prostorije klerikata iznajmljuju se filozofskom fakultetu iako najveća crkvena zgrada u dalmaciji još uvijek nema uporabnu dozvolu
| Iako zgrada ne može dobiti uporabnu dozvolu dok ne bude gotova pristupna cesta, to franjevce ne sprječava da se ponašaju tržišno, odnosno iznajmljuju prostore i organiziraju međunarodne seminare. Na Splitskom sveučilištu šute o iznosu koji plaćaju franjevcima za najam prostora |
| piše Petar dorić |
 |
Zdanje koje se proteže na 15 000 četvornih metara projektirao
je arhitekt Jerko Rošin/ Ivana Marinić Kragić / CROPIX |
Nesumnjivo najveća novoizgrađena crkvena zgrada u Dalmaciji, splitski Franjevački klerikat, smješten na trsteničkom polju između dviju bolnica na Firulama i Križinama, već najmanje pola godine tržišno posluje bez uredne dokumentacije, odnosno bez uporabne dozvole.
U Klerikatu se od ovog tjedna, naime, održava jedan međunarodni filozofski znanstveni simpozij, dok je prije nekoliko mjeseci između Provincijalata Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja i Filozofskog fakulteta potpisan ugovor o najmu prostorija u Klerikatu kojima se koristi Sveučilište u Splitu.
- Za zgradu Klerikata u Zajčevoj ulici održan je tehnički pregled dana 14. veljače prošle godine, na kojem je povjerenstvo uočilo nedostatke koji su do danas većinom uklonjeni.
Uporabna dozvola za zgradu Klerikata nije izdana jer nije završena pristupna prometnica. Za Zajčevu ulicu, do bolničkog helidroma, izdana je potvrda glavnog projekta u prosincu prošle godine, kao i za odvojak prema Klerikatu, potvrdio nam je Branko Poljanić, član splitskoga Gradskog poglavarstva za urbanizam i zaštitu okoliša.
Pavić bez odgovora
Prema njegovu pojašnjenju, uporabna dozvola za Klerikat ne može ni biti izdana prije negoli se završi gradnja Zajčeve ulice. Građevinsku dozvolu za Klerikat, izdao je, inače, Ured državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji još 23. studenoga 2004. godine, za projekt koji je potpisao poznati splitski arhitekt i saborski zastupnik (HDZ) Jerko Rošin, radove je izvodio “Lavčević”, a nadgledao “Bumes”.
Kako je uopće izdana građevinska dozvola za objekt koji se proteže na 15 tisuća četvornih metara i procjenjuje se na oko 15-ak milijuna eura, a bez postojanja nužnog “pristupnog puta”, nije, međutim, i jedina nepoznanica koja se vezuje uz Klerikat.
- To morate pitati Sveučilište, a ne mene, jasan je bio dr. Josip Milat, dekan splitskoga Filozofskog fakulteta, zamoljen da odgovori na pitanje za koliki je novčani iznos Klerikat iznajmio prostorije Sveučilištu, za potrebe četiri studija - sociologije, filozofije, pedagogije i povijesti.
Splitski kuloari, inače, bruje o pozamašnom, milijunskom iznosu, odnosno cijeni najma adekvatnoj većem prostoru u samom središtu grada, dok je otvoreno pismo javnosti o istoj temi nedavno uputio i mr. Zoran Malenica s Pravnog fakulteta.
- To će odgovoriti rektor Ivan Pavić kad se vrati sa sastanka, odgovoreno nam je prije nekoliko dana u Rektoratu Sveučilišta u Splitu, na isto pitanje koje još uvijek nema odgovor.
- Sada nema nikog u gvardijanatu, odgovor je, pak, iz splitske Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, na isto, neodgovoreno pitanje. Kao da je ugovor između Sveučilišta i Klerikata tajan, a ne bi smio biti.
Atraktivno
Kamen temeljac za Zajčevu postavljen je početkom ožujka, no kako još uvijek nisu razriješeni imovinsko-pravni odnosi na parcelama južno od Poljičke, neizvjesno je kad će Zajčeva ulica biti zgotovljena. Prostor između dviju bolnica, posljednja je slobodna i atraktivna zona u Splitu, koja je prenamijenjena iz poljoprivredne u građevinsko-turističku zonu.
|