Sport Vodeni sportovi

europsko prvenstvo

Igrač više nam bio veliki manjak: Srbi se plasirali u četvrto finale za redom, Hrvati igraju za broncu

Hrvatska vaterpolska reprezentacija poražena je u polufinalu Europskog prvenstva u Barceloni od Srbije s 7-9 (3-5, 1-1, 1-1, 2-2) te će u subotu igrati za brončano odličje.

Sraz svjetskih prvaka i Srba, koji su aktualni olimpijski i europski prvaci, pripao je Srbiji koja je tako prekinula niz od tri uzastopne hrvatske pobjede.  Hrvatska  su presudili upravo katastrofalna realizacija napada s igračem više budući da je od čak 14 prilika iskorištene samo tri. Usto, Hrvatska se nije prilagodila sudačkim kriterijima i veći dio utakmice velika nervoza je utjecala na igru Barakuda.

U prvoj trećini postignuto je čak sedam golova, uz vrhunski vaterpolo s obje trane. Ipak, Srbi su, za razliku od Hrvatske, imali skoro stopostotnu realizaciju igrača više jer su svih pet golova postigli s prednošću igrača. Naši vaterpolisti nisu uspjeli zaustaviti Miloša Ćuka, koji je zabio čak tri gola, a nakon što je Joković izjednačio na 2-2, Barakude propuštaju situaciju s dva igrača više, a potom je i vratar Mitrović obranio "zicer" Lončaru, pa Srbi prvu četvrtinu dobivaju s 5-3.

Početkom druge četvrtine isključeni su zbog međusobnog udaranja Fatović i Ćuk, a u redove obje momčadi se uvukla velika nervoza. Pogotkom Mandića Srbi dolaze do tri gola prednosti (6-3), a kapetan Bušlje golom za 4-6 ne dopušta da se protivnik odvoji. U zadnjim sekundama druge četvrtine srpski vratar Mitrović brani šut Šetke u trenucima kada je Hrvatska imala igrača više. Upravo je igrač više radio razliku u prvom poluvremenu jer su Barakude od 8 napada s igračem više realizirali samo dva.

Treća četvrtina je započela sa šutevima Garcije i Buljubašića koji su završili na gredi, a Hrvatska je propustila još tri puta igrača više. Nakon puno propuštenih šansi Barakuda, Mitrović s krila pogađa za vodstvo Srbije 7-4. Bušlje konačno, nakon devet neiskorištenih situacija igrača više, pogađa za 5-7.

Zadnja četvrtina započela je isključenjem hrvatskog izbornika Ivice Tucka zbog prigovaranja, a Prlainović s igračem više postiže gol za vodstvo Srbije 8-5 šest minuta prije kraja. Vukičević iz peterca smanjuje na 8-6, no Mandić lobom tri minute prije kraja opet diže na nedostižnih 9-6. Vukičević smanuje na 7-9.

Semafor Barcelone

HRVATSKA: Bijač (7 obrana), Macan, Fatović, Lončar (1), Joković, Buljubašić, Vukičević (3), Bušlje (2), Miloš, Vrlić (1), Šetka, Garcia, Marcelić.

SRBIJA: B. Mitrović (7 obrana), G. Pijetlović, Mandić (3), Rašović, Ranđelović, Ćuk (3), D. Pijetlović, Vico, Aleksić, Jakšić (1), Filipović, Prlainović (1), S. Mitrović (1)

Iz minute u minutu

Prva četvrtina

1 – počeo je dvoboj, prva lopta pripala je Hrvatskoj, Šetka je bio brži od Ćuka

1  - kontrafaul Vrlića na centru, izgubljena lopta

1 - isključen je Vukičević

2 - povela je Srbija, prijenos na stativu za Jakšića koji je ugurao loptu u mrežu

3 - Joković je izvrnio pogodio, preko bloka, precizno

4 - imamo dva igrača više, ali je Joković malo požurio i nije realiziran igrač više

4 - Vico se odlično okrenuo, ali je izgubio loptu, Bijač je odnio mirno

4 - Garcia je imao dobru priliku, pucao, ali pored gola

4 - Garcia je u vraćanju prema obrani zaradio isključenje

4 - Ćuk je odlično otvorio prostor za Mandića koji je pogodio za novo vodstvo Srbije

5  - Lončar se dobro oslobodoi beka i pucao, ali je B. Mitrović obranio

5 - drugo isključenje Lončara

5 - Ćuk je odlično s lijeve strane pogodio prednji kut Bijačeva gola

6 - Joković je odlično čeka na desnoj strani, Vrlić se oslobodio i sa druge stative zakucao loptu u mrežu

