StoryEditorOCM
SplitPRVI SU SPAŠENI

Počelo premještanje splitskih pasa, oglasili se i Prijatelji životinja: Sve upućuje na kriminal i uzgoj pasa za borbe...

Piše Božidar Lončar
29. ožujka 2024. - 18:49

Prvi psi pronađeni na Putu Orišca tijekom kriminalističkog istraživanja policije i očevidom veterinarske inspekcije napustili su prostor u kojima su držani tko zna koliko. Vukovi su vjerojatno dovedeni još kao mladunčad, utvrdio je Interventni tim za vuka i risa Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

- Skotnu ženku i ženku sa štencima je uzelo Sklonište za nezbrinute životinje Dubrovnik. Ostali psi su tamo, još nema premještanja. Treba pregledati i popisati sve pse i pametno ih razmještati - kazao nam je Luka Oman iz udruge "Prijatelji životinja".

Udruga "Prijatelji životinja" se oglasila priopćenjem te poslala fotografije i videozapis za kojeg tvrde kako su snimljene na Putu Orišca.

Naveli su kako sve informacije upućuju da je na Putu Orišca, gdje je policija pronašla 67 pasa i dva vuka, riječ o psima koji se koriste za borbe:

- Prema informacijama, riječ je o uzgoju pasa za sudjelovanje u borbama. Prevladavaju psi u tipu snažnih pasmina staford i bul koje se koriste za borbe. Uočena je i u strašnom stanju ženka kangala koja si grize nogu, bez veterinarske skrbi, a dio pasa jako je uplašen. Prostor u kojemu se nalaze ograđen je visokim zidom koji onemogućava prolaznicima pogled na površinu zaraslu u raslinje s improviziranim kućicama. Psi su vezani svaki za svoj kratki lanac te su prisiljeni ležati na zemlji, betonu ili kamenju – naveli su.

image

Fotografija iz zraka

Prijatelji životinja

Prijatelji životinja ističu kako broj pasa i dva vuka upućuju na opravdanu sumnju da se radi o kriminalnim radnjama u koje su, prema dojavama građana, uključeni ne samo pripadnici kriminalnog miljea nego i neki ugledni pojedinci iz Splita.

- Pojedinac koji ima više od 60 pasa, a nema registrirani uzgoj ni osnovano sklonište za životinje, pri čemu velik broj pasa nije označen mikročipom, nijedan nije nikada pušten s lanca s obzirom na to da ih građani Splita nisu viđali u šetnji gradom, krši niz zakona.

Pisali smo Državnom inspektoratu i usmjerili inspekciju na zbrinjavanje pasa u skloništa koja imaju infrastrukturne uvjete za zaseban smještaj svakoga psa. Tražili smo od veterinarske inspekcije da obavezno donese rješenje o trajnom oduzimanju pasa, naročito neoznačenih.

Tako će skloništima omogućiti socijalizaciju i trajno udomljavanje. To je osobito važno za štence koji ne smiju odrastati u skloništu i time ostati bez prilike za brzo udomljenje. Očekujemo da Grad Split preuzme brigu o psima dok im se traži adekvatan smještaj u svrhu udomljenja – nastavljaju u priopćenju.

image
Prijatelji životinja

Udruga navodi kako je izmjenama i dopunama Kaznenog zakona koje stupaju za nekoliko dana, za kazneno djelo ubijanja ili mučenja životinja iz koristoljublja propisana kazna zatvora do tri godine i oduzimanje životinja. Uz to, traže i zabranu držanja i nabavljanja nove životinje u trajanju od jedne do pet godina, odnosno od jedne do pet godina dulje od izrečene kazne zatvora.

image
Prijatelji životinja

Prijatelji životinja predlagali su uvrštavanje borbi pasa kao zasebnog kaznenog djela kojim bi se sankcionirali zatvorskom kaznom do tri, odnosno pet godina, svi koji sudjeluju u zlostavljanju pasa za borbe – od onih koji ih uzgajaju, prodaju ili predaju drugima za borbe, obučavaju pse za borbe, organiziraju borbe pasa, oglašavaju borbe, organiziraju klađenje ili sudjeluju u klađenju u vezi s borbama pasa, kao gledatelji prisustvuju borbama pasa ili omogućavaju prisustvovanje maloljetnoj osobi.

Iako njihov prijedlog nije prihvaćen, ističu da i ovaj slučaj pokazuje koliko je važno regulirati borbe pasa kroz sljedeće izmjene Kaznenog zakona. Pitaju se, ako u središtu Splita ima više od 60 pasa za borbu, koliki su razmjeri borbi pasa u cijeloj Hrvatskoj.

image
Prijatelji životinja
image
Prijatelji životinja

- Zbrinjavanje čak 67 pasa i dva vuka, strogo zaštićene vrste, vrlo je zahtjevno i velik financijski i organizacijski teret, što uključuje napore policije, veterinarske inspekcije, skloništa i udruga za zaštitu životinja.

Sve to moglo se izbjeći da je na snagu stupio novi Pravilnik o opasnim psima kojim bi se za određene snažne pasmine i njihove križance iz nekontroliranog uzgoja propisale preventivne mjere – obavezna kastracija i socijalizacija, koja podrazumijeva školovanje i test socijalizacije. Takvi psi ne mogu se iskorištavati za borbu - pojašnjavaju Prijatelji životinja.

image
Prijatelji životinja

Iako je javna rasprava o njemu završila još 2021. godine, nakon toga nije otišao u daljnju proceduru. Važeći Pravilnik star je 16 godina, nije usklađen s aktualnim Zakonom o zaštiti životinja i potrebno ga je hitno mijenjati zbog rastućega broja ugriza i napada pasa, kao i borbi pasa koje se tajno održavaju diljem Hrvatske.

Prijatelji životinja pozivaju Ministarstvo poljoprivrede da što prije donese novi Pravilnik o opasnim psima kako bi se spriječili napadi pasa na ljude i druge životinje, tragični smrtni slučajevi kakav se dogodio nedavno u Zadru, kao i borbe pasa. Videosnimku pogledajte u nastavku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. travanj 2024 05:55