StoryEditorOCM
Splitsjedi i plači

Prošli su pakao i tražili odštetu zbog velikog požara u Splitu, a umjesto toga dobili račun od 12 250€! Sve su opisali

Piše T. Ga.
9. svibnja 2024. - 07:50
Detalj s požarišta u Sitnom Donjem 17. srpnja 2017. godine. Oko jedan sat u mjestu Tugare buknuo je veliki šumski požar koji se brzo proširio gustom borovom šumom i ugrozio kuće, te su izgorjeli neki pomoćni objekti i izgorjeli.Zvonimir Barišin/Cropix

Dvojica stanovnika Sitnog Donjeg i njihova tvrtka su radi isplate ukupno 50 tisuća eura imovinske štete koja im je nastala u jednom od najvećih požara u Hrvatskoj povijesti i zaprijetio Splitu 17. srpnja 2017. godine, tužili državu, Splitsko-dalmatinsku županiju i Grad Split. No, nepravomoćno su - izgubili spor, pa jedinicama lokalne uprave moraju platiti 12.250 eura parničnih troškova.

U tužbi su podsjetili da je požar izbio na predjelu Kravar kod Tugara, te se uvelike proširio. Među ostalim su, dodaju, bile oštećene nekretnine i pokretnine u Sitnom Donjem, a požar je 26. srpnja odlukom župana Blaženka Bobana proglašen elementarnom nepogodom. Državno povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda je, navode dalje u tužbi dvojica stanovnika Sitnog Donjeg, priznalo i potvrdilo štetu za oštećene nekretnine i pokretnine, te je ona evidentirana u Registru šteta.

Opisali su svoju borbu za odštetom.

⁃ Ranijih godina smo od raznih institucija, koje smo smatrali nadležnima, pokušali ishoditi naknadu štete koja nam propada na temelju zakona, no nadležna tijela su samo među sobom prebacivala odgovornost. Nismo imali izbora nego tužiti sve njih - državu, Županiju i Grad kako bi se razjasnila tko nam je dužan isplatiti štetu - napisali su u tužbi, vjerojatno ne sluteći da će na kraju možda oni biti ti koji će morati iskeširati lijepu svotu novca.

U svibnju 2022. godine podnijeli su zahtjev radi mirnog rješenje spora Županijskom državnom odvjetništvu u Splitu, što je preduvjet da mogu ići u tužbu protiv države. Državno odvjetništvo je odbilo njihov zahtjev za odštetom uz objašnjenje da je neosnovan, pa je krenula parnica.

image

Ilustracija

Nikša Stipaničev/Cropix

Oštećeni su također sudu napomenuli kako je još 2017. godine Državno povjerenstvo za procjenu štete od elementarnih nepogoda donijelo Zaključak o raspodjeli i dodjeli novčanih sredstava žurne pomoći oštećenicima, kojim se jedinicama lokalne samouprave i županijama daje pomoć za ublažavanje posljedica elementarne nepogode u ukupnom iznosu od 99,5 milijuna kuna.

- Nakon brojnih telefonskih poziva i upitia za obeštećenjem, Udruga Stožer za pravičnu naknadu štete se, u ime 962 obitelji koje su žrtve katastrofalnog požara, obratilo Ministarstvu financija s upitom o sredstvima za naknadu štete. Ministarstvo je odgovorilo da su u Splitsko-dalmatinsko županiji dodijeljena sredstva pomoći od prirodnih nepogoda u 2017. godini u iznosu od 3.124.411 kuna, od čega Gradu Splitu iznos od 589.772 kuna.  Onda smo poslali zahtjeve radi isplate štete, a Županija je odgovorila tako da je samo navodila relevantne odluke državnih tijela - navode dalje u tužbi.

S druge strane, u odgovori na tužbu država je istaknula da je propisano da se tvrtkama ne daje pomoć za saniranje posljedica elementarnih nepogoda, osim ako nastane veće oštećenje imovine, postrojenja i/ili znatniji poremećaj u neproizvodnim djelatnostima s posljedicama za gospodarski život područja za zaposlenike i stanovništvo i prema posebnom postupku, te ako se utvrdi da tvrtka ostvaruje pravo na pomoć.

image

Sitno Donje

Bozidar Vukicevic/Cropix

Država je dalje tvrdila da ni za dvojicu stanovnika Sitnog Donjeg nema osnove da im se isplati iznos za naknadom imovinske štete jer RH ne nadoknađuje štetu koja je nastala elementarnim nepogodom, već da odobrava pomoć koja se onda raspoređuje i koja im je u skladu s tim bila isplaćena.

⁃ Radi se o pomoć koja se daje radi normalizacije života stanovnika i to u postotku od potvrđene štete. Tako se šteta na obrtnim sredstvima u poljoprivrednici daje u iznosu od 5,4 posto potvrđene štete. Pogrešno smatraju da im se ima isplatiti  šteta u ukupnom iznosu - obrazlagala je država.

Županija je napomenula  da je jednom od dvojice tužitelja bilo isplaćeno 1,161 kuna pomoći za štetu u poljoprivredi, ali i da župan nije odredio pomoć za proglašenje elementarne nepogode od požara 2017. na području Splita, Podstrane, Klisa i Dugog Rata zato što ukupna procijenjena šteta na imovini u odnosu na visinu proračuna u prethodnoj godini iznosi 0,1 posto, pa da je takva mogućnost ostavljena načelnicima i gradonačelnicima.

I Grad Split je na sudu odbio mogućnost odgovornosti za nastalu štetu u velikom požaru.

- Takva se šteta po zakonu ne nadoknađuje, već se odobrava pomoć za otklanjanje i ublažavanje posljedica nastalih u elementarnih nepogodi - ponovio je Grad.

Trgovački sud u Splitu je utvrdio da Županija, Grad i država nisu odgovorni za štetu koja je nastala u elementarnoj nepogodi, pa je time ne moraju ni nadoknaditi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. svibanj 2024 04:31