StoryEditorOCM
DalmacijaVOĆE I POVRĆE IZ KADE

U Kukuzovcu uzgoj u 100 plastenika bez zemlje

Piše PSD.
9. siječnja 2013. - 10:07
Potaknut pismom namjere tvrtke “Vukelić” d.o.o. iz Splita i na temelju toga zaključkom Gradskog vijeća, gradonačelnik Sinja Ivica Glavan raspisuje natječaj za prodaju 262.000 metara četvornih neizgrađenoga građevinskog zemljišta u Gospodarskoj zoni Kukuzovac na kojemu bi se, po najavi potencijalnoga kupca, najsuvremenijom tehnologijom proizvodilo voće i povrće.

Gospodarska zona Kukuzovac prostire se na 150 hektara i podijeljena je u tri cjeline. Najveća od 60 hektara, nazvana 1. faza, u potpunosti je infrastrukturno opremljena. Za preostalih 90 hektara, podijeljenih u 2. i 3. fazu, Sinjani su izradili projektnu dokumentaciju infrastrukturnog opremanja. Ako “Vukelić” d.o.o. pobijedi na natječaju, što je izgledno jer je oglas o prodaji ciljan i formiran upravo na zahtjev te tvrtke, doći će u posjed više od šestine cijele sinjske radne zone.

U dogovoru s potencijalnim investitorom, Sinjani prodaju 55.560 metara četvornih komunalno opremljenog zemljišta po cijeni od 35 kuna i 206.340 kvadrata bez komunalne infrastrukture po cijeni od 20 kuna po metru kvadratnom. Na tih 26 hektara “Vukelić” d.o.o. najavljuje izgradnju 100 plastenika dimenzija 100 puta 10 metara, svaki visine 5,5 metara, te popratne sadržaje od kojih su najvažniji skladišni prostori s hladnjačom, sortirnicom i otpremom. Investitor jamči Sinjanima da će zaposliti 250 radnika.

– Ovaj projekt tvrtka “Vukelić” d.o.o. planirala je realizirati u Sinjskom polju. Pronašli smo parcelu od 10 hektara, ali kako je riječ o visokovrijednom poljoprivrednom zemljištu, na njemu nije moguća gradnja plastenika.

Kukuzovac kao lokacija je iznimn pogodan, jer su u blizini autocesta, luka u Splitu i aerodrom u Kaštelima – kaže Sinjanin Ivica Ezgeta, zastupnik tvrtke.

Grijanje iz spalionice smeća

U plastenicima na Kukuzovcu proizvodila bi se uglavnom crna rajčica.

– Do sada se u cijeloj Europi crna rajčica, vrlo tražena u farmaceutskoj industriji, proizvodi samo na dvjema lokacijama – kaže Ezgeta.

Upitali smo kako bi ta proizvodnja korespondirala s odlagalištem smeća Mojanka koje je u obuhvatu zone na Kukuzovcu.

– To jest problem, ali nije nerješiv. Gospodin Vukelić je u razgovoru s predstavnicima grada Sinja izrazio spremnost da sudjeluje u sanaciji odlagališta izgradnjom spalionice. Mali dio toplinske energije iz te spalionice, ako bi došlo do njezine izgradnje, koristio bi se u plastenicima, a ostalo bi se ustupilo gradu Sinju – kaže Ezgeta.

Premda se u pisanoj korespondenciji između tvrtke “Vukelić” i Grada Sinja navodi samo da bi se u plastenicima proizvodilo po najsuvremenijoj tehnologiji, Ezgeta nam je otkrio da je riječ o hidroponskom uzgoju koji je doista najmoderniji način proizvodnje u zaštićenom i potpuno kontroliranom prostoru tijekom cijele godine.

U hidroponskoj proizvodnji voća i povrća nema zemlje pa tako ni medija u kojemu bi se razvijale bolesti ili korov. U kadama postavljenim u grijanim prostorima kao supstrat najčešće se koriste kokosova vlakna, treset ili kamena vuna.

Računalno kontroliranim dozatorima biljkama se osiguravaju sva potrebna hranjiva intenzitetom i u količini ovisnim o vegetativnom tijeku pojedine povrtne kulture. Tako se izbjegava stres koji u nekontroliranim uvjetima biljka doživljava zbog pomanjkanja određenih hranjivih elemenata, postiže se brža zrioba i visokokvalitetna proizvodnja.

TONI PAŠTAR

Dr. sc. Romić i dr. sc. Borošić: Hidroponska proizvodnja ne trpi nikakve improvizacije

Prema riječima dr. sc. Davora Romića i dr. sc. Josipa Borošića, profesora na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, koji su vodeći stručnjaci u Hrvatskoj za hidroponiju, ova vrsta uzgoja povrća vrlo je zahtjevna, ali i profitabilna.

- Hidroponska proizvodnja povrća u kontroliranim uvjetima ne trpi nikakve improvizacije, traži visoku stručnost i daje visoke rezultate – istaknuli su profesori Romić i Borošić nedavno u Sinju dok su o hidroponskom uzgoju povrća govorili skupini mladih zainteresiranih za takvu proizvodnju.

Široka primjena u Izraelu

Hidroponska proizvodnja u Hrvatskoj tek je u povojima i, prema dostupnim podacima, raširena je na tek 20-25 hektara, na širem zagrebačkom području.

Ovaj tip poljoprivredne proizvodnje među najrazvijenijim je u Izraelu gdje je naišao na plodno tlo upravo zbog pomanjkanja kvalitetnog plodnog tla u toj zemlji. Hidroponija se sve više širi Europom, te u SAD-u i Kanadi.

Vlasnik tvrtke posluje u Italiji

Tvrtka “Vukelić” d.o.o. registrirana je krajem 2012. u Trgovačkom sudu u Splitu sa sjedištem na adresi Ćirila i Metoda 36. Jedini osnivač i direktor je Anđelko Vukelić koji godinama posluje u Italiji. Osnivački kapital tvrtke je 30.536.800 kuna, a registrirana je za čak 51 djelatnost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. travanj 2024 21:53