Sport Rukomet

velika pobjeda

Hrvatska slavi, Srbija tuguje! Kauboji operušali Orlove u Splitu!

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo koje se održava u našoj zemlji pobjedom protiv Srbije 32-22 u rasprodanoj splitskoj Spaladium Areni.

Odabranici Line Červara su u susretu 1. kola A pred 12,000 gledatelja uvjerljivo pobijedili Srbiju, dok je u drugom susretu ove skupine Island bio bolji od Švedske 26-24.

Fantastična obrana, sjajni Luka Stepančić, Manuel Štrlek i Zlatko Horvat, te raspoloženi Mirko Alilović bili su ključ hrvatske pobjede na otvaranju prvenstva. Nažalost, nekoliko minuta prije kraja utakmice ozlijedio se Domagoj Duvnjak što je pokvarila sjajno raspoloženje. Samo je pitanje koliko je ozljeda ozbiljna.

Hrvatska je 25 minuta lomila Srbiju i tek je u samoj završnici prvog dijela uspjela ostvariti osjetniju prednost. U 25. minuti Hrvatska je vodila 10-9, da bi poluvrijeme zaključila serijom 4-0 i i s lijepih plus 5 (14-9) otišla na odmor. U nastavu susreta 'kauboji' su nošeni sjajnom atmosferom u Spaladium Areni 'držali nogu na gasu' i na koncu samo povećali prednost do konačnih +10.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Manuel Štrlek sa po šest golova, dok su Luka Cindrić i Zlatko Horvat zabili po četiri gola. Mirko Alilović je sakupio šest obrana, a Ivan Stevanović dvije obrane. Kod Srbije najefikasniji su bili Petar Nenadić sa šest, te Nemanja Zelenović s pet golova.

U drugom susretu Island je pobijedio Švedsku 26-24. Islanđani su sjajno otvorili utakmicu, poveli sa 8-2, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena stigli i do prednosti od čak devet golova (14-5). Prednost Islanđana rasla je sve do 10 razlike (22-12) 20-ak minuta prije kraja. No, potom su Šveđani postigli šest pogodaka zaredom i stigli do 22-18, no na manje od četiri gola zaostatka stigli su tek u posljednjoj minuti kada su smanjili na konačnih 26-24.

Najefikasniji kod Islanda bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, dok je Jim Gottfridsson postigao šest pogodaka za Švedsku.

Hrvatsku reprezentaciju u 2. kolu 14. siječnja očekuje utakmica protiv Islanda, dok se u drugom susretu sastaju Srbija i Švedska. Posljednje kolo na rasporedu je 16. siječnja, a hrvatski rukometaši će igrati protiv Švedske, a u drugom susretu igrat će Island i Srbija. Tri najbolje ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje.

IZ MINUTE U MINUTU

Večeras u rasprodanoj Spaladium Areni u Splitu Hrvatska protiv Srbije otvara Europsko prvenstvo.

Veliki okršaj pratite UŽIVO s početkom u 20.30 na portalu Slobodne Dalmacije.

HRVATSKA - SRBIJA

Hrvatska: Alilović; Duvnjak, Cindrić, Kopljar, Vori, Štrlek, Čupić. Izbornik: Lino Červar

Klupa: Stevanović, Mihić, Horvat, Musa, Mamić, Mandalinić, Gojun, Karačić, Stepančić

Srbija: Cupara; Nenadić, Šešum, Vujin, Marsenić, Marković, Đukić. Izbornik: Jovica Cvetković

Klupa: Ivanišević, Ilić, Radivojević, Beljanski, Đorđić, Jovanović, Obradović, Vujić, Zelenović

59 - sedmerac je pogodio Mihić - 32:22!! Velika pobjeda

59 - brani Stevanović udarac Đorđića

58 - uzeli smo loptu i Karačić u kontri zabija - 31:22!

57 - zabio je Mandalinić iz daljine - 30:22!

57 - Duvnjaka su uhvatili grčevi, ukazuje mu se pomoć, iznose ga s terena

56 - stativa Nenadića, naš cepelin nije prošao, a u kontri Marsenić smanjuje

55 - ukrali smo loptu, Mihić je u kontri i gol! Mikić je isključen zbog grube igre

54 - lijepa akcija i Horvat s krila zabija za plus sedam!

53 - opet Nenadić iz daljine...prekasno se pojavio na utakmici

52 - opet je prošao Duvnjak i zabio - 27:20!

52 - smanjio je s krila Radivojević

51 - prošao je Duvnjak i zabio s crte!

51 - gol je priznat 2519

51 - ide video analiza, Stevanović je obranio Nenadiću, lopta je oko crte bila

50 - lijepa akcija naših - Štrlek pogađa s krila

49 - brani Stevanović bombu Šešuma!

48 -prošao je Štrlek, vodimo opet šest razlike, gotovo je ovo, pobjeda je osigurana

47 - smanjuje Ilić iz sedmerca - 23:18

46 - opet Horvat s krila!

45 - zabio je Nenadić opet, iz daljine

44 - prošao je Kopljar - vodimo opet šest razlike

44 - smanjio je Šešum

43 - opet smo izigrali goste, Horvat zabija s krila - 21:15!