9 -  Rašović je zaradio isključenje

9 - dva pokušaja, prvo Buljubašić, pa Fatović no oba su završila u bloku srpske obrane

9 -  Fatović je nepromišljeno reagirao i udario Filipovića, mogao je dobiti brutality

9  - Vrlić je napravio kontrafaul

10  - isključen je Buljubašić, S. Mitrović je pokušao lobom, ali preko gola

10  - obostrano isključenje S. Mitrović i Vrlić, nakon guranja na dva metra

10 - izgubili smo loptu u kontrafaulu

11 - isključen je Bušlje, nova prilika za Srbiju da ode na tri razlike

11 - obranili smo igrača više, ali sudac Naumov vraća loptu Srbiji zbog faula Macana u povratku u igru

12 - ponovno gužva pred srpskim golom, Fatović je bio prenervozan i dobio je crveni karton, jednako kao i Ćuk

13 - kontrafaul Lončara, nemamo nikakvo rješenje u napadu

14 - Vico je dobro izudarao Macana na dva metra kojem je sudac Koryzna dosudio isključenje

14 - iskoristila je Srbija igrača više, Mandić s desne strane je zabio

15 - dobili smo igrača više, Vrlić je izbacio Mandića

15 - Joković je požurio, lopta je završila u bloku i otišla preko gola

15  - Bušlje iz daljine, projektil koji je završio u mreži B. Mitrovića

16 - Prlainović je pokušao izvana, Bušlje je dobro blokirao

16 - Rašović je isključen zbog faula nad Lončarom

16 - Šetka je pucao, ali je B. Mitrović odlično obranio i spriječio vraćanje Hrvatske u igru

Treća četvrtina

17 - Šetka je osvojio i treći put loptu za prvi napad

17  - pokušao je Garcia, B. Mitrović je vršcima prstima takao loptu koje je legla na stativu

17- kontrafaul Jakšića u napadu

18 - pokušaj Buljubašića je završio u bloku

18 - odlična obrana Hrvata, presjekli su loptu prema centru

19 - Buljubašić kje odlično asistirao Šetki koji je pucao iznad glave Mitrovića, ali se lopta zaustavila na gredi

19 - igrač više za Srbiju

19  - odlična obrana Bijača zaustavio je pokušaj Aleksića

19 - Jakšić je zaradio isključenje, Tucak pozvao time-out

20 - dobro smo razvukli obranu Srbije, ali je Bušlji iskliznula lopta na stativi

20  - odlična obrana naših, Vico nije došao do lopte na dva metra

21 - isključen je Filipović

22 - osam situacija s igračem više nismo iskoristili, Šetka je loše pucao, preko gola

22 - Filipović je pokuša izvana, ali je Bijač na mjestu

22 - treći napad zaredom s igračem više, Ranđelović je isključen

22 - opet Šetka, obranio je Mitrrović i spasio Srbiju

22 - obranio B. Mitrović, kaznio nas S. Mitrović, zabio je preko bloka i odveo Srbiju na tri razlike

23 - izborio je Vukičević igrača više

23 - ostavili su Srbi Bušlju samog i naš kapetan je to kaznio

24 - isključen je Buljubašić

24 - Pijetlović je ostao sam na prvoj stativi, ali je pogodio gredu i ništa od gola

Četvrta četvrtina

25 - opet smo uzeli loptu i prvi napad, ali bez realizacije

25 - ostali smo bez izbornika Tucka, nakon dobre obrane, sviran je kontrafaul Šetki... Koryzna je isključio izbornika, Smodlaka preuzeo vođenje utakmice

26 - isključen je Vukičević

26 - malo su se suci pogubili, taman se vratio Vukičević, ali je Naumov odmah izbacio Macana

26 - pogodio je Prlainović, iskoristio igrača više i Srbija ima tri razlike

27 - peterac za Hrvatsku, vraćao je Naumov pogrešku od prije, faul je bio, ali ne za kazneni udarac

27 - Vukičević je siguran realizator

27 - pokušali su Srbi izvana, Bijač je ubilježio svoju četvrtu obranu

28 - isključen je Prlainović

28  - Šetka je pogriješio, bacio loptu predaleko, na kraju je Garcia pucao izvana, bezopasno pored gola

28 - pokušao je Joković izvana, žabica, preko gola

29  - isključenje Garcije, time-out za Srbiju, meč lopta, pogode li Srbi ovo bit će pred pobjedom

29 - taman se Garcia vraćao u igru, Mandić je pogodio savršeno lob na suprotnu stativu

29 - pokušao je Vukićević izvana, ali pored gola

30 - Bijač je obranio udarac Filipovića, ali su Srbi dobili novi napad zbog faula na Vicu