Slobodna Dalmacija

Hrvatska

05.02.2011. | 10:36

međunarodna zdravstvena organizacija obratila se, prvima u hrvatskoj, liječnicima KBC-a Split i Medicinskog fakulteta

Splitski liječnici kroje svjetsku Listu lijekova

Splitska klinička medicina izišla je na međunarodnu scenu. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) angažirala je, naime, liječnike KBC-a Split i Medicinskog fakulteta u Splitu za sustavni pregled učinkovitosti nekoliko lijekova, kako bi SZO te lijekove mogao svijetu preporučiti ili ih skinuti s popisa preporučenih, što je bilo prvi put da se hrvatski medicinari angažiraju u takvim poslovima.

Nakon toga je iz Ureda SZO-a u Ženevi u Split stigla još jedna ponuda za suradnjom, a pitanje na koje su splitski liječnici u tom slučaju trebali odgovoriti bilo je koje je najkraće optimalno vrijeme u kojem bi majku i novorođenčad nakon poroda trebalo otpustiti iz bolnice.

INTENZIVNO_LIJECENJE_POLIC-
U prvom planu je dr. Branka Polić. / Foto: Joško Šupić / CROPIX

Nakon provjere uklonjen lijek prometazin

Prvi angažman odrađen je za Stručno povjerenstvo SZO-a, za odabir i primjenu osnovnih (esencijalnih) lijekova, a u tim su projektima sudjelovali dr. Joško Markić s Jedinice intenzivnog liječenja djece KBC-a Split, prof. dr. Tomislav Strinić, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode, zatim specijalizanti ginekologije dr. Kristijana Novak-Ribičić i dr. Ivica Stipić, te dr. Marina Pehlić s Katedre za biologiju Medicinskog fakulteta.

Oni su trebali odgovoriti na pitanje je li na listi osnovnih lijekova SZO-a opravdano zadržati anesteziološki lijek prometazin, te hormonske lijekovi noretisteron, etinilestradiol i medroksiprogesteron acetat.

Za to su splitski liječnici morali provesti detaljno pretraživanje svjetske literature, identificirati relevantna istraživanja, procijeniti njihovu kvalitetu i pouzdanost, te sažeti rezultate tih istraživanja u sustavnom i iscrpnom izvještaju za SZO na engleskom jeziku.

Važnu ulogu u izradi sustavnih pregleda, uz spomenute liječnike, imala je i knjižničarka na Medicinskom fakultetu Ana Utrobičić, a metodološku potporu kolegama je pružao dr. Dario Sambunjak, direktor hrvatskog ogranka talijanskog Cochrane centra (kolaboracija Cochrane slovi kao vodeći svjetski izrađivač sistemskih medicinskih recenzija).

− Sustavnim pregledom učinkovitosti lijeka prometazina, koji sam izradio, nađeno je da postoje bolje alternative, odnosno učinkovitiji lijekovi, te je preporučeno da se prometazin, koji se koristi za liječenja postoperacijske mučnine i povraćanja, ukloni s Liste osnovnih lijekova SZO-a − kazao nam je dr. Markić.

Prof. dr. Strinić je sa svojom skupinom, kako navodi, istražio svu svjetsku literaturu objavljenu u posljednjih 40 godina koja je vezana uz tri sintetska hormona jajnika, te su procijenili uspješnost terapija koja se provodila ovim hormonima.

− Zaključili smo da je neke od kombinacija ovih hormona besmisleno davati, dok neke kombinacije imaju smisla za liječenje. Također smo pronašli da je pojedinačno neke od ovih hormona nepotrebno davati, dok neke ima smisla propisivati – kazuje prof. dr. Strinić.

Drugi je poziv iz Ženeve u Split iz Odjela SZO-a za sigurnost trudnoće, a u timu za procjenu kada bi majku i bebu bilo najbolje otpustiti iz rodilišta su, uz Anu Utrobičić i dr. Sambunjaka, bili dr. Irena Zakarija-Grković s Katedre za obiteljsku medicinu Medicinskog fakulteta i neonatologije, dr. Branka Polić s dječje Jedinice intenzivnog liječenja, te dr. Marija Bucat s Neonatološkog odjela Ginekološke klinike i specijalizantice dr. Anita Uršić i dr. Jasna Petrić.

Izvještaj je poslan u Ženevu početkom siječnja i splitski liječnici sada čekaju povratnu informaciju iz SZO-a.

U rodilištu majka i beba do 48 sati nakon poroda

− Radili smo dva mjeseca, tijekom kojih smo pregledali i analizirali sva istraživanja u posljednjih 50 godina koja su obuhvatila zdrave majke i zdravu djecu rođenu vaginalnim porodom ili carskim rezom. S obzirom na to da naše izvješće SZO još nije ocijenio, ne mogu iznositi detalje, ali mogu kazati da je naša preporuka da bi 24 do 48 sati nakon poroda bilo optimalno vrijeme za otpust iz bolnice, uz uvjet da je kućna skrb dobra − ističe dr. Polić.

pišu divna zenić Ivica MARKOVIĆ

Uz bok najboljih stručnjaka

Na web-stranicama SZO-a možemo naći imena splitskih ustanova i liječnika uz bok najuglednijih svjetskih stručnjaka koje angažira SZO.

Izlazak na svjetsku scenu

S obzirom na ugled i važnost Svjetske zdravstvene organizacije, ovo je povijesni izlazak splitske medicine na svjetsku scenu.

− Ponosan sam i kao dekan i kao Splićanin. To je otprilike kao da se Hajduk plasira u Ligu prvaka i pobijedi u prvom kolu − ističe prof. dr. Matko Marušić, dekan splitskog Medicinskog fakulteta.

Pišite uredniku

Pošaljite link

Komentari

Trenutno nema komentara!
srijeda, 22.02.2012.

Anketa

Podržavate li prosvjede seljaka?



Pošalji Rezultati

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com | MediaPoint | KlikniMO.hr | WAZ: Der Westen |