Sport Strani nogomet

everton startao pobjedom

Forma je prolazna, ali klasa je vječna, a Wayne Rooney to je najbolje pokazao

Forma je prolazna, ali klasa je vječna. Wayne Rooney to je najbolje pokazao zabivši jedini pogodak u pobjedi Evertona nad Stokeom na startu Premier lige.

Dogodilo se to u jedinoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena kada je legendarni engleski napadač pogodio glavom s deset metara. A do tada ga praktički nije bilo nigdje. U drugom poluvremenu kada je trener Evertona Ronald Koeman promijenio formaciju povratnik u Everton potpuno se razigrao, baš je preuzeo konce igre svoje momčadi, a odradio je i dobar posao u obrambenom dijelu.

Uz Pickforda, Keanea, Gueyea, pa i mladog Calvert-Lewina, ostavio je daleko najbolji dojam.

Bili nikakvi i onda dali gol

No, u prvih 45 minuta bio je to blijed Everton, izuzev Rooneyjeva pogotka. Koeman je mnoge iznenadio odlučivši se za obranu s trojicom otraga. To su bili kapetan Jagielka, Williams i novopridošli Keane. Tamošnji novinari taj potez nisu dočekali s prevelikim entuzijazmom. - Razočaran sam. Koeman preferira trojicu otraga, ali s takvom formacijom Everton pod njegovim vodstvom ne igra uzbudljiv nogomet. A to što je Calvert-Lewin na desnom krilu je bizarno – komentirao je prije početka susreta Greg O’Keeffe, urednik dijela Liverpool Echa posvećenog Evertonu koji je nedavno dao intervju za Slobodnu.

Koeman je, pak, pojasnio svoju odluku: - Volim dominirati u utakmici i igrati ofenzivno. Odabrao sam najbolji sustav i najboljih 11. Na bokovima su bili Baines i Calvert-Lewin koji je napadač, u sredini Gueye, Schneiderlin i Klaassen, a naprijed Rooney i Ramirez. Izuzev pogotka, prvo je poluvrijeme bilo vrlo loše. Obostrano. Everton je preskakao igru, a često su njegovi stoperi, konkretno Jagielka i Keane, bili ti koji su vodili igru. Češće nego recimo Klaassen koji bi trebao biti glavni razigravač.

Koemanova momčad djelovala je nepovezano, s puno pogrešaka u predaji lopte. Stoke je također igrao s trojicom otraga, što je u obrani značilo petoricu, a za to Everton nije imao rješenje. I onda, u jedinoj minuti sudačke nadoknade Everton je poveo. Bila je to prva prava akcija i zapravo jedina vrijedna spomena. Rooney i Gueye, najaktivniji od veznih igrača, odigrali su dupli pas, lopta je potom došla do Ramireza koji je dao desno za Calvert-Lewina.

Ovaj je izvrsno zavrnuo na deset metara odakle je Rooney glavom pogodio za 1:0. Bio je to prvi gol Rooneyja na Goodison Parku u dresu Evertona nakon više od 13 godina. Na poluvremenu je umjesto Williamsa ušao Martina te je Everton prešao na četvoricu otraga. Očito je i Koeman shvatio da s trojicom u zadnjoj liniji baš i ne ide. Schneiderlin, Gueye i Klaasen ostali su u sredini, Rooney i Calvert-Lewin bili su ispred njih, a Ramirez u vrhu napada. Martina je zauzeo poziciju desnog beka.

Sa četvoricom u obrani puno opasniji naprijed

Prelazak na četvoricu u obrani bio je pravi potez Koemana jer je njegova momčad postala puno opasnija, konkretnija. Ušao je i mladi Davies umjesto Klaassena, a Rooney se sve više dizao. U 69. minuti Everton je mogao potvrditi trijumf nakon što je Calvert-Lewin oduzeo loptu Zoumi i šutirao, no Butland mu je obranio. I dok je Everton tražio gol potvrde trijumfa, Stoke je jurišao po izjednačenje.

U pretposljednjoj minuti nadoknade gosti su bili blizu, no odličan dalekometni udarac Shaqirija Pickford je još bolje obranio. Dakle, u dobrom raspoloženju Everton dočekuje Hajduk sljedećeg četvrtka. Ako je suditi prema viđenom, Koeman bi trebao odustati od trojice u zadnjoj liniji jer je Everton jučer u drugom dijelu, s četvoricom u obrani, djelovao znatno opasnije za suparnika.