Svjesni da opstanak gospodarstva u velikoj mjeri ovisi o raspoloživosti fosilnih goriva kojih je sve manje i čija je cijena sve veća, odnosno očekujući velike promjene u sektorima energetike, splitski inženjeri strojarstva Orest Fabris, Neven Ninić i Frano Barbir, profesori Fakulteta elektrotehnike strojarstva i brodogradnje, inicirali su pokretanje novog studija pod nazivom “Termoenergetika, obnovljivi izvori energije i zaštita okoliša”.
‘Ekološki’ studij
Prema njihovu mišljenju, važno je obrazovati generacije mladih inženjera koji će u “energetskoj tranziciji” dati svoj doprinos kako Hrvatska ne bi ostala na praksi uvoza i kupovanja stranih znanja, tehnologija i proizvoda.
- Rješavanje nastalih energetskih i ekoloških problema potrajat će još 50 do 100 godina jer je klasičnih izvora energije sve manje te se u svijetu ulažu golemi napori i sredstva za povećanu energetsku učinkovitost te iznalaženje novih i korištenje obnovljivih izvora energije.
Gospodarstvenici spremni i financijski pomoći
Hrvatske i dalmatinske rezerve energenata izrazito su male, ali imamo potencijale obnovljivih izvora energije kao što su sunce i vjetar, stoga nam je nužan osposobljeni kadar stručnjaka - pojasnio nam je profesor Fabris, napominjući kako će dolazak plina u Dalmaciju kao novog energenta sa svim zahtjevima i specifičnostima njegove primjene ukazati na potrebu spomenutih inženjera.
Inicijativu osnivanja studija podupiru i Hrvatska udruga poslodavaca, Splitsko-dalmatinska županija, Hrvatska gospodarska komora, UNDP (Poticanje energetske efikasnosti u Hrvatskoj), Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, rektor splitskog Sveučilišta Ivan Pavić, te brojne tvrtke iz dalmatinske regije.
Da gospodarstvenici trebaju inženjere takvog profila, najbolje govori činjenica da su spremni i financijski pomoći pokretanje studija. Prema riječima Nevena Ninića, postoje i sve prostorne pretpostavke, kao i kadar profesora za održavanje predloženog studija, no inicijativa već tri pune godine čeka na moguću realizaciju.
- Svaki prijedlog novog studijskog programa moramo uskladiti sa strukturom studija na fakultetu. Tražimo da studiji budu smisleno ustrojeni, odnosno da ne budu samo jednokratno uspješni. U ovom slučaju prve tri godine preddiplomskog studija dosta su programski slične postojećem studiju strojarstva, pa je vjerojatnije da će se izvoditi samo kao diplomski studij - objasnio nam je dekan FESB-a Tomislav Kilić razloge “zastoja”, no postoji problem što na studiju strojarstva u pravilu jako mali broj studenata uspije doći do diplomskog studija.
antonija žaja
Učinit ćemo strojarstvo zanimljivijim
Prema riječima profesora dr. Oresta Fabrisa na studiju strojarstva, u ovom trenutku nema predmeta koji su bitni za studij termoenergetike kao što su primjerice sunčeva energija, vjetro i hidropostrojenja, obnovljiva goriva i motori...
Prema njegovu mišljenju, predmeti koje sadašnji studij nudi studentima suviše su udaljeni od energetike, odnosno, kako tvrdi, pokretanje novoga studijskog programa učinilo bi strojarstvo puno atraktivnijim budućim mladim akademcima.
|