Sport Košarka

teško izborena pobjeda

Split nakon drame i velikog preokreta svladao Osijek

Totalno žutilo ide dalje. U još jednoj drami u svom već prepoznatljivom stilu košarkaši Splita došli su do pobjede protiv Vrijednosnica Osijek. Nakon produžetka, naravno. Treba li to i isticati. Kao i protiv beogradskog Dynamica na istom mjestu prije tjedan dana.

- Dikod uđe, dikod ne uđe – legendarna je navodna izjava bivšeg napadača Hajduka Mate Baturine.

A jučer gotovo 39 minuta "žutima" je tek tu i tamo ulazilo. Za razliku od kanonade trice bivšeg žutog Markulina na drugoj strani, sedam trica je zabio. Iscurile su domaćima brojne trice iz koša, prije svih Marčinkoviću (1/8) i Kanaetu koje su Osječani puštali na šutu. Promašivali su i zicere, zakucavanja Marčinković, Širko, Filipović... Još su gosti i u većem dijelu susreta nadskakali Splićane koji su se trudili, pokušavali, ali uz nedovoljno agresije u obrani. U cijelom prvom poluvremenu napravili su igrači Splita tek šest prekršaja. Nije ni čudno da su s obzirom na sve navedeno u 24. minuti imali zaostatak od 14 koševa, bilo je 39:53.

Međutim, zonom, pa uvođenjem Kalajžića (u prvom poluvremenu je dobio nehotični udarac u glavu) koji je uz Filipovića digao razinu agresivnosti, presingom, Splićani su krenuli u "comeback". Iako su se bili primakli i na minus tri, dvije i pol minute prije kraja bilo je 70:78. No, Splićani su tada serijom 8:0 do kraja odveli susret u produžetak. Scott je tricom na 47 sekundi do kraja izjednačio na 78:78, a još je u zadnjem napadu dodao Jukiću koji nije uspio zabiti za pobjedu u regularnom dijelu s istekom vremena. Zato je srčani dvojac Kanaet i Filipović zabijao u produžetku. Od svojih ukupno 13 koševa, Kanaet je deset zabio u produžetku, počevši s dvije trice koje je dotad šutirao 1/5 (za 88:84), a i Filipović je isti broj koševa zabio u produžetku. Obojica su bili mirne ruke i s linije slobodnih bacanja pa nije više bilo nikakve neizvjesnosti. Na kraju je još pukla i stotka.

- Nedostaje nam agresivnosti u obrani, skok u napadu, obrani... Pokažemo nekih 10-15 minuta ono što bismo trebali pokazivati cijelu utakmicu, vjerujem da ćemo to popraviti u idućim utakmicama – rekao je nakon susreta Kanaet, junak pobjede uz Filipovića. Hrabro je odapeo ključne trice unatoč ranijim promašajima, pokazao da ima... srce.

- Kad sam falio onih pet-šest zaredom, rekao sam sebi kvragu sve i stavio sam dvije-tri – pojasnio je te ključne trice Kanaet.
Markulin je imao fantastičnu šutersku večer (25 koševa, trice 7 od 11), ali nije to bilo dovoljno za pobjedu protiv njegove bivše momčadi.

- Ipak petnaest godina šutiram na ove koševe na Gripama. Imali smo sve u svojim rukama, a onda smo u zadnje tri minute primili par jeftinih poena. Danas je sreća bila na žutoj strani – kazao je Markulin.

Split – Vrijednosnice Osijek 100:91/78:78 (24:24, 11:18, 20:20, 23:16, 22:13)
Split – Dvorana na Gripama
Gledatelja 400
Susret 5. kola Premijer lige košarkaša: Split – Vrijednosnice Osijek 100:91/78:78 (24:24, 11:18, 20:20, 23:16, 22:13)
Suci: Kardum (Šibenik), Tomić i Jurković (Zagreb)

Split: Scott (20), Kalajžić (12), Filipović (18), Omrčen, Marić, Marčinković (7), Najev (5), Jukić (11), Kanaet (13), Špaleta, Širko (14), Vručinić

Vrijednosnice Osijek: Boban (4), Taylor (16), Došen (1), Bačić, Markulin (25), Anzulović, Jois (23), Vrkić (16), Turalija (6), Maskaljević