Sport Strani nogomet

SPEKTAKL U LYONU

Veliki Griezmann donio Atleticu novi trofej

Nogometaši Atletico Madrida pobjednici su Europske lige nakon što su finalnom susretu u Lyonu pobijedili Olympique Marseille sa 3-0.

Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Francuz Antoine Griezmann (21, 49), a pogodak je postigao i Gabi (89).

Za Atletico je prvo poluvrijeme igrao hrvatski reprezentativac Šime Vrsaljko koji je tako postao osmi hrvatski nogometaš koji je slavio u najmasovnijem europskom kupu. Prije njega u Kupu Uefa i Europskoj ligi slavili su i Mladen Ramljak, Luka Peruzović, Mario Stanić, Ivica Olić, Ivica Križanac, Darijo Srna i Ivan Rakitić.

Atletico je poveo u 21. minuti nakon velike pogreške francuske obrane. Mandanda je s gola neporezno dodao Zambi Anguissi, kojemu se lopta odbila od noge do Gabija, a ovaj u čistu priliku gura Griezmanna. Za francuskog napadača to je bio poklon koji se ne propušta.

Novi problemi za OM stigli su u 31. minuti kada im se ozlijedio najbolji igrač Dimitri Payet. Korak bliže pobjedi Atletico je stigao u 49. minuti kada je Griezmann nakon sjajnog Kokeovog proigravanja zabio za 2-0. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Gabi u 89. minuti. Najbliže golu Marseille je bio u 81. minuti kada je Kostas Mitroglou uzdrmao vratnicu.

Španjolskom sastavu je ovo bilo treće finale Europske lige i treći naslov nakon što su slavili 2010. i 2012. godine.

Upravo je Atletico prvi klub koji je osvojio Europsku ligu koja je u sezoni 2009/2010. naslijedila Kup Uefa. U finalu igranom u Hamburgu madridski klub je nakon produžetaka pobijedio Fulham 2-1. "Los Colchonerosi" su osvojili EL i prije šest godina kada su u Bukureštu pobijedili Athletic Bilbao (3-0).

Marseilleu je ovo bilo treće finale Kupa Uefa i Europske lige i treći poraz. U finalu Kupa Uefa 1999. Francuzi su izgubili od Parme (0-3), a 2004. u finalu Europske lige od Valencije (0-2).

MARSEILLE - ATLETICO MADRID 0-3

Pred 57.000 gledatelja na stadionu Parc Lyonnaise sudio je Nizozemac Bjoern Kuipers.

Strijelci: 0-1 Griezmann (21), 0-2 Griezmann (49), 0-3 Gabi (89)

MARSEILLE: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (Lopez, 32), Ocampos (Njie, 55)- Germain (Mitroglou, 74)

ATLETICO: Oblak - VRSALJKO (Juanfran, 46), Gimenez, Godin, Lucas Hernandez - Gabi, Correa (Thomas, 88), Koke, Saul - Diego Costa, Griezmann (Torres, 89)

IZ MINUTE U MINUTU

Večerašnje veliko finale Europske lige između Atletica i Marseillea u Lyonu počinje u 20,45.

Tekstualni prijenos pratite UŽIVO na portalu Slobodne Dalmacije

MARSEILLE - ATLETICO MADRID 0:3

MARSEILLE: Mandanda - Sarr, Rami, Gustavo, Amavi, Zambo, Sanson, Thauvin, Payet, Ocampos, Germain

ATLETICO: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Hernandez, Correa, Gabi, Niguez, Koke, Griezmann, Costa