Sport Domaći nogomet

prijateljska utakmica

Dalićev eksperiment nije uspio: Hrvatska ubilježila prvi poraz od jedne afričke reprezentacije

U prijateljskoj utakmici igranoj u Varaždinu pred 8.100 gledatelja, hrvatska nogometna reprezentacija je izgubila od Tunisa sa 1-2 upisavši prvi poraz od neke afričke reprezentacije.

Tunis je poveo u 16. minuti golom Anicea Badrija, izjednačio je Bruno Petković u 47. minuti, a pobjedu gostima donio je Naim Sliti iz jedanaesterca u 70. minuti.

Bila je to posljednja utakmica svjetskih doprvaka ove sezone nakon koje većina reprezentativaca odlazi na zasluženi odmor. Jedino se Filip Benković, Alen Halilović, Josip Brekalo i Nikola Vlašić vraćaju u U-21 reprezentaciji kojoj slijedi nastup na europskom U21 prvenstvu.

S druge strane za Tunis tek dolazi vrhunac sezone, afrički Kup nacija koji će se od 21. lipnja do 19. srpnja održati u Egiptu. Upravo je utakmica protiv svjetskog doprvaka bila jedan od ključnih testova za odabranike francuskog stručnjaka Alaina Giressea. Nakon utakmice u Varaždinu, Tunis će imati još jednu pripremnu utakmicu protiv Burundija, 17. lipnja, a na prvenstvu će igrati u skupini protiv Angole (24. lipnja), Malija (28. lipnja) i Mauritanije (2. srpnja).

Dalić je otvorio utakmicu u formaciji 3-5-2 s trojicom debitanata u prvom sastavu. Priliku od prve minute dobili su Dario Melnjak, Filip Benković i Simon Sluga. Međutim, prvo poluvrijeme ćemo brzo zaboraviti. I prava je sreća što je Tunis zabio samo jedan pogodak.

Tunis je poveo već u 16. minuti nakon lijepe akcije koju je započeo Wahbi Khazri, nastavio Youssef Msakni asistiravši Aniceu Badriju koji pogađa za vodstvo gostiju. Tunis je u 36. minuti imao još jednu sjajnu priliku, no srećom, Wajdi Kechrida nije iskoristio pogrešku Filipa Benković koji se poskliznuo i otvorio rupu u našoj obrani. Samo minutu kasnije vrlo lako je moglo biti i 2-0. Khazri je probio stranu, ali očajno ubacio u kazneni prostor Msakniju koji je bio sam ispred Sluge.

U 43. minuti sijevnula je nova kontra Tunisa. Njihova najveća zvijezda Khazri je imao lijepu priliku, ali je pucao pored gola. U posljednjim trenucima prvog dijela i Haddadi se našao sam ispred Rijekina vratara, no Sluga je obranio.

Hrvatska je daleko agresivnije i čvršće ušla u nastavak i već u 47. minuti uspjela je izjednačiti. Milan Badelj je sjajno gurnuo loptu Bruni Petković, a napadač Dinama je slomio svog čuvara i zabio u suprotni kut za 1-1. U 53. minuti Pašalić je mogao okrenuti rezultat no pucao je pored gola.

Tunis je uzvratio u 60. minuti kada je Msakni izašao sam ispred Sluge, no hrvatski vratar je još jednom sjajno reagirao. Nažalost, osam minuta kasnije Tunis je stigao do novog vodstva. Sliti je pucao, a Vida rukom skrenuo loptu zbog čega je sudac pokazao na bijelu točku. Sliti je bio siguran za vodstvo 2-1.

Nažalost, posljednjih 15 minuta se igralo po jakom pljusku koji je pokvario sjajan ugođaj na varaždinskim tribinama. Hrvatska je jurnula po izjednačenje, ali nije uspjela slomiti gostujuću obranu.

Semafor

Hrvatska – Tunis 1:2 (0:1)

Varaždin – Stadion Anđelko Herjavec. Gledatelja 8036.

Sudac: Daniel Stefanski (Poljska) – 6,5.

Strijelci: 0:1 Badri (16), 1:1 Petković (47), 1:2 Sliti (70/11m).

Žuti kartoni: Vida (Hrvatska).

Najbolji igrač: Anice Badri (Tunis).

