Sport Košarka

hrvatska - litva 90:81

Košarkaši osvojili skupinu i idu na Srbiju u četvrtfinalu!

U posljednjem susretu prvog dijela košarkaškog turnira na olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, hrvatska reprezentacija je pobijedila Litvu 90-81 osvojivši prvo mjesto u skupini i u četvrtfinalu će igrati protiv Srbije.

Uoči početka olimpijskih igara priželjkivao se plasman u četvrtfinale, no Hrvatska je društvu brončanih iz Londona i aktualnih europskih prvaka Španjolaca, europskih doprvaka Litve, domaćina Brazila, te uvijek neugodne Argentine gotovo senzacionalno osvojila prvo mjesto u skupini. Hrvatskoj je sada otvoren put do finala jer u njezinom dijelu ždrijebu nema američkog 'Dream Teama'.

Hrvatski košarkaši su i prije utakmice protiv Litve osigurali plasman u četvrtfinale. Pomogao nam je Brazil koji je porazio Nigeriju i tako nas doveo u poziciju da ne možemo biti slabiji od četvrtog mjesta. No kako je Španjolska pobijedila Argentinu, hrvatska reprezentacija je došla u poziciju da može biti prva ili četvrta. Pobjeda protiv Litve je donosila prvo mjesto i Srbiju u četvrtfinalu, a poraz četvrto mjesto i četvrtfinalni ogled protiv Amerikanaca.

Odabranici Aleksandra Petrovića dobro su otvorili susret. Vodili smo 3-0, 5-2 i 7-4. No, Litva potom radi seriju 17-4 i bježi na velikih plus 10 (21-13). Čak pet izgubljenih lopti i dobro čuvani Bojan Bogdanović koji je promašio tri šuta doveli su nas u probleme. No, drugu četvrtinu hrvatska reprezentacija je odigrala napadački sjajno. Proradio je Šarić, odlični su bili Planinić, Babić i Hezonja i od minus osam, stigli smo do plus šest na poluvremenu (47-41). I to bez zapaženijeg učinka Bojana Bogdanovića. Litvu su od još većeg potonuća držale trice, šest u prvom poluvremenu.

Na otvaranju treće dionice Hrvatska je imala i 11 koševa prednosti  (52-41, 57-46), no fantastičnim nastavkom pobjegli smo Litvi na velikih 22 koša viška (75-53). Proradio je i Bogdanović, Šarić nastavio u visokom ritmu uz sjajnu role Simona i ostatka momčadi. Nažalost, uslijedile su krizne minute. Litva je na otvaranju posljednje četvrtine smanjila zaostatak na 13 koševa, a pet minuta prije kraja i na minus 11 (80-69). No dva Bogdanovićeva realizirana slobodna bacanja i Simonova trica primirili su nalet Litavaca. U samoj završnici utakmice hrvatski košarkaši 'opijeni' uvjerljivim vodstvom umalo su sve prosuli. Minutu prije kraja Litva je smanjila na 77-85, a nakon još jedne naše izgubljene lopte Litva je 43 sekunde prije kraja smanjila na šest koševa zaostatka (79-85). Srećom, više od toga nije išlo.veliki uspjeh.

Hrvatsku su do velike pobjede predvodili Bojan Bogdanović sa 22 koša, Krunoslav Simon sa 19 koševa, 10 skokova i četiri asistencije, Dario Šarić sa 18 koševa i šest skokova i Darko Planinić sa 10 koševa, dok su kod Litve najefikasniji bili Mantas Kalnietis sa 26 i Paulius Jankunas sa 18 koševa.

HRVATSKA: Babić, Krušlin, Stipčević, Simon, Hezonja, Šarić, Ukić, Planinić, Bilan, Šakić, Arapović, Bogdanović

LITVA: Kalnietis, Juškevičius, Mačiulis, Seibutis, Sabonis, Kavaliauskas, Jankunas, Javtokas, Valančiunas, Kuzminskas, Grigonis, Kariniauskas

TIJEK SUSRETA

ČETVRTA ČETTINA:

Vjerovali ili ne, osvojit ćemo prvo mjesto u skupini s negativnom koš razlikom! Ali, zaista nevažno, u četvrtfinalu smo kao prvaci skupine!

Pogađa Bogdanović dva bacanja, +9!

Zabija Grigonis, 88:81.

Zakucavanje Bogdanovića! Spusti se, Bojane! 88:79.

Mačiulis promašuje tricu, lopta je za Hrvatsku, 27 sekundi do kraja.

Pogađa jedno, 86:79.

Dva slobodna bacanja imat će Šarić.

Nevjerojatno... 85:79. Od sigurne pobjede do nove drame. Gubimo lopte bezveze, pressing Litve je urodio plodom.

11 asistencija Kalnietisa, Kuzminskas za tri. 85:77.

Pogađa sada Kalnietis tricu, 85:74. 24 poena i 10 asistencija Kalnietisa. Maestralna partija.

Tri minute su do kraja.

Jankunas pogađa, 85:71.

Simoooon! Nova trica, 85:69!

Bogdanović pogađa dva od tri bacanja, 82:69.

Griješimo, prebrzo se topi prednost, 80:69.

Dalekometna paljba Jankunasa, njegova četvrta trica, 80:67.

