvo bude usklađeno s europskim.

"Mogu potvrditi da je potpredsjednica Komisije Viviane Reding jučer navečer dobila pismo hrvatskog ministra pravosuđa koje, čini se, upućuje na konstruktivan pristup u tom pitanju, to jest volju Hrvatske da promijeni svoj zakon i uskladi ga s europskim zakonima. Predsjednik Barroso je također primio slična jamstva od hrvatskog premijera jučer navečer. Komisija pozdravlja taj konstruktivni pristup i sada je u kontaktu s hrvatskim vlastima kako bi se razjasnile njihove namjere i kako bi se vidjelo hoće li nakon ovih pozitivnih političkih namjera uslijediti tražene zakonodavne mjere", izjavila je u srijedu na konferenciji za novinare glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

Glasnogovornica povjerenice Viviane Reding ponovila je da je Komisija zabrinuta "zbog jednostrane odluke Hrvatske krajem lipnja, samo tri dana prije pristupanja EU-u, o ograničavanju primjene europskog uhidbenog naloga, što nije u skladu s europskim pravom".

Dodala je da Komisija priprema "odgovarajuće mjere predvđene člankom 39. hrvatskog pristupnog ugovora kako bi se osiguralo da hrvatski zakon o primjeni europskog uhidbenog naloga bude usklađen s europskim".

"Te mjere mogle bi biti poduzete u prvim tjednima rujna", naglasila je Andreeva.

Hrvatska je krajem lipnja donijela zakon, kolokvijalno nazvan "lex Perković" kojim primjenu Europskog uhidbenog naloga ograničava na zločine počinjene poslije kolovoza 2002. Reding je u pismu hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću koncem srpnja napisala kako ono što je Hrvatska učinila 28. lipnja, usvajanjem amandmana na zakon o europskom uhidbenom nalogu, nije u skladu s europskim zakonodavstvom te da to treba ispraviti.


PRVA VIJEST

Ministarstvo pravosuđa potvrdilo je danas Hini da je poslalo pismo europskoj povjerenici za pravosuđe Viviane Reding vezano uz primjenu Europskog uhidbenog naloga.

Ministar Orsat Miljenić jučer je poslao očitovanje na pismo kojim je krajem srpnja Viviane Reding zatražila odgovor na pitanje kada se planira uskladiti hrvatski zakon o europskom uhidbenom nalogu s europskim zakonodavstvom.

Odgovor, u kojem je službeni Zagreb naveo ispunjene zahtjeve prema zemljama EU-a od početka primjene europskog uhidbenog naloga, poslan je u Bruxelles nekoliko dana nakon što je u petak, 23. kolovoza istekao rok koji je Europska komisija dala Hrvatskoj za očitovanje.

Glasnogovornica EK-a Mina Anddreeva rekla je u ponedjeljak, dok odgovora nije bilo, da Europska komisija zbog toga duboko žali te je najavila mjere protiv Hrvatske. Trzavice na relaciji Zagreba i Europske komisije pojačane su nakon njezine izjave da Hrvatska iza svojih granica skriva ubojice hrvatskih disidenata.

Hrvatska je krajem lipnja donijela zakon, kolokvijalno nazvan "lex Perković" kojim primjenu europskog uhidbenog naloga ograničava na zločine počinjene poslije kolovoza 2002. Reding je u pismu hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću koncem srpnja napisala kako ono što je Hrvatska učinila 28. srpnja, usvajanjem amandmana na zakon o europskom uhidbenom nalogu, nije u skladu s europskim zakonodavstvom te da to treba ispraviti.

