Vaterpoloneka pati koga smeta

Gotovo je, kakvo slavlje u Dohi: nakon nove drame peteraca, Hrvatska je po treći put svjetski prvak!

Piše I. M.
17. veljače 2024. - 16:38

Neka pati koga smeta, Hrvatska je prvak svijeta! Nakon raspucavanja peteraca i drame u Dohi, Barakude su svladale Italiju s 15:13 (11:11) i tako uzele zlato na Svjetskom prvenstvu.

Drugo finale u samo dva mjeseca bilo je sretno, a da smo čupali kosu i to je istina, ali kao što su izdržali oni u bazenu, i mi smo. Utakmica vrijedna finala u kojoj je Hrvatska zasluženo došla do naslova.

A nije bilo predaha u ovom "last danceu" u Dohi, izjednačeno je bilo cijelo vrijeme, a dovoljno govori podatak da niti jedna momčad u 32 minute nije imala vodstvo od dva pogotka. Plus jedan za Hrvatsku, pa izjednačenje, onda vodstvo za Italiju i tako u krug do samog kraja.

Odlična predstava Bijača koji je upisao osam obrana, ali moramo izdvojiti i Anića koji je čak dva puta skidao udarce kod raspucavanja peteraca. Najprije Echeniqueu, a zatim i Di Fulviju. A ako bi trebali izdvajati još neke, to bi defintivno morao biti Harkov koji je predvodio Barakude u napadačkom dijelu s četiri gola. I dugo smo čekali da mu se netko priključi, jer prva tri gola bila su u vlasništvu "našeg Rusa".

Zazivali smo i govorili da ne može sam, a onda mu se priključio Marinić Kragić koji je pogodio tada u petoj minuti druge četvrtine tada za 4:4. I dugo je spomenuti dvojac bio jedini raspoložen u ofenzivnom dijelu, a onda im se na 7:7 priključio i Vrlić u trećoj dionici utakmice, nakon lijepe akcije Hrvatske s igračem više.

No, ako bi trebali biti kratki, sve bi moglo stati u zadnjoj minuti susreta. Imale su Barakude igrača više, pa je minutu odmora radi dogovora akcije pozvao izbornik Tucak. No, Marinić Kragić nije uspio pogoditi za 11:10. Udarac mu je blokirao Presciutti, srećom, baš je talijanski igrač s brojem devet na kapici napravio grešku u idućem napadu, pa je Hrvatska imala priliku doći do izjednačenja i borbe za odličje na peterce. Baš kad smo pomislili, pa neće valjda opet biti 11:10 u finalu za protivnike, kao što je to bilo u Zagrebu... pogodio je Burić! Pet sekudni do kraja utakmice, a u napadu si bili svi, pa i vratar Bijač koji je zatim obranio udarac Talijana. Drama se nastavila u raspucavanju peteraca, koje je bilo sretno za Hrvatsku.

Dobili su europski doprvaci Italiju u finalu i tako postali treći put prvaci svijeta. Prvi put do zlata su stigli u Melbourneu 2007. godine, a deset godina poslije u Budimpešti. Srećom sada nismo čekali opet desetljeće na novi naslov. Trebalo je sedam godina, a Dohu ćemo pamtiti samo po dobrome.

HRVATSKA - ITALIJA 15:13 (2:3, 3:2, 3:2, 3:4) (4:2)

HRVATSKA: Bijač (9 obrana), Burić (2), Vukičević, Fatović, Vrlić (1), Harkov (4), Lazić. Lončar, Biljaka (1), Žuvela, Marinić Kragić (3), Anić, Butić

ITALIJA: Del Lungo (7 obrana), Di Fulvio (2), Damonte, Marziali (1), Fondelli (6), Echenique, Presciutti (1), Bruni, Di Somma, Velotto, Condemi (1), Gratta, Nicosia

PETERCI: Hrvatska 1-1, Italija 3-3

OSOBNE POGREŠKE: Hrvatska 18, Italija 18.

ŽUTI KARTON: izbornik Campagna (24), izbornik Tucak (24).

TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Lazić (23), Biljaka (27)

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Italija 6-14 (43%), Hrvatska 6-16 (38%)

Kraj 4. četvrtine

8‘ Udarac Talijana obranio je Bijač, idemo na peterce...