Hrvatska (3-5-2): Sluga (7) – Vida (5,5), Lovren (5,5) (od 46. Bartolec 5,5), Benković (5) – Brekalo (5,5) (od 58 Halilović 5), Pašalić (5,5) (od 71. Modrić –), Badelj (6) (od 55. Brozović 6), Kovačić (5) (od 55. Perišić 6), Melnjak (5) – Kramarić (5) (od 63. Caktaš 6), Petković (6).

Tunis (4-2-3-1): Hassen (6,5) – Bedoui (6), Bronn (6,5), Meriah (6,5), Haddadi (6,5) – Kechrida (6), Chaalali (6,5) (od 77. Sassi –) – Msakni (7) (od 62. Sliti 7), Skhiri (6), Badri (7) (od 63. Dräger –) – Khazri (6,5) (od 83. Khenissi –).

Iz minute u minutu

90 + 4- kraj susreta

90 + 3 – Benković je ostao sam u kaznenom prostoru, pucao je prema golu, ali je lopta zapela "u prometu"

90 – igrat će se četiri minute sudačkog dodatka

84 – Hrvatska napada i puca se iz svih oružja, Petković, Perišić, Modrić, Tunižani se grčevito brane

80 – nova prilika za poravnanje, Melnjak je pronašao Perišića, no njegov udarac iz kuta pogađa vanjski dio mreže

80 – otvorilo se nebo nad Varaždinom, kiša nemilice pada

79 – odlična prilika za poravnanje, izmiješali su naši obranu Tunižana, ali je Caktaš udarac prošao uz gol-liniju, nitko je nije uspio ubaciti u mrežu

71 – evo i Modrića u igri, ušao je umjesto Pašalića

71 – na tribinama stadiona u Varaždinu je 8.036 gledatelja

70 – Sluga ovo nije uspio zadržati, Sliti je bio miran i poluvisokom loptom pogodio za vodstvo Tunisa

69 – jedanaesterac za Tunis, opravdano je sudac Stefanski dosudio igranje Vide rukom u kaznenom prostoru, refleksna reakcija hrvatskog kapetana i pogreška

63 – u igri je i prvi strijelac i prvi HNL-a Mijo Caktaš, Hajdukov je igrač zamijenio je Kramarića

60 - opet Sluga spašava, ovaj put je Msakni prošao, izbio sam pred vratara, ali je naš vratar odlično zatvorio prvi kut

58 – zaredale su izmjene, evo i Halilovića u igri umjesto Brekala

55 – u igri su Perišić i Brozović umjesto Kovačića i Badelja

53 – šutiao je Pašalić, dobar pokušaj, ali je prohujalo pored vrata

47 – poravnanje, Badelj je odigrao odličnu loptu za Petkovića koji se fino lažnjakom oslobodio čuvara i onda preciznim udarcem uz stativu pogodio malu mrežu za izjednačenje

46 – umjesto Lovrena u igri je Bartolec, vraćamo se sustavu s četiri igrača u zadnjoj liniji

46 – počelo je drugo poluvrijeme

45 – kraj prvog poluvremena

45 – Sluga spašava, nova pogreška u obrani, sam je ostao Haddadi, krenuo prema hrvatskom vrataru koji skida čisti zicer

43 – opet Khazri, dobar prodor, sačekao je na desetak metara od Slugina gola i pokušao pogodio suprotni kut, srećom neprecizno

36 – nova velika prilika Tunižana, još jedno neuspjelo zaleđe, Khazri je bio sam, pokušao je na drugoj vratnici pronaći Badrija, ali je bio neprecizan

35 – okliznuo se Benković, trojica su Tunižana došli do završnice, ali je Lovren uspio blokirati Kecheridija

30 – prema naprijed Hrvatska ne može pronaći prostor, niti preko bokova

21 – pokušao je Petković iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, no udarac je od živog zida završio u korneru

16 – vode gosti, izbjegli su Tunižani zaleđe, odlična akcija napadačkog terceta, Khazri je pobjegao Lovrenu, odigrao do Msaknija koji je produžio do Badrija koji rutinirano pogađa za vodstvo

11 – Brekalo i Petković su odlično kombinirali, ali su Tunižani uspjeli izbiti loptu iz kaznenog prostora

6 – Msakni je odlično pucao glavom, Sluga se opružio, ali je lopta otišla iznad grede

5 - Badelj se izborio za udarac i šutirao s vrha šesnaesterca, a lopta je prohujala pored gola