(H)
Foto: cropix

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => pročitajte Pismo ministra Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2013-08-28 13:06:57 [created_by] => 36 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2013-08-28 17:12:16 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2013-08-28 16:27:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 5520 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 142 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Hrvatske. [menu-meta_keywords] => vijesti, zanimljivosti, hrvatska [secure] => 0 [page_title] => Hrvatska [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 0 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 1 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => { "is_import_from_dnn": true, "incptvocmimagegalleryIGParameters": "default", "incptvocmimagegalleryocmIGposition": "OcmAfterDisplayContent", "incptvocmimagegalleryocmIGtheme": "CameraSlideshow", "incptvocmimagegalleryImages": [ "/Archive/images/2013/08/28/AAA/milanovic_vivis18-270813.jpg" ], "incptvocmimagegalleryImageTitles": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageDescriptions": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageFocus": [ "50:50" ], "incptvocmimagegalleryImageDimensions": [ { "size0": "800x535" } ] } [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 142 [name] => Hrvatska [alias] => hrvatska [description] => [parent] => 119 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 1 [params] => {"inheritFrom":"119","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"0","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-02-21 11:58:02","customparams_modified":"2019-02-21 11:58:02","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 15556421 Threads: 5 Questions: 3211036394 Slow queries: 7241553 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 236179890 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 49 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front06 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /vijesti/hrvatska ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /vijesti/hrvatska/milanovic-popustio-barrosu-porucio-da-ce-rh-uskladiti-zakon-s-europskom-pravnom-stecevinom-210506 [printLink] => /vijesti/hrvatska/milanovic-popustio-barrosu-porucio-da-ce-rh-uskladiti-zakon-s-europskom-pravnom-stecevinom-210506?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 205185 [name] => lexperković [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => lexperkovic [link] => /tag/lexperkovic ) [1] => stdClass Object ( [id] => 218508 [name] => orsatmiljenić [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => orsatmiljenic [link] => /tag/orsatmiljenic ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => pročitajte Pismo ministra Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Milanović popustio? Barrosu poručio da će RH uskladiti zakon s europskom pravnom stečevinom [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => [name] => [username] => [email] => [password] => [password_clear] => [block] => [sendEmail] => [registerDate] => [lastvisitDate] => [activation] => [params] => [groups] => Array ( ) [guest] => 1 [lastResetTime] => [resetCount] => [requireReset] => [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [link] => /autor/2024-05-19-10-24-36-36 [profile] => Joomla\CMS\Object\CMSObject Object ( [_errors:protected] => Array ( ) [gender] => ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/images/2013/08/28/AAA/milanovic_vivis18-270813.jpg [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/images/2013/08/28/AAA/milanovic_vivis18-270813.jpg [title] => ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

NAJNOVIJE

Hrvatska će poduzeti potrebne mjere kako bi svoj Zakon o pravosudnoj suradnji uskladila s pravnom stečevinom prihvaćenom u vrijeme pristupnih pregovora, navodi se u pismu premijera Zorana Milanovića kojeg je uputio predsjedniku Europske komisije Joseu Manuelu Barrosu u vezi oko prijepora o tzv. lex Perkovića.

Milanović u pismu, objavljenom na internetskim stranicama Vlade RH, navodi kako osjeća da je neophodno da Barrosa izvijesti o zadnjim događajima u svezi "s razlikama u tumačenju provedbe Europskog uhidbenog naloga između nadležne Opće uprave EK-a i Hrvatske vezano uz suverenu jednakost država članica EU".

"Ističem kako se ne radi o nespremnosti Hrvatske da provede EUN, već o različitom tumačenju prava svake države članice EU na punu ravnopravnost u odnosu na ostale. Kad je riječ o EUN i načinu njegove primjene, to nažalost nije slučaj", piše Milanović.

Potpredsjednica Reding zatražila je 29. srpnja 2013. od Hrvatske pojašnjenje našeg stava, što je ministar pravosuđa i učinio svojim pismom od 26. kolovoza, navodi hrvatski premijer.

U tom pismu ministar Orsat Miljenić je izvijestio potpredsjednicu EK o trenutnom stanju provedbe EUN-a u Hrvatskoj, koja je "već izvršila 19 od 119 zaprimljenih naloga".

U pismu se i navodi kako su neke države članice svojevremeno stavile trajna vremenska ograničenja na provedbu EUN te da je "Hrvatska stoga osobito zabrinuta zbog činjenice da se EUN ne provodi jednako na čitavom teritoriju Europske unije, te se građani država članica u istim pravnim situacijama tretiraju na različit način što u konačnici dovodi do pravne nesigurnosti".

Ministar Miljenić je zaključno, piše premijer predsjedniku EK-a, izvijestio Viviane Reading "kako će Hrvatska poduzeti potrebne mjere da bi Zakon o pravosudnoj suradnji uskladila s pravnom stečevinom prihvaćenom u vrijeme pristupnih pregovora".

Premijer naglašava kako se u ovom stadiju ne bi niti obraćao predsjedniku EK-a "da nas jučer nije šokirala izjava glasnogovornice potpredsjednice Reding", koja je službeno agenciji Hini rekla kako se "kriminalci, osumnjičeni za ubojstvo hrvatskih disidenata u drugim zemljama EU za vrijeme komunističkog režima, mogu nastaviti skrivati iza granica Hrvatske".

