Slobodna Dalmacija

Kultura

30.09.2008. | 07:47

odbor za ravnopravnost spolova od vladina ureda TRAŽI ZABRANU MATANIĆEVA FILMA

Odbor za ravnopravnost spolova traži zabranu 'Kina Lika': Zbog seksa sa svinjama žene su u šoku

U deset dana koliko je prošlo od premijere “Kino Like”, film Dalibora Matanića uspio je zatalasati inače ne osobito uzbibanu vodu naše kinematografije.

Na film nadahnut istoimenom zbirkom priča Damira Karakaša reagirala je voditeljica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog društva za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Neda Balen, koja u pismu Predstojnici ureda za ravnopravnost spolova pri Vladi RH, Heleni Štimac Radin, moli za službeno iniciranje zabrane daljnjeg prikazivanja filma na području RH, budući da bi se “ovo sramoćenje naše zemlje moglo proširiti i na inozemstvo”.

Prizor sa snimanja Kina Lika / Cropix

"U filmu je prikazan i seksualni odnos žene sa svinjom – što bi smatrali skandaloznim i da je za tu scenu angažirao svoju majku, sestru, suprugu ili kćer, a kamoli ovako, kad je tu ulogu dodijelio neškolovanoj glumici Areti Ćurković, jer vjerojatno nijedna školovana glumica nije pristala na javno (samo)ponižavanje” piše Balen.

- Drago mi je da film reklamiramo i s rečenicom “Ne preporučuje se djeci i malograđanima”. To pismo podsjeća me na mračna vremena kad se htjelo kontrolirati umjetnost, a sve ono što je primitivcima bilo nerazumljivo, pokušavalo se zabraniti - kazao nam je Matanić .

- Posebno ružni dio pisma odnosi se na kvalifikaciju glumice Arete Ćurković koja je nagrađena za najbolju debitanticu na Pulskom festivalu. Ministarstvo kulture, Hrvatski audio-vizualni centar, Pulski festival stoje iza nas kao stupovi nacionalne filmske kulture. Kako je film sjajno posjećen u kinima, nadamo da će ovakvi primitivni i ridikulozni istupi dodatno ohrabriti mnoge normalne ljude  da nakon dugo vremena odu u kino - kaže Matanić.

jakov kosanović

Pišite uredniku

Pošaljite link

Komentari

Komentar od: panta @ 13. listopad 2008 14:39
ni u filmu ni u knizi nema seksa zene i svinje. pa ju, peh, nema se sta zabranit. il je mozda degutantnu sta debela zena lezi u blatu. mozda bi mogli donit zakon da u rvackim filmovima sise smiju pokazivati samo mrsave lijepe zene ako leze u svili. il da sise smije pokazivati samo barbara nola u filmovima muza joj i eto bit siroke ruke pa ne zabranit gledanje filmova sa sisama mire furlan dok je bila mlada i ne cetnikusa. zaboga. toliko o ravnopravnosti spolova :/
Komentar od: Niki2 @ 30. rujan 2008 14:15
...već po plakatu (i pitanju ispod naslova filma) se da naslutiti da film pokušava ZAŽIVJETI prizemnim štosevima ...
Šteta, a Matanić je obećavao...
Komentar od: xenia @ 30. rujan 2008 8:49
Možda se i ne bih složio s tonom i sadržajem pisma gđe. Balen, ali ovo što govori Matanić je van svake pameti. Nazvati primitivcima i malograđanima sve one kojima se ne sviđa njegova scena seksa djevojke i svinje zaista je jadno. To bi valjda trebalo sugerirati da je seksanje sa svinjom, konjem, magarcem, ježom i sl. moderno i napredno, štoviše, civilizacijska tekovina.

Kako svi mi ipak imamo pravo na neke izbore, s radošću ću se svrstati u red primitivaca i ne pogledati Matanićev film. Ništa mi zaista ne fali u ovom mom srednjem vijeku. Samo da me ne pokosi kuga! Ma kuga ili Matanić, ionako nema značajnije razlike!
utorak, 07.02.2012.

Anketa

Kakav bi vas dar za Valentinovo najviše razveselio:



Pošalji Rezultati

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com | MediaPoint | KlikniMO.hr | WAZ: Der Westen |