8‘ Pet sekundi do kraja utakmice, a zabija za 11:11 Burić! Svi su bili u napadu, pa i vratar Bijač

8‘ Tucak je zvao minutu odmora, ali Marinić Kragić nije pogodio za izjednačenje

7‘ Iz peterca pogađa Fondelli za 11:10 Italije

6‘ Di Somma je bio isključen, ali Fatović nije pogodio za vodstvo u situaciji Hrvatske s igračem više

6‘ Condemi brzo vraća izjednačenje, 10:10. Sve je otvoreno, dvije i pol minute do kraja utakmice

5‘ Svom snagom je rasplalio Marinić Kragić za 10:9. Manje od 3 minute do kraja

4‘ Brzo odgovaraju Talijani. Fondelli je pogodio s desnog krila za 9:9

3‘ Školska akcija za Hrvatsku! Vodstvo vraća Biljaka na asistenciju Fatovića, 9:8

2‘ Marziali zabija za 8:8

1‘ Ponovno plivanje za loptu za Hrvatsku, ali nisu Barakude bile uspješne u napadu

Kraj 3. četvrtine

8‘ Isključen je Žuvela, 10. igrač više za Italiju, ali nova obrana Bijača! Presicutti nije uspio izjednačiti

8‘ Kontra Hrvatske koju je realizirao Burić na aisstenciju Butića. Novo vodstvo za Hrvatsku, 8:7

7‘ Marinić Kragić puca pokraj vratnice

7‘ Velika obrana Bijača! Di Somma je pucao s lijeve strane, igrača više su imali Talijani, ali ostaje 7:7

5‘ Sviran kontrafaul Di Fulviu, novi napad za Barakude. 11 isključenje za Talijane, ali udarac Vukičevića završio je u bloku

4‘ Igrač više za Hrvatsku i konačno novi strijelac. Lijepa akcija za 7:7, zabio je Vrlić

2‘ Novi peterac za Talijane. Opet je precizan Fondelli za vodstvo od 7:6

1‘ Peterac za Italiju realizirao je Fondelli, 6:6

1‘ Opet je brži Harkov. Sedmi igrač više za Hrvatsku i opet Kosta! Četvrti za Harkova, za 6:5

Kraj 2. četvrtine

8‘ Presciuti zabija u situaciji s igračem više svoj drugi pogodak na utakmici. Izjednačenje, 5:5

6‘ Di Somma je skrivio peterac na Vrliću. Marinić Kragić donosi novo vodstvo, 5:4 za Hrvatsku

5‘ Evo ga! Marinić Kragić je pogodio za 4:4. Nedugo nakon toga Bijač upisuje petu obranu, skinuo je šut Di Somme. No, nema prilike za novi napad jer je Burić napravio kontrafaul

5‘ Minutu odmora zove Ivica Tucak. 3:32 do kraja druge četvrtine, a Hrvatska je u napadu i ima igrača više

4‘ Peti igrač više za Hrvatsku nije bio sretan. Vukičević nije uspio pogoditi za izjednačenje

4‘ Di Fulvio je pogodio za novo vodstvo Talijana, 4:3

3‘ Vukičević je pucao, ali lagana zadaća za Del Lunga

2‘ Treća obrana Bijača koji je skinuo šut Di Fulvia

1‘ Ponovno je brži Harkov koji se treći put u utakmici upisuje u strijelce, 3:3. No, mora se Kosti netko pridružiti

Kraj 1. četvrtine

8‘ Prvo vodstvo za Talijane. Fondelli realizira prvog igrača više za 3:2

7‘ Pogađa Presciutti za 2:2

6‘ Dobra reakcija Žuvele u obrani za novu priliku u napadu, uz to, isključen je Di Fulvio, ali Fatović je pucao točno u Del Lunga

5‘ Sjajna solo akcija za Kostu Harkova. Pobjegao je Velottu u obrani za 2:1

3‘ Drugi napad kojeg nisu realizirale Barakude, ali dobra igra u obrani dala nam je priliku za novi pokušaj povratka u vodstvo. No, dobar šut Lazića završio je na gredi

2‘ Nakon prekršaja u napadu za Hrvatsku, Italija je imala prilku za vodstvo, ali udarac Di Somme skida Bijač

2‘ Izjednačio je Di Fulvio fantastičnim udarcem iz vanjske linije

1‘ Počela je utakmica, prvi napad za Barakude nakon što je brži bio Harkov. Situacija s igračem više, prolazi Kosta. 1:0 za Hrvatsku

Omjer Hrvatska – Italija na SP

Iz naših susreta na svjetskim prvenstvima, očigledna je izjednačenost Barakuda i Settebella.
Rim 1994. Hrvatska – Italija 5:8
Perth 1998. Hrvatska – Italija 9:9
Šangaj 2011. Hrvatska – Italija 8:9
Barcelona 2013. Hrvatska – Italija 10:8
Budimpešta 2017. Hrvatska – Italija 12:9