Ekipa vodećeg britanskog filmskog studija „Pinewood“ na čijim su setovima snimani megapopularni filmski serijali o tajnom agentu 007 Jamesu Bondu, Batmanu i Supermenu, posjetila je Zadar u potrazi za novim mjestom za filmski studio koji bi se gradio u ovom dijelu Europe.
Na čelu sa direktorom međunarodnih djelatnosti Daveom Godfreyem, ekipa „Pinewooda“ namjerava izgraditi filmski studio od 60 tisuća kvadrata koji bi pokrivao područje istočne Europe i Mediterana. Iako su u vidu imali Mađarsku i Češku, dosad im je za oko najviše „zapelo“ nekoliko lokacija na zadarskom području, o čemu su razgovarali sa direktorom i osnivačem Zadar Film Festivala Sergejom Stanojkovskim i dogradonačelnikom Draženom Grgurevićem.
Zaboravljeni pogoni
![]() |
| Producente su naročito zaintrigirali napušteni pogoni u Gaženici /Branislav Grgurović / CROPIX |
- Ukoliko se odluče za suradnju maksimalno ćemo im pomoći pri realizaciji projekta, jer bi to imalo izniman značaj u brendiranju Zadra kao novog filmskog središta - naveo je zadarski dogradonačelnik nakon gostovanja ekipe „Pinewooda“ koju je u Zadar doveo slavni holivudski producent i oskarovac Branko Lustig. Na sastanku u Gradskoj upravi kazao je kako bi ostvarenje te ideje bilo kolosalno za Hrvatsku.
Studio kao atrakcija
Osim studija u Londonu, koji je poznata turistička atrakcija, „Pinewood“ ima studija u Kanadi, Dominikanskoj Republici, Njemačkoj i Maleziji. U svijetu je najpoznatiji po seriji filmova o agentu 007, a upravo u Pinewood Studiosu od listopada 1988. do siječnja 1989. godine izgrađen je slavni filmski grad Gotham City.
Trg pagodeOsim Supermana, Harryja Pottera, Prometeja, Snjeguljice i lovca, Bijesa titana i mnogih drugih filmskih naslova, u Pinewood studijima sagrađen je i Trg pagode na kojem se trebala snimati složena kaskaderska scena filmskog serijala Lara Croft: Tomb Rider. “Kolijevka Života”. Da bi taj trg, koji se inače nalazi u Shanghaiu, izgledao što autentičnije, iz Hong Konga su doneseni autentični detalji - sušeni gušteri i tisuću godina stara jaja, lampe, trgovina bojama, čajana koja nudi 20 različitih vrsta čaja, radionica za popravak bicikala… |

Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....