Sport Domaći nogomet

mali vatreni razočarali

Hrvatska izgubila u Sinju i ostala bez plasmana na EP

Reprezentacija Hrvatske je porazom od Norveške zaključila Elitnu rundu kvalifikacija za odlazak na Europsko nogometno prvenstvo. Pobjeda je Norvežanima osigurala prvo mjesto ispred Njemačke koja je u Dugopolju slavila pirovu pobjedu protiv Mađarske.

Hrvatska je imala svoju računicu uoči završnih 90 minuta, ali, kako nam je na kraju kazao izbornik Gudelj, Norveška je zasluženo došla do pobjede i prolaska na finalni turnir:

- Mi smo u prvom dijelu niz vjetar imali jalovu premoć, previše smo igrali u širinu, nismo nametnuli pritisak koji smo planirali, ali i kao takvi smo imali tri šanse za gol. Norveška je iz jedine situacije zabila, nakon greške našeg veznog reda, ali i to je zasluženo. U nastavku su oni imali prednost vjetra i to su znali iskoristiti. Na kraju, treba Norvežanima čestitati na zasluženoj pobjedi i prolasku.

Jak vjetar u prvom je dijelu bio saveznik Hrvatskoj, ali za prvo veće uzbuđenje ipak je trebalo čekati 20 minuta. Tada je Čolina uputio dobar udarac kojeg je krajnjim naporom zaustavio vratar Klaesson.

U 34. minuti nova odlična prilika za Hrvatsku. Dolček je pogodio u blok, lopta se odbila do Baturine koji je loše pucao iz blizine. Tri minute poslije Dolček je u priliku izbacio i Blagaića kojem čistu priliku brani vratar Norveške.

A onda je uslijedila kazna u 42. minuti. Marin je izgubio loptu na 30-ak metara od gola, Kitolano ušao u kazneni prostor, loptu sretno proslijedio do Larsena koji s pet metara pogađa za 0:1.

Nade Hrvatske u sretan završetak dodatan su udarac dobile u 50. minuti kada je brza kontra Norveške zaključena bijegom Larsena čiji je udarac iskosa u vlastitu mrežu skrenuo Vušković. Već u 61. minuti Norveška je povela 3:0. Ponovno je u glavnoj ulozi bio Larsen, a ovog puta glavom je loptu pospremio u mrežu.

Činilo se da je tu priči kraj, ali tada Hrvatska kreće u furioznu završnicu. U 76. minuti Boško Šutalo je udarcem s deset metara zaključio dugu akciju Hrvatske za 1:3, da bi u 87. Palaversa iz kaznenog udarca, nakon što je srušen Pršir, doveo Hrvatsku na prag poravnanja koje ipak nije dočekala.

Hrvatska - Norveška 2:3 (0:1)

Sinj - Gradski stadion.

Gledatelja: 500

Sudac: Bojan Pandžić (Švedska) 7

Strijelci: 0:1 Larsen (42.), 0:2 Vušković (50. ag), 0:3 Larsen(62.), 1:3 B. Šutalo (76.), 2:3 (Palaversa (87. - 11m)

Najbolji igrač: Jorgen Larsen (Norveška)

Hrvatska: Kotarski (5,5), Šutalo (6), Čolina (5), Bulat (5,5), Smolčić (5), Palaversa (6), Baturina (5) (od 77. Šipoš -), Marin (5), Vušković (5), Dolček (6) (od 62. Bušnja 5,5), Blagaić (5,5) (od 46. Pršir 6).

Norveška: Klaesson (6,5), Rosler (6), Fredriksen (6,5), Stenevik (6), Christensen (5,5), Jarl (6), Hove (6,5), Larsen (7,5) (od 90. Krygard -), Johnsen (6,5) (od 93. Pedersen -), Kitolano (7) (od 52. Hagen 6) , Tagseth (6).