Isto tako, nastavlja Milanović, ona je zaprijetila sankcijama i primjenom čl. 39 Pristupnog ugovora zaključujući da "hrvatski postupci predstavljaju ozbiljno kršenje EU prava". Kad bi tome bilo tako, jedan značajan broj država članica bio u istom prekršaju, smatra hrvatski premijer.

"Nažalost, od Vas kao predsjednika EK moram tražiti zaštitu, ali i obrazloženje, kako je moguće da se jedna država članica EU izravno optužuje da štiti 'komunističke ubojice i kriminalce'", napisao je Milanović.

Milanović dodaje kako njegova vlada već mjesecima nastoji okupiti parlamentarnu većinu kako bi se u Ustavu Republike Hrvatske ukinula zastara upravo za kaznena djela političkih ubojstava, kako bi se preživjelim počiniteljima moglo suditi.

"S obzirom da i Vi i ja dobro znamo da glasnogovornici ne govore u osobno ime, dodatno me zabrinjava rječnik predstavnice potpredsjednice Reding koji je istovjetan rječniku hrvatske političke oporbe. Želim vjerovati da se radilo o neovlaštenom istupu učinjenom bez znanja gđe. potpredsjednice", napisao je Milanović.

"Hrvatska ima dugu povijest dobrog, sadržajnog i partnerskog dijaloga s Komisijom – te nema nikakvog razloga da tako ne bude i u ovom pitanju. Uvjeren sam da se taj dijalog mora odvijati u izravnim kontaktima između nadležnih dužnosnika i stručnih službi dviju strana, a što je moguće manje u javnoj domeni", kaže Milanović.

Premijer na kraju pisma naglašava da je Hrvatska svoje obveze uvijek ispunjavala i ispunjavat će ih i dalje. "Istovremeno očekujemo i razumijevanje za hrvatsku zainteresiranost da se ista pravila primjenjuju na isti način na sve države članice", napisao je Milanović, dodavši da "jednako tako Hrvatska očekuje takav odnos s članovima Komisije koji dolikuje uvriježenom dijalogu Komisije i Vijeća, odnosno države članice.

Pismo ministra Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić danas je u pismu potpredsjednici Europske komisije Viviane Reding upozorio na općenite nedostatke u primjeni Europskog uhidbenog naloga i iznio stajalište hrvatske Vlade o rješavanju nastalih problema.

Također, zahvalio joj je na pismu koje je uputila srpnju i konzultativnom sastanku stručnjaka održanom neposredno prije toga.

"U pogledu zamjerki koje ste stavili na implementaciju Europskog uhidbenog naloga u Republici Hrvatskoj, odnosno na određivanje vremenskog ograničenja razdoblja primjene tog instituta, ukazao bih na određene činjenice za koje vjerujemo da upozoravaju na općenite nedostatke u primjeni Europskog uhidbenog naloga te iznijeti stav hrvatske Vlade o rješavanju nastalih problema", navodi hrvatski ministar u pismu Viviane Reding koje je upućeno 26. kolovoza, a danas objavljeno na web stranicama Ministarstva pravoduđa.

U pismu se navodi kako je odredbom članka 32. Okvirne odluke od 13. lipnja 2002., omogućeno državama članicama da mogu izraziti rezervu u pogledu vremenskog ograničenja za primjenu Europskog uhidbenog naloga, što su neke države i iskoristile. "Praktična posljedica navedene odredbe Okvirne odluke i stavljenih rezervi jest da pojedine članice, u istim pravnim situacijama i za ista kaznena djela počinjena u isto vrijeme, ne moraju drugim članicama izručivati svoje državljane. Istodobno, druge države članice koje nisu stavile tu rezervu moraju izručivati svoje državljane, između ostalim i državama koje ne izručuju.

Ovakvo rješenje dovodi do nejednakosti među državama članicama što je u suprotnosti s člankom 4. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji. Budući da se Europski uhidbeni nalog ne provodi jednako na teritoriju Europske unije, građani država članica se u istim pravnim situacijama tretiraju na različiti način što u konačnici dovodi do pravne nesigurnosti i nije u skladu s načelom pravednosti", stoji u pismu Orsata Miljenića potpredsjednici Europske komisije.

Hrvatski ministar u pismu naglašava da je Republika Hrvatska uvijek inzistirala i inzistirat će da hrvatski građani budu u potpunosti ravnopravni s drugim građanima Europske unije pa i kad je u pitanju provedba Europskog uhidbenog naloga.