43 - isključen je Marsenić na dvije minute

42 - promašili smo, kontra i sedmerac za goste - Nenadić pogađa - 20:15

42 - ponovo Alilović brani udarac iz velike daljine!

41 - Horvat nakon lijepe akcije i vodimo šest razlike!

40 - izgubili smo loptu ali vratnica i Alilović spašavaju!

39 - prošao je Nenadić i smanjio rezultat

38 - zaradio je Musa dvije minute

37 - brani Cupara Musi

36 - smanjili su gosti - Ilić je pobjegao

35 - promašio je Šešum, lijepa akcija na Musu i 19:12!!!

34 - Karačić je probušio Ivaniševića iz daljine - 18:12!

33 - smanjio je Zelenović

32 -  digao se Stepančić i povisio na 17:11!

31 - zabio je Cindrić , a i Šešum

31 - Čupić je pogodio iz sedmerca

30 - kraj prvog dijela, odlično poluvrijeme kauboja

30 - brani Alilović, a Stepančić prolazi i 14:9!!!

28 - dvije minute za Marsenića, prošao je Cindrić i 13:9!

27 - pogodio je Đorđić gredu, uzeo je Červar time out

26 - opet kontra i Stepančić - 12:9!

26 - zabio je iz kontre Štrlek - 11:9

24 - zabio je Marković iz kontre - 10:9

23 - sedmerac je zabio Marković

22 - brani Alilović Nenadiću!

21 - uzeli smo loptu i Štrlek je zabio za 10:7!!!

20 - igramo dobru obranu, Srbi se muče, ali Musa je dobio žuti karton zbog preranog izlaska pa gosti imaju novi napad

19 - Štrlek je zabio s krila - 9:7!

18 - opet Zelenović s crte nakon lijepe akcije

18 - digao se i zabio Stepančić iz velike daljine!

17 - zabio je s crte Zelenović - 7:6

16 - Duvnjak je opalio u blok, Mirko opet brani, ali Vori je isključen

15 - smanjio je Beljanski

15 -  pogodio je sa osam metara Stepančić - 7:4

14 - sedmerac je iskoristio Nenadić

14 - lijepo je prošao opet Cindrić i zabio - 6:3!

13 - Alilović brani bombu Šešuma!

13 - vratio se isključeni Srbin, nismo iskoristili igrača više

12 - promašio je sad Štrlek...štetaaaaaaaaaaaaaaaaa

11 - opet Alilović brani!

10 - prošao je Stepančić i zabio za dva razlike - 5:3! isključen je Obradović na dvije minute

HRVATSKA – SRBIJA 32:22 (14:9)

Split, Spaladium Arena. Europsko prvenstvo, prvo kolo skupine A.

Gledatelja oko 11.000.

Suci: Lars Geipel i Marcus Helbig (obojica iz Njemačke).

HRVATSKA: Stevanović (2 obrane), Alilović (5 obrana), Mihić (2), Duvnjak (2), Stepančić (6), Kopljar (1), Vori (1), Gojun, Horvat (4), Karačić (2), Mandalinić (1), Štrlek (6), Čupić (2), Musa (1), Mamić, Cindrić (4).

SRBIJA: Cupara (4 obrane), Ivanišević, Šešum (2), Vujić, Đukić, Beljanski (1), Nenadić (6), Radivojević (1), Marković (2), Đorđić, Ilić (3), Jovanović, Zelenović (5), Marsenić (1), Vujin (1), Obradović.

Isključenja: Hrvatska 6 min, Srbija 8 min.

Sedmerci: Hrvatska 3/3, Srbija 5/5.

7:4 (15.) – Hrvatska obrana bila je „granitna“ od samog početka. Srbi nisu imali previše rješenja, gotovo svaki njihov napad završavao je podizanjem sudačkih ruku. „Kauboji“ im nisu ostavljali puno prostora za lagane šuteve. Skupio je Alilović tri obrane u početnom periodu – a Srbi dva isključenja - i Hrvatska se golom Stepančića odvojila na tri razlike.

10:9 (25.) – Malo su Červarovi igrači stali. Vori je zaradio dvije minute i Srbi su brzo došli na gol minusa (8:7). Štrlek je uzvratio dvama brzim golovima za 10:7, no istom mjerom uzvraća Marković i opet je samo plus jedan za Hrvatsku.

15:9 (31.) – Imali su Srbi napad za poravnanje kod 9:10, ali je hrvatski blok sjajno reagirao. Bio je to ključni trenutak jer uslijedila je naša serija 5:0 s kojom smo u prvom napadu drugog dijela igre poveli s tada najvećih šest razlike. Sjajan je u prvom poluvremenu bio Stepančić s pet golova, a Štrlek je dodao četiri.

19:12 (36.) – Hrvatska je povećala vodstvo na sedam razlike! Zabio je prvo Karačić, a onda Musa, igrači iz drugog plana. Srbija nema ideju kako se oduprijeti raspoloženom domaćinu.

25:18 (50.) – Neko vrijeme Srbi su stalno bili na minus pet i koliko-toliko se nadali povratku, no naša obrana i efikasna krila nisu im dala. Horvat je ušao u dobru seriju, a onda je Štrlek spojio dva gola i vratio Hrvatskoj plus sedam za mirnu završnicu.