Planinić 80:64.

Valančiunas zabija, 78:64.

Vraća Jankunas, 78:62.

Simon nastavlja sjajnu šutersku večer, 78:59.

Mačiulis pogađa jedno od dva bacanja, 75:59.

Kalnietis za tri, 75:58.

TREĆA ČETVRTINA:

Kraj treće četvrtine, 75:55! Nevjerojatno!

Planinić jedno od dva bacanja, 75:53!

Obranili smo se, a Šarić pogađa za +21! Melji!

I još jednom Bojan! 72:53

Bogdanović neometan pogađa tricu, 69:53.

Grigonis pogađa bacanja, 66:53.

Pogađa oba, ponovno je +15.

No, dobri Domantas radi novi faul i nova bacanja za Simona.

Evo, prozvali smo i Sabonisa, 64:51.

Sabonis je naš šesti igrač danas. Dva bacanja pogađa Simon, 64:49.

Bogdanović u kontri, 62:49.

Pogađa jedno od dva, 60:49.

Faul Bilana na Valančiunasu, dva slobodna bacanja za centra Raptorsa,

Lijep prolaz Grigonisa, Valančiunas potvrđuje, 60:48

Skok u napadu Bilana i ponovno 2+1. +14 za Hrvatsku!

Trica Bogdanovića! 57:46.

Bilan je napravio prekršaj u napadu, a onda i Bogdanović u obrani, no Mačiulis promašuje šut za tri.

Valančiunas polaže, 54:46.

Simon preko ruke, 54:44.

Mačiulis pogađa tricu, 52:44.

Bilan 2+1, vodimo 52:41.

Griješe Litvanci, imamo priliku otići na dvoznamenkastu prednost.

Prolazi Šarić za +8. Navijači Sixersa nisu ni svjesni kakav im igrač stiže.

DRUGA ČETVRTINA:

Promašio je Jankunas otvorenu tricu, na odmor idemo s +6.

Odličan napad nas je vratio u igru, ali obrana će morati još bolje ako mislimo dobiti Litvu.

Parada trica, ponovno Hezonja, 47:41.

I ponovno trica Jankunasa na asist Kalnietisa. 44:41

Simon za Planinića, 44:38.

Trica na tricu, 42:38. Jankunas ovog puta.

Ali, evo i Hezonja s tricom! 42:35.

Kalnietis drži Litvu iznad vode, 39:35.

Šarić stavlja tricu, +7! Bravo, momci, idemo još jače.

Odlično građenje skoka, ono što nam je falilo protiv Nigerije.

Babić coast to coast za 36:32!

Šarić je već na 10 koševa, 34:32.

Ponovno Kalnietis, 32:32.

Planinić je sada vratio Valančiunasu za onaj ringišpil. 2+1 za 32:30.

Kalnietis najjačim oružje, šutom izvana. 29:30.

Obranili smo se i Šarić stavlja dva slobodna bacanja, vodimo 29:27.

Trica Bogdanovića! 27:27.

Ovaj put Šarić promašuje, a Kalnietis zabija za +3.

Počeli smo igrati obranu, imamo priliku za vodstvo.

Evo Darija opet, 24:25.

Grigonis nakon dugo vremena za Litvu, 22:25.

Dozvali smo i Šarića, 22:23.

Babić je odlično ušao u utakmicu, 20:23.

Evo i Bogdanovića, vrijeme je za njegov i Šarićev napadački doprinos. 17:23

Kalnietis preko Babića, 15:23.

Evo i Luke Babiča, 15:21.

PRVA ČETVRTINA:

Dva promašaja Sabonisa spasila su nas od dvocifrenog zaostatka u prvoj četvrtini.

13:21, prvi poeni Planinića.

Ponovno Valančiunas. Prolazi pored Planinića kao da ga nema.

Zakucava Valančiunas, već je -8. Timeout zove Petrović.

Greška na grešku, morat će se naši igrači malo smiriti, već četiri izgubljene lopte.

Kalnietis pogađa dva bacanja, 11:17.

Koraci Šarića, radimo prekršaj.

Prva trica Litve, Seibutis. 11:15.

Prvi poeni Valančiunasa, 11:12.

Odlično je krenuo Simon, već je na sedam poena, a mi vodimo 11:10.

Jankunas uz Seibutisa za sada najraspoloženiji, 9:10.

Vraća Šarić vodstvo, 9:8.

Prvo vodstvo Litve, Seibutis za 7:8.

Odgovara Mačiulis, 7:6.

Simon za dva, 7:4.

Prvi poeni Seibutisa, 5:4.

Bilan preko Valančiunasa.

Jankunas zabija prve poene za Litvu, 3:2.

Krade Ukić loptu, a Simon stavlja tricu.

Prvi napad nismo iskoristili, nesporazum Simona i Bilana.

RANIJE

Hrvatska će protiv Litve igrati posljednju utakmicu u skupini. Danšnji rezultati doveli su do toga da pobjedom u današnjoj utakmici osvajamo prvo mjesto i idemo na Srbiju u četvrtfinalu, a u slučaju poraza osvajmo četvrto mjesto i idemo na SAD. Izbor je vrlo lagan, nadamo se da će momci smoći snage i pobijediti Litvu.