Sport Hajduk

preselio na klupu

Nedostaje njegova kreacija: Toma Bašić nestao u akciji

Što se događa s Tomom Bašićem?

Nakon što je u porazu od Slaven Belupa zamijenjen već nakon 45 minuta igre, utakmicu protiv Rudeša odgledao je s klupe.

Jesenas je 21-godišnji veznjak bio jedan od ključnih igrača “bijelih”, nakon što je na startu sezone dobar dio utakmica propustio zbog problema s palcem lijeve noge. Bila je to uloga koja mu je po hijerarhiji i trebala pripasti jer je nakon odlaska Nikola Vlašića u inozemstvo ljetos postao po svemu najkreativniji igrač vezne linije “bijelih”. A onda je baš i eksplodirao po dolasku trenera Željka Kopića.

U važnoj kup pobjedi u osječkom Gradskom vrtu (3:1 za Hajduk i za plasman u polufinale) upisao je čak dvije asistencije, a onda je zabio i spektakularan pogodak za ligašku pobjedu na Rujevici (2:1) te prekid pet i pol godina duge crne serije u ogledima s Rijekom.

Bilo bi pogodaka sigurno još, ali nije ga htio gol. No, jest asistencija. Pogotovo u prijateljskim ogledima u pripremama. Bašićevi korneri bili su pola gola (upisao je po tom receptu tri asistencije), a lopte su u protivničke mreže pospremali Zoran Nižić, Hugo Almeida.

Igrom slučaja, obojice u subotu neće biti u kadru za ogled protiv Puljana zbog ozljeda. A Bašića? Pogotovo s aspekta što se Hajduku bliži i utakmica sezone, polufinale kupa s Lokomotivom u utorak u Zagrebu. Gdje je nestao (jesenski) Toma Bašić?

U velikoj pobjedi protiv Dinama u Maksimiru na travnjaku je Bašić proveo 55 minuta. U susretu protiv Slaven Belupa tjedan dana kasnije samo jedno poluvrijeme, dok u ogledu protiv Rudeša nije ni ulazio u igru. Naravno, morao je Kopić i mijenjati momčad nakon iznenadne prodaje Francka Ohandze u Kinu, a i neki igrači su se oporavili od bolesti (Gyurcso), ozljeda. No, što prije mora u život vratiti i starog Bašića.

Od ključnog igrača, Bašić je preselio na klupu. A to se ujedno poklapa s manjom dozom kreativnosti u igri “bijelih”, viđenoj pogotovo u posljednja dva ogleda. Jer jedno je kada Hajduk igra s al pari ili kvalitetnijim suparnikom kao što je Dinamo, a drugo kada treba sustavno napadati, razbijati protivnički bunker kao protiv Slavena, Rudeša, u subotu Istre. Za takvo što mu treba ideja i lucidnost Bašića.

Hajduk je bez Bašića vjerojatno dobio na agresivnosti, u obrambenom segmentu, ali nedostaje više kreacije, lopti s očima, više opasnosti iz prekida.

Pa makar iz kornera. Hajduku nasušno treba Bašić, ali prije svega onaj iz završnice jesenskog dijela sezone i s priprema, ali koji svakako treba i poraditi na igri u oba smjera. Ali neupitno je kako je Bašić jedan od najtalentiranijih igrača “bijelih”.