Košarkabriljantni perković

Luda utakmica na Gripama: 'žuti' se vratili iz ponora, a onda umalo prosuli veliku prednost

Piše Vedran Babić

Košarkaši Splita u ludoj su utakmici protiv Heliosa došli do četvrte uzastopne pobjede i s omjerom 5-5 vratili se u utrku za doigravanje ABA lige 2. Kažemo „ludoj“ jer kako drugačije opisati to što je Split već u prvoj četvrtini gubio 18 razlike, u trećoj vodio plus 17 i onda u zadnjoj prelomio nakon što su gosti gotovo ušli u egal.

Utakmicu života odigrao je Toni Perković s 35 poena uz fantastičan šut iz igre 15/19, šest asistencija i tri skoka. Perković, koji nije bio u početnoj petorci, vukao je „žute“ cijeli susret, počevši od sedme minute u kojoj je Split gubio – 6:24! Zahvaljujući izgubljenim loptama i sveopćoj konfuziji domaćeg sastava, gosti su izgledali kao Phoenix, a ne Helios Sunsi.

A onda je krenuo Perković. Priključio mu se Gabrić i u manje od deset minuta Split je već okrenuo na plus šest (36:30). Dakle, na početnih 6:24 Split je Heliosu uzvratio vlastitom serijom 30:6! U trećoj četvrtini Perkoviću se pridružio Marčinković i Split se odvojio na 61:44, Helios se primaknuo na 68:63, a onda je opet stvar u svoje ruke uzeo Perković i Split je manje od četiri minute prije isteka vremena otišao na najvećih 86:67. Na najbolji mogući način sadašnji parket dvorane ispraćen je u povijest.

- U profesionalnoj košarci ovo mi je rekord. Osjećao sam se super, ali najvažnije je da smo pobijedili i oprostili se od starog parketa. Dao je on svoje, ima puno rupa, haha – rekao je Perković kojemu su tribine u više navrata skandirale „Toni, Toni“ i podsjetile nas na neka davna vremena kada je Gripama harao njegov slavni imenjak Kukoč.

Kako je utakmica odmicala, tako je rastao Pavle Marčinković koji je dvoboj zaključio s 21 košem, 11 asistencija i 6 skokova. S četiri uzastopne pobjede optimizam se opet vraća na Gripe, tim više što se na parket nakon 11 mjeseci pauze zbog teške ozljede i operacije koljena vratio Slovenac Maj Kovačevič. Odigrao je posljednje tri minute. Trener Ante Grgurević, međutim, nije posve zadovoljan, ponajviše načinom na koji njegova momčad ulazi u utakmice.

- Imam svoje zahtjeve i viziju, ali nekad ne pogodiš. To je moja odgovornost. Neću nikoga prozivati, no volio bih da neki igrači pokažu puno više hrabrosti. Raduje me 29 asistencija, što je dokaz timske igre – rekao je Grgurević koji, znakovito, u igru nije uvodio Rikića i Cunninghama.

- To je moja odluka. S klubom radimo na nekim rješenjima i probat ćemo naći igrača koji će ovu momčad učiniti boljom - zaključio je Grgurević čiju momčad sada čekaju četiri uzastopna gostovanja (Sonik, Široki, Gorica, Dynamic).