Splitski Ured dječje pravobraniteljice slavi treći rođendan. Kao i do sada, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić i njezine savjetnice Ana Pezo i Branka Reić-Kukoč obilježavaju treću obljetnicu otvaranja Ureda u Splitu zajedno s djecom. Prošlog tjedna održan je prvi sastanak s djecom savjetnicima iz dalmatinske regije, koji će biti dio pravobraniteljičine dječje savjetničke mreže.
To su Tina Parčina, Pia Baban, Željka Galić, Gabrijela Marin i Sara Gudelj. Videovezom s njima je razgovarala i pravobraniteljica Mila Jelavić iz Zagreba. -Glavni ciljevi projekta je omogućiti djeci i mladima da izraze svoje mišljenje i da imaju utjecaj prilikom odlučivanja o dječjim pravima.
 |
| Jaki tim splitskog Ureda dječje pravobraniteljice /Jakov Prkić / Cropix |
Napominjem da će se savjetničkoj mreži djece pridružiti i djeca iz Šibenika, a nadamo se da će biti zainteresirane djece i u Dubrovniku i Zadru kako bi imali predstavnike svih županija u regiji.
Ova djeca dio su hrvatske dječje savjetničke mreže, a bit će aktivni članovi Mreže mladih savjetnika Europske mreže pravobranitelja za djecu, čiji će prvi susret biti u Strasbourgu – dodatno nam je pojasnila Ana Pezo, splitska pravobraniteljica za djecu.
Četiri pametne djevojke odmah smo na početku razgovora priupitali za glavne probleme djece u Splitu, na što su spremno počele nabrajati. -Nepostojanje centra za mlade u kojem bi se mogli družiti i kvalitetnoprovoditi slobodno vrijeme, neprihvaćanje odraslih da i djeca imaju svoje mišljenje i pametne ideje, nemogućnost iznošenja svojih stavova… - započela je Gabrijela, a spremno se nadovezala Sara.
-Ne smijemo zaboraviti ni omalovažavanje, nasilje među prijateljima i u obitelji, veliki pritisak profesora na učenike, nemogućnost izražavanja vlastitog mišljenja – kaže Sara iz OŠ ”Mejaši”. Kako promijeniti situaciju, pitamo. - Svojim savjetima, iskazivanjem svojeg mišljenja, iznošenjem činjenica pomažemo pravobraniteljici i njezinim savjetnicima.
Tako znaju da su djeca uz njih i da su zahvalna na svemu što čine za nas. Ali, ne možemo mi sami riješavati sve probleme, već moramo raditi zajedno – objašnjavaju Tina iz OŠ Ostrog” i Gabrijela iz OŠ “Mejaši”, a kolegijalno ih nadopunjava Pia, učenica Gimnazije Marka Marulića.
-Sastajemo se u Uredu pravobraniteljice u Splitu i na radionicama obrađujemo razne teme. Sada u ovom programu komuniciramo i preko foruma sudjelujemo u rješavanju problema- objašnjava Pia.
piše jure jerić
Brinemo li se dovoljno?
U povodu trećeg rođendana splitskog Ureda dječje pravobraniteljice održan je i susret s djecom iz Doma ”Maestral”, a savjetnice Ana Pezo i Branka Reić-Kukoč imaju u planu tijekom ovog tjedna posjetiti djecu na dječjem onkološkom odjelu u KBC-u Split i provesti jedan dan s djecom u Dječjem domu “Miljenko i Dobrila” u Kaštelima.
Sudjelovat će i na okruglom stolu, koji se održava u sklopu akcije ”Brinemo li se dovoljno“, a čiji je cilj potaknuti osnivanje ustanove za zaštitu i unapređivanje mentalnog zdravlja djece u dalmatinskoj regiji.
|