"Istovremeno, smatram da je Europski uhidbeni nalog iznimno bitno sredstvo u borbi protiv svih oblika kriminala. Republika Hrvatska ga podržava i provodi od prvog dana ulaska u Europsku uniju. Sukladno postojećem zakonskom rješenju, od 1. srpnja 2013. godine Republika Hrvatska zaprimila je 119 uhidbenih naloga prema hrvatskim državljanima od čega ih je do sada realizirano 19.

Slijedom navedenog, ne bih se mogao složiti s tezom da vremensko ograničenje primjene, koje je istovjetno rješenjima u nekim drugim članicama Europske unije, predstavlja ozbiljni nedostatak u prenošenju pravne stečevine ili provedbi akata koje su donijele europske institucije. Kada bi tomu bilo tako, onda bi se moglo zaključiti da i druge zemlje članice koje imaju ova ograničenja u bitnome povređuju sustav Europskog uhidbenog naloga iako na to imaju formalno pravo. Stoga je, po našem sudu, neprihvatljivo pozivanje na članak 39. Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, osobito kada se uzme u obzir da Republika Hrvatska, osim ovog vremenskog ograničenja koje imaju i druge države članice, u cijelosti ispunjava svoje obveze po Okvirnoj odluci od 13. lipnja 2002.", navodi ministar Miljenić.

Međutim, dodaje on u pismu V. Reding, prihvaćam Vaš stav da je, formalno, pitanje postavljanja rezerve u pogledu implementacije Europskog uhidbenog naloga trebalo pokrenuti tijekom pristupnih pregovora u okviru poglavlja 24, što nažalost nije učinjeno. S druge strane, unatoč navedenom ograničenju iz Okvirne odluke, osjećam potrebu ponoviti da je člankom 4. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji izričito propisano da "Unija poštuje jednakost država članica pred Ugovorima" .

"Stoga, uzimajući u obzir gore navedeno, hrvatska Vlada će poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima sa državama članicama EU, u pogledu vremenskog ograničenja primjene Europskog uhidbenog naloga, uskladio s pravnom stečevinom kako je prihvaćena tijekom pregovora", naglašava ministar u pismu.

Također dodaje kako će Vlada RH koristi ovu priliku predložiti Europskoj komisiji pokretanje inicijative za jednaku primjenu Europskog uhidbenog naloga u svim državama članicama, a zbog uspostave jednakosti među građanima Europske unije i jačanja pravne sigurnosti.

"U tom smislu spremni smo Vam pružiti svaku podršku. Ukoliko smatrate potrebnim bilo kakva dodatna objašnjenja naših stavova, stojim Vam na raspolaganju", stoji u pismu ministra pravosuđa Orsata Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding.

Kajin o lex Perković: Hrvatska ne štiti nikoga


Nezavisni saborski zastupnik Damir Kajin govoreći danas o Zakonu o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s članicama EU, kolokvijalno nazvanog lex Perković, naveo je da "od 100 zahtjeva za izručenje koji su u Hrvatsku pristigli od 1. srpnja, hrvatske su vlasti u nepunih 55 dana izručile 30 osoba te se ne može govoriti da Hrvatska nekoga štiti".

"No, da izruči nekoga za djelo koje je ušlo u zastaru mora mijenjati Ustav", rekao je Kajin na konferenciji za novinare založivši se za načelo ili suditi u vlastitoj zemlji ili izručiti.

Ustvrdio je kako je jadna oporba koja si rejting diže na temelju stavova povjerenice Europske komisije za pravosuđe i temeljna prava Viviane Reding. Poručio je kako nitko iz danas vladajuće koalicije nije s Perkovićem surađivao od 1990. do 2000. godine, "ali mnogi sadašnji vodeći HDZ-ovci to su činili".

Prema njegovim riječima jasno je da se politički motivirana ubojstva trebaju goniti, ali i ona iz 50-tih godina prošlog stoljeća počinjena prema crkvi, kao i ona 60-tih godina učinjena prema emigrantima.

"Isto tako se moraju procesuirati i ubojstva koja je emigracija počinila prema ex-ju ambasadorima, kao što treba sankcionirati i sve političke likvidacije iz ranih 90-tih godina prošlog stoljeća", naglasio je Kajin. Smatra kako je problem Hrvatske to što je mala država "i po onoj Orwelovoj sve su države jednake, ali neke su jednakije".

