StoryEditorOCM
Životidealno za vikend

Najatraktivniji vidikovac na samo sat i pol vožnje od Splita: prekrasan pogled uz vrhunsku spizu i čašu dobrog vina

Piše Anamaria Mikulić
18. travnja 2024. - 14:50

Na samo sat i pol vožnje od Splita, između Zadra i Šibenika, smjestilo se najveće prirodno jezero u Hrvatskoj, koje se pruža paralelno s morskom obalom od koje je odijeljeno širokim vapnenačkim grebenom. Upravo ovdje smo pronašli prekrasan vidikovac s kojeg se pruža spektakularan pogled na jezero, obalu i čitav zadarski, šibenski i kornatski arhipelag.  

Uz kadrove s Kamenjaka na trenutak ćete zaboraviti na sve probleme i prepustiti se čistom uživanju, zbog čega smo ovu destinaciju jednostavno morali uvrstiti na naš popis "Ljepotama Lijepe naše". 

Vidikovac je smješten unutar Parka prirode Vransko jezero, koje je savršena vikend-destinacija za sve ljubitelje prirode i aktivnog odmora. Okruženo je biciklističkim i pješačkim stazama, a u samom parku možete iznajmiti bicikle, kajake i dalekozore te kupiti ribolovnu dozvolu. Ovo je ujedno i jedno od najboljih mjesta za promatranje ptica u Hrvatskoj, a osim prirodnih ljepota ljubitelji povijesti moći će istraživati i očuvane spomenike kulturne baštine. 

Pogled od milijun dolara

Na visini od oko 283 metra iznad mora nalazi se najatraktivniji vidikovac ovog područja, infocentar Kamenjak. Pogled na najveće prirodno jezero u Hrvatskoj, maslinike i suhozide Modrava te morsko plavetnilo prošarano brojnim otocima zadarskog, šibenskog i kornatskog arhipelaga ostavit će vas bez daha. Čudesan spoj krša, tirkizno plavog jezera i tamnoplavog mora prizor je zbog kojeg će obilazak ovog vidikovca doći na vrh vašeg popisa želja.

image
/Iva Rogić

Blizina dvaju jednako lijepih, a opet toliko različitih plavetnila pravi je prirodni fenomen. Po svom položaju i karakteristikama Vransko jezero specifično je u Hrvatskoj, ali i na širem europskom prostoru. To je zapravo krško polje ispunjeno bočatom vodom, koje po položaju prema razini svjetskog mora spada pod kriptodepresiju.

Na platou vidikovca nalazi se i kapelica Svih svetih, do koje se na Veliki petak hodočasti 2,5 kilometara dugom stazom Križnog puta iz sela Bakovići. Ako vas od aktivnog razgledavanja i svježeg zraka uhvati glad, tu je i kušaonica Kamenjak. Kameni zidovi i drvene grede, ukrašeni starim uporabnim i ukrasnim predmetima iz prošlog stoljeća, vratit će vas u prošlost već pri prvom koraku u kušaonicu. 

image
/Danijel Katičin

Na jelovniku imaju samo pravu domaću spizu, od suhomesnatih delicija i sireva do maslinova ulja, a ljubazni domaćini pomoći će vam u odabiru ukusnih plata. Tako daleko od gradskih gužvi možete uživati u prekrasnom pogledu, vrhunskoj spizi, čašici vrhunskog vina i raznim vrstama domaćih rakija.

Rezidencija vrhovnog admirala turske flote

Iz vremena turske dominacije nad ovim područjem, kao najzapadniji spomenik civilne islamske kulture u Europi, u Vrani je sačuvan Maškovića han. Njegova izgradnja započela je 1644. godine po naređenju i novcem Jusufa Maškovića, visokog dostojanstvenika na sultanovu dvoru i vrhovnog admirala turske flote.

Mašković je u izgradnju hana uložio velik novac, a na njemu je radilo čak 500 radnika dnevno. Godinu dana nakon početka izgradnje, Mašković je sa 60.000 ratnika osvojio Kretu te postao njezinim maršalom. Plemenitost i viteštvo pokazano prema poraženim mletačkim vojnicima i građanima uzdiglo ga je među najuzornije ratnike svih vremena, ali i izazvalo bijes kod sultana koji ga je pozvao na svoj dvor i smaknuo ga. 

image
/PP Vransko Jezero

Tragična sudbina plemenitog ratnika ostavila je trag i na hanu koji nije dovršen u prvotno zamišljenom obliku. Mašković je han zamislio sagraditi kao svoju rezidenciju, modernu građevinu koja bi imala svu potrebnu udobnost, uključujući i tursko kupatilo - hamam. Rijetki su hanovi imali hamame i to samo dokazuje koliko je raskošno bio zamišljen han Jusufa Maškovića koji je, nakon njegove smrti, dovršen u mnogo skromnijem obliku.

Napokon, 2015. godine Han je obnovljen te je nakon dugih 370 godina dočekao svoj dovršetak. Danas je ova monumentalna građevina prenamijenjena u heritage hotel, koji pruža jedinstven spoj Orijenta i Mediterana kroz raznovrsnu kulturnu ponudu bogate povijesne baštine ovog kraja.

