Sport Domaći nogomet

kvalifikacije lige prvakinje

Dramatična završnica u Harkivu: pet minuta dijelilo je nogometašice Splita od povijesne pobjede

Pet minuta dijelilo je nogometašice Splita od povijesne pobjede u debitantskom nastupu u Ligi prvaka. Na kraju ne samo da nisu pobijedile, već nisu uzele ni bod! Golovima u 90. minuti i trećoj minuti sudačke nadoknade domaćin kvalifikacijske skupine Žitlobud-1 iz Harkiva uzeo je puni plijen i rastužio hrvatske prvakinje. Apsolutna je junakinja bila kapetanica ukrajinske reprezentacije Darina Apanašenko koja je postigla sva tri pogotka.

Iako je u prvom dijelu bila potpuno podređena suparniku, ekipa Božidara Miletića ima za čime žaliti jer je u 69. minuti mogla prelomiti susret. Slovenka Nina Predanič fantastičnim je dodavanjem gurnula u stopostotnu šansu Špiranović, no ona je pucala traljavo i domaća vratarka obranila je njezin udarac.

Kako se bližio kraj susreta, Splićankama je počela padati koncentracija i nažalost platile su najskuplju moguću kaznu. Neugodna Voronina pobjegla je obrani Splita i brazilska vratarka Alves morala ju je srušiti u kaznenom prostoru. Alves je pogodila stranu u koju će pucati Apanašenko s bijele točke, ali nije uspjela zaustaviti loptu na putu do mreže.

U tim trenucima Split je počeo pucati po šavovima. Voronina je nedugo zatim promašila zicer, da bi u trećoj minuti nadoknade njezin šut, koji je odsjeo na gredi, završio u nogama Apanašenko koja je neometana s pet metara donijela pobjedu Žitlobudu-1.

Nakon posljednjeg sučeva zvižduka Splićanke su u tuzi popadale po travnjaku, svjesne prilike koje su propustile. U prvom europskom nastupu bile su tako blizu iznenađenja protiv ukrajinskog prvaka, redovitog sudionika Lige prvaka i, prema Miletićevu mišljenju, prvog favorita skupine.

Splićanke su u Harkiv otputovale rasterećene, znajući da su po kvaliteti i renomeu i Harkiv i Minsk ispred njih, sa željom da vide gdje su u europskim okvirima. I krenule su bolje nego što su mogle zamisliti – golom Anele Lubina u 33. sekundi! Kapetanica Splita odapela je s gotovo 25 metara i od stative pogodila mrežu za neočekivano vodstvo.

Desetak minuta kasnije Apanašenko je poravnala iz slobodnog udarca s 20 metara iskosa. Alves je tom prilikom mogla bolje reagirati. Lopta joj je prešla preko prstiju i od grede se odbila malo preko gol-crte.

U cijelom prvom dijelu Ukrajinke su bile dominantne i pravo je čudo što su na odmor otišle sa zaostatkom 2:1. Dobro su kombinirale i u par dodavanja stvorile bi se nadomak šesnaestercu Splita, u opasnoj zoni. Uputile su 17 udaraca, od čega sedam u okvir, no Alves se više nije dala iznenaditi.

S druge strane, Split je u prvom poluvremenu uputio samo dva udarca, no oba su bila golovi. Taj drugi dogodio se u 29. minuti kada je Tea Pedić s pozicije desnog beka utrčala iza leđa obrane domaćih, primila dodavanje Predanič i s deset metara prizemnim udarcem pogodila za vodstvo. Pedić je bila pod prekršajem pa bi vjerojatno bio dosuđen jedanaesterac da nije postigla gol. U drugom dijelu Ukrajinke nisu ni približno tako dominirale, štoviše odnosi snaga bili su ravnopravni, no na koncu je ipak presudilo iskustvo domaće ekipe, kao i njezina bolja koncentracija.

Ovim porazom Splićanke su praktički izgubile šansu za plasman u sljedeći krug u koji ide samo pobjednik skupine. Sljedeći susret igraju u subotu u 10 sati protiv Minska koji je s 12:0 pregazio luksemburški Bettembourg.

Semafor

ŽITLOBUD-1 HARKIV – SPLIT 3:2 (1:2)
Harkiv, pomoćno igralište Metalista. Liga prvaka, 1. kolo skupine 4 kvalifikacija.
Sutkinja: Ifeoma Kulmala (Finska).
Strijelkinje: 0:1 Lubina (1.), 1:1 Apanašenko (12.), 1:2 Pedić (29.), 2:2 Apanašenko (90., 11 m), 3:2 Apanašenko (90.+3).
Žuti kartoni: Lubina i Alves (Split).
Igračica utakmice: Darina Apanašenko (Žitlobud-1).

ŽITLOBUD-1 HARKIV (4-2-3-1): Sanina – Basanska (od 74. Solomaha), Kostjučenko, Utickih, Aleksanjan – Kočnijeva, Havanska (od 64. Petrik) – N. Kunina (od 90.+6 Lj. Kunina), Apanašenko, Ševčuk – Voronina.

SPLIT (4-1-4-1): Alves – Pedić, Bošnjak, Smiljković, Bukač – Horvat – Predanič, Valušek (od 90.+2 Varda), Lubina, Conjar (od 52. Špiranović) – Dujmović (od 66. O'Neill).