Sport Strani nogomet

Liga prvaka

Spursi šokirali Torino u utakmici prepunoj preokreta, Higuain junak i tragičar, City demolirao Švicarce

Liga prvaka

U prvom susretu osmine finala nogometne Lige prvaka Juventus i Tottenham su u Torinu odigrali 2-2 premda je Juve vodio 2-0 nakon svega devet minuta igre.

Talijanski prvak je fantastično ušao u utakmicu i već nakon devet minuta je vodio 2-0, a oba gola je zabio Argentinac Gonzalo Higuain. Prvog u drugoj minuti nakon sjajne asistencije Miralem Pjanića iz slobodnog udarca, a drugog iz kaznenog udarca u devetoj minuti.

Bio je to veliki šok za goste, no Tottenham je nakon očajnih 20 minuta pohvatao konce igre. Englezi su u mogli smanjiti u 26. minuti, no Harry Kane je iz neposredne blizine glavom pucao ravno u Buffona. Najbolji igrač Tottenhama iskupio se u 35. minuti kada je nakon krasne lopte Dele Allija zaobišao Buffona i zabio za 2-1. Bio je to njegov već 33 pogodak ove sezone u svim natjecanjima, ali i prvi gol koji je Juve primio u posljednjih 17 utakmica u svim natjecanjima.

U samoj završnici prvog dijela Juve je mogao ponovo povisiti na dva gola prednosti. Douglas Costa je izborio kazneni udarac nakon neopreznog starta Sergea Auriera, ali je Higuain iz penala pogodio gredu. Prvu priliku u nastavu imali su domaćini, ali je Bernardeschi pucao pored gola. Kazna je stigla u 71. minuti kada je Christian Eriksen sjajno pogodio iz slobodnog udarca sa 20 metara.

U nastavku susreta više nije bilo golova. Tottenham je ovom rezultatom produžio niz bez poraza u Ligi prvaka na sedam susreta. U šest dvoboja u skupini ostvarili su pet pobjeda i remi, a sada su remizirali i u prvom susretu osmine finala.

Hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić igrao je do 77. minute kada ga je zamijenio Stefano Sturaro.

Uzvratni susret je 7. ožujka na stadionu Wembley.

JUVENTUS - TOTTENHAM 2-2

TORINO. Stadion Juventus - 41.000 gledatelja; Sudac: Felix Brych (Njemačka);

Strijelci: 1-0 Higuain (2), 2-0 Higuain (9-11m), 2-1 Kane (35), 2-2 Eriksen (71)

Žuti kartoni: Benatia, Higuain, Bentancur / Davies, Aurier

Crveni karton: -

JUVENTUS: Buffon - De Sciglio, Benatia, Chiellini, Sandro - Khedira (od 65. Bentancur), Pjanić, Bernardeschi - Douglas Costa (od 85. Asamoah), Higuain, Mandžukić (od 76. Sturaro)

TOTTENHAM: Lloris - Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Eriksen (od 90. Wanyama), Dier, Dembele - Lamela (od 89. Lucas), Kane, Dele Alli (od 84. Son)

Nogometaši Manchester Cityja već su u prvom dvoboju osmine finala Lige prvaka koliko su moćniji u odnosu na švicarskog prvaka Basela, koji su na njihovom St.Jakob-Parku porazili s uvjerljivih 4-0 (3-0) i uzvrat u Manchesteru, koji je na rasporedu 7. ožujka, pretvorili u čistu formalnost.

Dva pogotka za vodeću momčad engleskog prvenstva postigao je njemački reprezentativac Ilkay Gundogan (14, 53), a po jedan Portugalac Bernardo Silva (18) i Argentinac Sergio Kun Aguero (23).

Gosti su kirurškom preciznošću koristili svaku pukotinu u obrani Basela, koji se pokušao aktivno braniti i prijetiti iz kontranapada. No, kad bi im i pošlo za rukom organizirati protuudar, u realizaciji nisu imali dovoljno mirnoće, za razliku od gostiju.

Manchester City je sve dvojbe oko pobjednika, a i plasmana u četvrtfinale, riješio u razdoblju od od 14. do 23. minute. Kod prvog pogotka Kevin De Bruyne je ubacio iz kuta na prvu vratnicu, gdje je na 7-8 metara Gundogan nadvisio Freija i glavom poslao loptu u mrežu.

Samo četiri minute poslije po lijevoj strani probio se Sterling, ubacio u sredinu, gdje je domaći stoper Lacroix glavom prebacio na drugu stativu. Loptu je neometan prihvatio Bernardo Silva i sa 7-8 metara je poslao pod gredu, iskoristivši ne baš najbolje postavljanje domaćeg vratara Vaclika.

U 23. minuti već je bilo 3-0. Sergio Kun Aguero je prihvatio jednu odbijenu loptu na oko 25 metara po sredini. Napravio je korak, dva prema vratima Basela i preciznim udarcem desnicom pogodio desni donji kut vrata domaće momčadi, a Tomaš Vaclik se nije ni pomaknuo.