Ponešto za svačiji gušt

Sunčani proljetni dani idealni su za boravak na otvorenom, a u PP Vransko jezero pronaći ćete ponešto za svačiji gušt. Ovdje možete birati između brojnih aktivnosti, među kojima su pješačenje poučnim stazama, bicikliranje, kajaking, ribolov te vožnje brodom ili vlakom. 

image

Električni vlakić 

Iva Rogić

U parku se nalazi čak šest poučnih tematskih staza, na njima možete otkriti malu tajnu velike lokve, vrste biljke tvrđe od kamena, zatim tko su zvijezde Vranskog jezera te zašto s močvarom treba mudro... Staze su raspoređene na području cijelog parka, a krasi ih izrazita biološka  raznolikost te bogato kulturno nasljeđe. 

Obilazak jezera biciklima je najljepši, ali ujedno i najzahtjevniji. Vožnja po neasfaltiranim površinama od šljunka, kamenja i pijeska zahtijeva brdsku biciklu, dobru formu i iskustvo u biciklizmu ili nekom drugom sportu. Ako se odlučite na ovaj pothvat, obvezno sa sobom ponesite dovoljno tekućine. 

Ljepote Vranskog jezera možete istražiti i kajakom. U lučici Prosika na infocentru u ponudi imaju jednosjede, dvosjede te kajake za ribolov, a možete ih unajmiti na sat ili čitav dan. Otisnuti se od obale i veslati po jezerskoj vodi izuzetno je primamljivo, no izgleda lakše nego što mislite. Ako niste u najboljoj formi, preporučujemo da odaberete dvosjed i udružite snage. Pronađite ritam veslanja koji vam odgovara i ne udaljavajte se daleko od obale. Sutradan će vas gotovo sigurno dočekati lagana upala mišića, ali vjerujte nam da se isplati. 

image
/Goran Safarek

Svoju spretnost možete testirati i u adrenalinskom parku nadomak infocentra Crkvine. U šumi pinija možete se prepustiti avanturi: hodati po drvenim gljivama, visećim mostovima i mrežama, penjati se po umjetnoj stijeni i spuštati se ziplineom. Korištenje sprava u adrenalinskom parku prikladno je za djecu od navršenih 7 godina te minimalne visine 140 cm, a zbog ograničenog broja mjesta u adrenalinskom parku preporučujemo provjeru slobodnih termina.

image
/PP Vransko jezero

Birdwatching

Sjeverozapadni dio Vranskog jezera proglašen je ornitološkim rezervatom još 1983. godine. Ovo malo močvarno područje ostatak je nekadašnjeg deseterostruko većeg Vranskog blata, močvare koja je tijekom 18. stoljeća gotovo potpuno isušena i dovedena na rub opstanka. Unatoč znatno manjoj površini, današnji ornitološki rezervat odlikuje se bogatstvom živog svijeta, posebice ptičjeg. 

Od ukupno više od 260 vrsta ptica koje u rezervatu žive, gnijezde se, zimuju ili ga tijekom selidbe koriste kao odmorište i hranilište, 136 vrsta spada među kritično ugrožene, ugrožene, osjetljive ili niskorizične vrste. Unutar rezervata obitavaju važne populacije 13 vrsta ptica, čije su lokalne populacije s Vranskog jezera važne za stabilnost ukupne populacije na nacionalnoj, europskoj i globalnoj razini, ili su čak važne za opstanak cijele vrste.

image
/Iva Rogić

Iako su sva godišnja doba pogodna za promatranje ptica, u proljeće i ljeto uočit ćete najveći broj različitih vrsta. U doba gniježđenja 102 vrste ptica koriste rezervat kao sklonište za svoja gnijezda i mlade ptiće. Zimi se od oštrih sjevernih hladnoća na Vranskom jezeru krije 87 vrsta zimovalica, a za sunčanih zimskih dana na otvorenoj vodi jezera može se vidjeti i do 100.000 ptica. Dok se tijekom jesenske i proljetne seobe, radi hrane i odmora, ovdje zaustavi preko 140 vrsta preletnica.

Promatranjem ptica otkrit ćete jedan potpuno novi svijet. Sve što će vam biti potrebno je dvogled i strpljivost te mali džepni priručnik za ptice. Savjetujemo da odaberete udobnu i čvrstu obuću i izbjegavajte jarke boje, a dobra je vijest za sve početnike da u ornitološkom rezervatu ptice možete promatrati i s promatračnica uz pratnju stručnog vodiča.

Posebnost parka

  • Najveće jezero u Hrvatskoj
  • Uz donji tok rijeke Neretve, jedina veća močvara u mediteranskom dijelu Hrvatske
  • Posebni ornitološki rezervat
  • Stanište četiriju vrste ptica ugroženih na europskoj razini
  • Stanište sedam vrsta ptica ugroženih na nacionalnoj razini
  • Najveća gnijezdeća populacija malog vranca (Phalacrocorax pygmeus) u Hrvatskoj
  • Jedino gnjezdište u mediteranskoj Hrvatskoj za čaplju dangubu (Ardea purpurea), veliku bijelu čaplju (Egretta alba), malu bijelu čaplju (Egretta garzetta), malog vranca (Phalacrocorax pygmeus)
  • Obitavanje vrsta uključenih u konvenciju o migratornim vrstama (Bonnska konvencija)
  • ‘Hot spot‘ područje - vrlo velika raznolikost ornitofaune (256 vrsta, 102 vrste gnjezdarica)
  • Broj vodarica na zimovanju preko 100.000 jedinki
  • Bogata povijest (prvi nalazi iz vremena 2000 godina prije Krista)

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. travanj 2024 14:54