Slobodna Dalmacija

Kultura

10.10.2009. | 22:19

‘Bacači sjenki’, vikend u MKC-u

Put kroz prostor i vrijeme

Put je svakog posjetitelja drukčiji, a predstava tjera posjetitelja da više ne bude samo pasivni promatrač koji udobno sjedi i promatra scenu. Ovdje se događa upravo suprotno − scenu se ne može vidjeti, a ‘gledatelj’ postaje i glumac

Zamislite da odlučite doći na određenu predstavu, platite kartu, uđete, a predstava se dogodi vama, a ne glumcima! Upravo je to način rada umjetničke skupine “Bacači sjenki”, koji su u subotu započeli sa svojim dvodnevnim gostovanjem u Multimedijalnom kulturnom centru u Splitu s HvidraEx-pozicijomHvidra, drugim dijelom iz ciklusa Hvidraproces_gradHvidra.

HvidraPredstavaHvidra podređena je onome koji joj pristupa. Već prije ulaza, Boris Bakal, redatelj i umjetnički direktor “Bacača”, upoznaje se s prvom skupinom posjetitelja, porazgovara s njima, te im počne pričati razne zanimljive priče i anegdote iz svog života.

Svaki od posjetitelja odabere jedan od ponuđenih brojeva (time bira i svoju sudbinu u labirintu u koji ulazi), a važno je obznaniti i ima li tko kakvu bolest ili strah od visine.

Kad se na vratima pojavi čuvar, ulazi prozvani sudionik te tu započinje njegova individualna priča, odnosno − njegova ekspozicija. Osobne stvari ne mogu se nositi sa sobom, jer od tog trenutka više ne postojite za vanjski svijet, a postoji samo predstava i imaginarni film u koji ulazite.

Bojan Navojec i posjetiteljica predstave /Ante Čizmić / CROPIX

Sam svoj glumac

Predviđeno je nekoliko narativnih linija, a ovise o broju koji ste odabrali. Tako možete završiti na bojnom polju, u glazbenoj školi, negdje na otoku ili se vratiti u djetinjstvo. S povezom preko očiju, potpuno ste prepušteni glumcima koji stvarnost predstave pretvaraju u vašu stvarnost.

U to spada i hodanje kroz mrak, prolazak kroz razne prostorije, silaženje i dizanje uz stepenice, razni zvukovi, glazba, vikanje, pjevanje, sviranje, susreti s drugim ljudima, kupanje, a sve zatvorenih očiju. Put je svakog posjetitelja drukčiji, a predstava ga tjera da više ne bude samo pasivni promatrač koji udobno sjedi i promatra scenu.

Ovdje se događa upravo suprotno − scenu se ne može vidjeti, a HvidragledateljHvidra postaje i glumac. Svaka priča traje od 15 minuta do sat vremena, a ovisi o samom posjetitelju. On putuje kroz prostor i vrijeme kako se priča razvija, često i sam birajući koliko se tu želi zadržati. Kada sve završi, može se popiti i piće te se okrijepiti u tzv. kontrolnoj sobi, gdje se nalaze i ekrani koji prate određene faze i ljude u prostorijama MKC-a.

Tako se može gledati druge u predstavi, koji su tada vama eksponirani, ali i slušati na slušalicama glumce gdje god bili. Bez sumnje, HvidraEx-pozciijaHvidra “Bacača sjenki” ponudit će vam neobično i originalno iskustvo, ne samo zbog promjene perspektive u kojoj se klasični posjetitelj predstave nalazi, te njegove izloženosti drugima, nego i zbog angažmana svih osjetila i ulaska u svijet imaginacije, koji u svakodnevnom životu često premalo koristimo.

Na kraju, kada ponovno otvorite oči za vanjski svijet, osjećaj je kao da ste se vratili s nekog putovanja, ili se upravo probudili iz sna. Time se propituje fenomen stvarnosti, ali i povlači paralela s vječnim pitanjem koliko smo slijepi za HvidrastvarniHvidra svijet, te koliko smo sami krojači svog života i svoje stvarnosti. Inače, prostor MKC-a idealno se uklopio u zamisao i realizaciju HvidraEx-pozicijeHvidra, jer je sa svojim bezbrojnim prostorima, stepenicama, scenama i spiralama gotovo savršen za ovakav tip predstave.

Zaključno, kome je potreban nekonvencionalni odmak od svakodnevice, HvidraEx-pozicijaHvidra ponudit će uzbudljivo iskustvo, nešto između igre i psihološke studije, te će svatko poželjeti proživjeti još barem jednu priču i za to određeno vrijeme, gotovo i doslovno, biti netko drugi.

Nedjelja

Individualno putovanje nastavit će se u nedjelju u podne, a potrebno se prethodno najaviti na broj MKC-a 021/537-449, jer je samo šest posjetitelja svakih pola sata moguće provesti kroz predstavu. Cijena je 70 kn, za studente 30, uz predočenje indeksa.

Ekipa

Autori predstave i glumci su Boris Bakal, Martina Franić, Mladen Hrvoje Ilić, Stanko Juzbašić, Jelena Lopatić, Bojan Navojec, Emil Matešić, Katarina Pejović, Nina Violić, Josip Visković, Tanja Vrvilo.

Pišite uredniku

Pošaljite link

Komentari

Trenutno nema komentiranih članaka, prijavite se kako biste ostavili svoj!
petak, 19.03.2010.

Anketa

Odričete li se teške hrane radi vitke linije?





Pošalji Rezultati

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Cosmopolitan | CroChef | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | Otvoreno more | Reci.hr | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Svimi.hr | Šibenski list | Studentski oglasnik | Teen | Teen385 | Vaumijau Vita | WAZ: Der Westen |