Sport Domaći nogomet

DALMACIJA U BALUNU

Šibenčani preko Unešića do Hajduka, Croatia pružila žestok otpor Koprivničanima

"Ti jedini, ti najbolji Šibeniče" i "Kup je naš" zapjevali su Funcuti na unešićkom Borovištu. Znak je to da su nogometaši Šibenika u županijskom derbiju pobijedili Zagoru i plasirali se u osminu finala Kupa Hrvatske.

S obzirom da su se Unešićani u prošlosti iskazali kao meštri za Kup, očekivalo se da će Šibenčani imati teži posao. Međutim, "narančasti" su se gotovo prošetali Borovištom.

Od prve minute Šibenik se postavio autoritativno, u stilu favorita. Da Šibenčani ozbiljno računaju s Kupom vidjelo se po početnom sastavu kojeg je na teren poslao trener Borimir Perković. Ni blizu nije bilo najavljenog "turnovera" i čuvanja za drugoligaška natjecanja. Od prvotimaca, odmor su dobili samo Žitnjak, Pecolaj, Pongračić i Celić. Međutim, Perković je nizu igrača dao uloge u kojima se do sad nisu nalazili. Primjerice, Fuštin je zaigrao desnog beka, povratnik Alispahić je bio na poziciji zadnjeg veznog, a Ivan Stanić je igrao desno krilo, odnosno poziciju koju je do sada obično okupirao ozlijeđeni Josip Maleš.

I upravo je Stanić načeo mrežu Unešićana u 37. minuti. Dar mar na lijevom krilu napravio je Okechukwu, ubacio u sredinu i našao Brekala koji je pogodio vratnicu. Na odbijenu loptu najbolje je reagirao mladi Stanić i smjestio je u mrežu.

Na početku drugog poluvremena Zoran Slavica, trener Zagore, pokušao je pojačati napad s Vukovićem i Sablićem. Mogli su Unešićani i izjednačiti u 54. minuti, no udarac Ćalete na gol liniji je zaustavio vratar Šibenika Paško Stanić.

Za promjenama je posegnuo i Borimir Perković. Iz igre je izvukao blijedog Brita i ubacio mladog Stipana Banića. S njime je igra Šibenika dobila prave konture. Banić se nije iskazao samo u kreaciji, već je pokazao i "killer" instikt. U samo dvije minute (63.) i (65.) zabio je dva gola na asistencije Ivana Stanića i Alispahića. Tu je priči bio kraj.

- Sve ono što dogovorili to smo i ostvarili na terenu. Kontrolirali smo utakmicu od početka i mirno priveli posao kraju- kazao je Borimir Perković, trener Šibenika.

Njegov prethodnik na klupi "narančastih", a aktualni učitelj Zagore Zoran Slavica nije mogao biti zadovoljan učinkom svojih:

- Činjenica da sam u Unešiću tek nekoliko dana i da mi je ova utakmica poslužila da malo bolje upoznam momčad. Naravno, nikad nije lijepo kad se izgubi, pa čak i od Šibenika koji je bio vrlo dobar i zasluženo pobijedio- rekao je Slavica.

U Zmijavcima je pred tisuću gledatelja odigrana solidna prvoligaška utakmica,bez obzira što je prvoligaš Slaven Belupo igrao sa trećeligašem Croatiom.Zapravo,ako bi išli u detalje onda je Croatia u zadnjih desetak minuta igrala „vikotorije“ ispred Slavenova gola,te na jedan način poravnala svu onu jalovu inicijativu koju su gosti imali tijekom 70 minuta utakmice.Da je bilo mao više iskustva,ali i sreće,rezultat bi bio iznenađujući,a to znači u najmanju ruku neodlučan.No, i ovako kapa dolje momčadi Croatie.Junački su igrali i izgubili utakmicu iz jedne polu šanse i sa velikom dozom sreće Koprivničana.

Naime ,u 35. minuti iz nabačaja sa lijeve strane nakon nepotrebnog faula domaćih igrača Purić je nabacio loptu pred gol Croatie.U gužvi je lopta udarila u stativu i odbila se na noge Katiću,koji ju je ugurao u mrežu.I to je bilo sve od Slavena u prvom poluvremenu u kojemu su domaći igrali pod „ručnom kočnicom“ respektirajući prvoligaša.Da je Serdarušić u 41. minuti bombom pogodio vrata gostiju, utakmica je mogla ići u posve drugom tijeku.Drugi dio utakmice posve i druga slika.Slaven Belupo je, baš kao i u prvom dijelu imao loptu više u nogama, fizički bolje pripremljeni dolazili su do 20-tak metara od gola Zmijavčana i tu se razbivali o čvrstu obranu Zmijavčana.I one polušanse,a bilo ih je dvije-tri izvrsni Vugdelija je znalački rješavao.

Trener domaćih Mislav Karoglan okrenuo je ploču, pustio je svoje igrače da igraju slobodnije,bez respekta.Tek tada smo vidjeli da je razlika između dvije momčadi vrlo mala, gotovi nikakva,a nogomet je bio zanimljiv.Jedina zrela prilika Slavena bila je u 61 minuti nakon dobro izrađene akcije,no Vugdelija brani.I onda od 83,do završetka utakmice,domaćim igračima kao da je netko dao posebnu snagu.Ćapin,Begić,Mijo Šabić, ma kompletna momčad preselila se ispred šesnaesterca Slavena.Četiri kornera, slobodan udarac sa 18 metara, udarci u tijela gostiju.Njih deset , posebno nakon isključenja Gode tijelima su branili svoju mrežu.Zaključimo.Prvoligaš iz Koprivnice imao je u Zmijavcima dostojnog protivnika,Croatia je igrala znalački, mudro na momente prvoligaški.Gledatelji zadovoljni, utakmica fer i korektna,a sama njena organizacija i navijanje Noćnih jahača za svaku pohvalu.

- Ponosan sam na sve moje dečke i nikoga ne bi posebno izdvojio.Prvi dio igrali smo u formaciji 3-4-2-1 respektirajući protivnika,no kada sam vidio da ne zaostajemo za njima naredio sam u drugom dijelu ofenzivniji pristup.I vidjeli ste što smo Slavenu učinili zadnjih deset minuta.Croatia je rezultatski izgubila,a ja sam dobio još jednu spoznaju da radim sa odličnom momčadi.Čestitke gostima na pobjedi - kazao je Mislav Karoglan trener Croatije.

Semafor Unešića

Zagora- Šibenik 0:3

Unešić - Igralište na Borovištu. Gledatelja 500.

Sudac: Goran Gabrilo (Split).

Strijelci: 0:1 I. Stanić (37), 0:2 Banić (63), 0:3 Banić (65). Najbolji igrač: Ivan Stanić (Šibenik).

Zagora: Vukić (6), Pezo (5), Brnadić (5), Ćaleta (5), Rajčić (5) (od 46. Vuković 5,5), Bilić (5,5, Stojak (5) (od 50. Sablić -), Škomrlj (5) (od 73. Jurišić -), Pleština (5,5, Slugan (5,5), N. Vučemilović- Alegić (5).

Šibenik: P. Stanić (7), Fuštin (7), Vukorepa (7), Šare (7), Musa (7), Roca (7), Alispahić (7) (od 70. Ćosić -), I. Stanić (8), Brito (6) (od 57. Banić 8), Okechukwu (7) (od 67. Pecolaj -), Brekalo (7).