Po njegovom sudu nema govora da bi Hrvatska mogla ostati bez sredstava iz kohezijskih fondova Europske unije, jer je Europska komisija u ponedjeljak Hrvatskoj odobrila 450 milijuna eura, za što je Hrvatska već morala uplatiti 250 milijuna eura.

"Od tih 450 milijuna eura, Grad Poreč će za razvoj vodoopskrbe i kanalizacije povući 50 milijuna eura. To govori da ova Vlada ne okreće leđa Istri, ni Poreču u kojem je IDS u drugom krugu izbora osvojio vlast zahvaljujući potpori HDZ-a. Istri okreću leđa Jakovčić i njegovi puleni koji javno pretvaraju u privatno", drži Kajin.

Komentirajući napise o novom poslovnom angažmanu bivšeg istarskog župana i predsjednika IDS-a

Ivana Jakovčića čiju je tvrtku porečka Plava laguna angažirala za savjetovanje o projektima i razvoju, rekao kako ne vjerujem da on to radi za "siću" od pet tisuća eura mjesečno. Prema njegovim riječima na taj način Jakovčić je pokazao kako može servisirati kredit od 800 tisuća eura.

"Tim Jakovčićevim angažmanom je prvotna akumulacija politike u Istri definitivno iza nas, a sada kreće 'legalizacija' pretvaranja javnog u privatno", ustvrdio je Kajin.

HSP AS: Još jedan promašaj Milanovićeve Vlade


Hrvatska stranka prava dr. Ante Starčević (HSP AS) u današnjem je priopćenju ocijenila da je zakon poznat kao "lex Perković" još jedan promašaj Vlade na čelu s premijerom Zoranom Milanovićem, koja taj zakon grčevito brani mimo civilizacijskih i demokratskih načela i procesa.

Tim činom, uz to što se štiti zločin, provodi se i selektivno pravo na pravdu, što je vrlo ružna poruka hrvatskim građanima među kojima se stvara nepovjerenje u djelovanje pravne države na svim njezinim razinama i institucijama. Zar ubojstvo zastarijeva, pita se HSP AS.

S obzirom na najave da će zbog toga Europska komisija uskratiti Hrvatskoj pristup fondovima EU, HSP AS traži hitno ukidanje spornog zakona.

"Naglašavamo kako se zbog svega navedenog taj zakon ne odnosi samo na obranu jednoumnog totalitarističkog režima, nego i na još veće osiromašenje ionako posrnulog hrvatskoga gospodarstva i teškog socijalnog stanja njezinih građana, kojima su još jedino fondovi EU trebali biti infuzija za preživljavanje", kaže se u priopćenju.

Od obrane takvog zakona nije izuzet ni predsjednik Republike Ivo Josipović, jer bi se svojim autoritetom i ovlastima trebao staviti u službu građana, stoga ga HSP AS poziva da se založi za ukidanje "lex Perkovića".

RANIJE

Europska komisija je u srijedu potvrdila da je od Hrvatske dobila pozitivne signale u vezi s mogućom promjenom zakona o primjeni europskog uhidbenog naloga, ali i da nastavlja s pripremama odgovarajućih mjera kako bi se osiguralo da hrvatsko zakonodavstvo bude usklađeno s europskim.

"Mogu potvrditi da je potpredsjednica Komisije Viviane Reding jučer navečer dobila pismo hrvatskog ministra pravosuđa koje, čini se, upućuje na konstruktivan pristup u tom pitanju, to jest volju Hrvatske da promijeni svoj zakon i uskladi ga s europskim zakonima. Predsjednik Barroso je također primio slična jamstva od hrvatskog premijera jučer navečer. Komisija pozdravlja taj konstruktivni pristup i sada je u kontaktu s hrvatskim vlastima kako bi se razjasnile njihove namjere i kako bi se vidjelo hoće li nakon ovih pozitivnih političkih namjera uslijediti tražene zakonodavne mjere", izjavila je u srijedu na konferenciji za novinare glasnogovornica Komisije Mina Andreeva.

Glasnogovornica povjerenice Viviane Reding ponovila je da je Komisija zabrinuta "zbog jednostrane odluke Hrvatske krajem lipnja, samo tri dana prije pristupanja EU-u, o ograničavanju primjene europskog uhidbenog naloga, što nije u skladu s europskim pravom".

Dodala je da Komisija priprema "odgovarajuće mjere predvđene člankom 39. hrvatskog pristupnog ugovora kako bi se osiguralo da hrvatski zakon o primjeni europskog uhidbenog naloga bude usklađen s europskim".