Strijelac trećeg pogotka se u 53. minuti prometnuo u asistenta. Aguero je navukao pažnju četvorice igrača Basela, a potom poslužio Gundogana. Njemački veznjak je jednim driblingom izbacio direktnog čuvara i preciznim udarcem sa 18-19 metara pogodio lijevi gornji kut za konačnih 4-0.

Do kraja dvoboja bilo je prilika na jednoj i drugoj strani, ali vratari su uspjeli sačuvati svoje mreže.

BASEL - MANCHESTER CITY 0-4 (0-3)

BASEL. Stadion: St. Jakob-Park - 38.000 gledatelja; Sudac: Jonas Eriksson (Švedska).

Strijelci: 0-1 Gundogan (14), 0-2 Bernardo Silva (18), 0-3 Aguero (23), 0-4 Gundogan (53)

Žuti kartoni: Xhaka, Serey Die (Basel); Fernandinho, Gundogan (Manchester City)

BASEL: Vaclik - Xhaka, Lacroix, Suchy - Lang, Frei, Serey Die, Riveros - Elyounoussi (od 85. Bua), Stocker (od 71. Ajeti) - Oberlin

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Kompany, Otamendi, Delph - De Bruyne (od 63. David Silva), Fernandinho, Gundogan - Bernardo Silva, Aguero (od 85. Danilo), Sterling (od 57. Sane)

IZ MINUTE U MINUTU

Večeras će dva engleska kluba otvoriti osminu finala Lige prvaka - Basel će ugostiti Manchester City, a Juventus je domaćin Tottenhamu.

Jedva su dočekali navijači i obožavatelji najelitnijeg nogometnog natjecanja na svijetu da sve konačno krene, a kako će se završiti uvodna dva dvoboja pratite UŽIVO na portalu Slobodne Dalmacije.

JUVENTUS - TOTTENHAM 2:2 (Higuain 2, 9 11m, Kane 35, Eriksen 72)

JUVENTUS: Buffon - De Sciglio, Benatia, Chiellini, Sandro - Khedira, Pjanić - Bernardeschi, Costa, Mandžukić - Higuain

TOTTENHAM: Lloris - Aurier, Sanchez, Verthongen, Davies - Eriksen, Dier, Dembele - Lamela, Kane, Alli

60 - pritišće Juve, ali bez učinka

56 - raspalio je Bernardeschi sa 14 metara iskosa, Lloris odbija, nakon kornera najviši je Mandžukić, vratar Spursa je siguran

47 - žuti za Auriera koji je izgubio loptu od Sandra pa napravio prekršaj s leđa

46 - Počelo je drugo poluvrijeme

45 +1 - Costa je prošao Auriera, koji ga ruši i penal je promašio Higuain...stresao je gredu!

40 - bombu Eriksena sa 30 metara odbija Buffon

35 - GOOOOOOOOL pobjegao je Kane, izašao sam ispred gola, zaobišao Buffona i zabio

32 - opasan je Kane, Buffon opet brani

29 - kontra Pjanića i Higuaina, napadač Juvea gromovito sa 11 metara, lopta ide tik uz stativu

26 - spasio je Buffon Juve, obranio je udarac Kanea sa 5 metara!

18 - Spursi teško uopće izlaze iz svoje polovice

9 - GOOOOOOOL - Higuain je pogodio iz penala, Davies je nespretno srušio Bernardeschija

2- - GOOOL!!! Kakav početak domaćina! Pjanić je izveo slobodni udarac s 30 metara i dao lijepu laganu loptu za Higuaina koji je s ruba šesnaesterca iz voleja iskosa s desne strane opalio i pogodio u donji suprotni kut.

1 - Počelo je u Torinu! Glavni sudac je Nijemac Felix Brych.

BASEL - MANCHESTER CITY 0:4 (Guendogan 14', 53', Silva 18', Aguero 23')

BASEL: Vaclik - Lacroix, Xhaka, Suchy - Lang, Frei, Serey Die, Riveros - Elyounoussi, Oberlin, Stocker

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Kompany, Otamendi, Delph - De Bruyne, Fernandinho, Gündogan - Silva, Agüero, Sterling

53' - City ima 4:0. Još jedan gol Guendogana

23' - 3:0 za Manchester City, zabio je Sergio Aguero

18' - Manchester City vodi 2:0. Silva je zabio i najavio potop Basela

14' - GOOOL! Manchester City vodi u Baselu! Nakon ludog početka u Torinu gdje je Juventus u devet minuta zabio dva gola Tottenhamu, pao je pogodak i u Baselu. Guendogan je u 14. minuti najviše skočio na prvoj stativi i glavom matirao domaćeg vratara nakon ubačaja De Bruynea iz skraćenog kornera