Sport Tenis

prilika života

Hrvatski ponedjeljak u Wimbledonu: Martić, Konjuh i Čilić love četvrtfinale u singlu

Ponedjeljak u Wimbledonu bit će obojan u crveno-bijele kockice! Tri naša predstavnika sutra se bore za mjesto u četvrtfinalu najprestižnijeg svjetskog turnira – Marinu Čiliću i Ani Konjuh u osmini finala pridružila se Petra Martić pobjedom nad Zarinom Diyas 7:6 (6), 6:1.

Ne samo što je tim rezultatom Petra ostvarila najbolji domet na Wimbledonu, već je i izborila povratak u Top 100. Ako više ne ostvari ni jednu pobjedu u All England Clubu, bit će 88. na svijetu. A još u travnju ove godine bila je 662. Sjajan posao odrađuje Martić, a turnir još nije gotov.

U trijumfu nad Diyas ključan je bio prvi set, prepun obrata. Kazastanka je otvorila s 2:0, Martić okrenula na 5:4 sa servisom, da bi potom morala spašavati ukupno tri set-lopte, jednu kod 5:6 i dvije u “tie breaku” (4:6). S četiri uzastopna poena Petra se domogla vodstva.

Drugi je set bio jednosmjerna ulica zahvaljujući realizaciji “break” lopti. Petra je iskoristila dvije od šest, a Diyas ni jednu od četiri. Naša je tenisačica odjurila do 5:0 i tek uz manje teškoće odservirala za meč poslije 90 minuta igre. Ponovno je Petra prikazala široku lepezu udaraca na koje Diyas većim dijelom susreta, pogotovo u drugom setu, nije imala odgovor.

Dvadesetšestogodišnjakinja iz Duća pored Splita tako je na drugom uzastopnom Grand Slamu iz kvalifikacija dogurala do osmine finala glavnog turnira. A nemojmo zaboraviti da je u trećem kolu kvalifikacija Wimbledona bila na rubu poraza protiv Aleksandre Krunić. Gubila je 5:2 u trećem setu i spasila čak šest meč-lopti. Tjedan dana kasnije ušla je među najboljih 16. Petra piše prekrasnu priču.

A za četvrtfinale, što bi joj bio najbolji rezultat na Grand Slamu, Petra će morati proći Magdalenu Rybarikovu. Slovakinja je u fantastičnoj formi zadnjih par mjeseci. Ima 27 pobjeda u zadnjih 29 mečeva, od čega joj je omjer na travi 16:1.

Osvojila je čak četiri ITF turnira na tom putu (dva na travi), a onda je na Wimbledonu iznenadila Karolinu Pliškovu (3.) u drugom kolu. Jučer je deklasirala Ukrajinku Curenko 6:2, 6:1, što jasno pokazuje da “puca” od samopouzdanja.

Za razliku od Petre, Rybarikova (28) nikada nije igrala osminu finala Grand Slama. U tom smislu naša je igračica u prednosti, ali nema sumnje kako će i njoj raditi živci jer otvara joj se prilika života.

Marin Čilić, Ana Konjuh i Petra Martić love četvrtfinale u singlu, a tu je još i veliki broj naših predstavnika u konkurenciji parova. Hrvatski ponedjeljak u Wimbledonu. Nadajmo se s još puno lijepih vijesti.