"Te mjere mogle bi biti poduzete u prvim tjednima rujna", naglasila je Andreeva.

Hrvatska je krajem lipnja donijela zakon, kolokvijalno nazvan "lex Perković" kojim primjenu Europskog uhidbenog naloga ograničava na zločine počinjene poslije kolovoza 2002. Reding je u pismu hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću koncem srpnja napisala kako ono što je Hrvatska učinila 28. lipnja, usvajanjem amandmana na zakon o europskom uhidbenom nalogu, nije u skladu s europskim zakonodavstvom te da to treba ispraviti.


PRVA VIJEST

Ministarstvo pravosuđa potvrdilo je danas Hini da je poslalo pismo europskoj povjerenici za pravosuđe Viviane Reding vezano uz primjenu Europskog uhidbenog naloga.

Ministar Orsat Miljenić jučer je poslao očitovanje na pismo kojim je krajem srpnja Viviane Reding zatražila odgovor na pitanje kada se planira uskladiti hrvatski zakon o europskom uhidbenom nalogu s europskim zakonodavstvom.

Odgovor, u kojem je službeni Zagreb naveo ispunjene zahtjeve prema zemljama EU-a od početka primjene europskog uhidbenog naloga, poslan je u Bruxelles nekoliko dana nakon što je u petak, 23. kolovoza istekao rok koji je Europska komisija dala Hrvatskoj za očitovanje.

Glasnogovornica EK-a Mina Anddreeva rekla je u ponedjeljak, dok odgovora nije bilo, da Europska komisija zbog toga duboko žali te je najavila mjere protiv Hrvatske. Trzavice na relaciji Zagreba i Europske komisije pojačane su nakon njezine izjave da Hrvatska iza svojih granica skriva ubojice hrvatskih disidenata.

Hrvatska je krajem lipnja donijela zakon, kolokvijalno nazvan "lex Perković" kojim primjenu europskog uhidbenog naloga ograničava na zločine počinjene poslije kolovoza 2002. Reding je u pismu hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću koncem srpnja napisala kako ono što je Hrvatska učinila 28. srpnja, usvajanjem amandmana na zakon o europskom uhidbenom nalogu, nije u skladu s europskim zakonodavstvom te da to treba ispraviti.

(H)
Foto: cropix

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>

[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/milanovic-popustio-barrosu-porucio-da-ce-rh-uskladiti-zakon-s-europskom-pravnom-stecevinom-210506 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=5ae6948ed1c06b416a270d4214ca3943d0cd7a42 [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Milanovi%C4%87+popustio%3F+Barrosu+poru%C4%8Dio+da+%C4%87e+RH+uskladiti+zakon+s+europskom+pravnom+ste%C4%8Devinom&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fhrvatska%2Fmilanovic-popustio-barrosu-porucio-da-ce-rh-uskladiti-zakon-s-europskom-pravnom-stecevinom-210506 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fhrvatska%2Fmilanovic-popustio-barrosu-porucio-da-ce-rh-uskladiti-zakon-s-europskom-pravnom-stecevinom-210506 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => pročitajte Pismo ministra Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) )
StoryEditorOCM
Hrvatskapročitajte Pismo ministra Miljenića potpredsjednici Europske komisije V. Reding

Milanović popustio? Barrosu poručio da će RH uskladiti zakon s europskom pravnom stečevinom

Piše PSD.
28. kolovoza 2013. - 18:27

NAJNOVIJE

Hrvatska će poduzeti potrebne mjere kako bi svoj Zakon o pravosudnoj suradnji uskladila s pravnom stečevinom prihvaćenom u vrijeme pristupnih pregovora, navodi se u pismu premijera Zorana Milanovića kojeg je uputio predsjedniku Europske komisije Joseu Manuelu Barrosu u vezi oko prijepora o tzv. lex Perkovića.

Milanović u pismu, objavljenom na internetskim stranicama Vlade RH, navodi kako osjeća da je neophodno da Barrosa izvijesti o zadnjim događajima u svezi "s razlikama u tumačenju provedbe Europskog uhidbenog naloga između nadležne Opće uprave EK-a i Hrvatske vezano uz suverenu jednakost država članica EU".

"Ističem kako se ne radi o nespremnosti Hrvatske da provede EUN, već o različitom tumačenju prava svake države članice EU na punu ravnopravnost u odnosu na os...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. svibanj 2024 12:24