Slobodna Dalmacija

Hrvatska

10.07.2010. | 13:07

Josipović priznao: Bolonja u Hrvatskoj nije zaživjela, sustav visokog školstva skroz je nejasan

Predsjednik RH Ivo Josipović u subotu je u prostorijama Rektorata Sveučilišta u Dubrovnika razgovarao o aktualnom stanju u hrvatskom visokom školstvu.

Josipović, koji je i sam sveučilišni profesor te je stoga itekako upućen u problematiku visokog školstva, istaknuo je kako Bolonja, nažalost u Hrvatskoj, a posebno u Zagrebu, nije u potpunosti zaživjela.

- Naši „bakalari“ (prvostupnici op.a.) nastavljaju studirati dalje, umjesto da idu raditi. Treba dobro razmotriti zašto je to tako – upitao se Josipović te ukazao na ostale probleme:

– Mi ne znamo odgovor na temeljno pitanje, a to je što je visoko obrazovanje i čemu ono služi?

Treba sve preispitati, nastavlja Josipović, a tek onda donijeti odluke o recimo besplatnom ili plaćenom školovanju.

- Ja sam načelno za besplatne studije, ali ne bih isključio ni mogućnost plaćanja, jer se taj model vani pokazao kao dobar. Kod nas se zakoni o školstvu stalno mijenjaju što nikako nije dobro, a nažalost političari to rade zbog svojih koristi – naglašava predsjednik koji upozorava da je današnji sustav visokog školstva skroz nejasan.

Josipović je zaključio da treba napraviti cjelokupnu analizu, zaključiti koji su to studiji što nam zaista trebaju, donijeti prave zakone koji se neće mijenjati i uskladiti želje s financijskim mogućnostima.

Rektor dubrovačkog Sveučilišta Mateo Milković upoznao je predsjednika Josipovića s njegovim radom, na što je Josipović kazao da treba razvijati policentričnost visokih učilišta, ali i otvaranje smjerova koji su potrebni tržištu rada što „dubrovačko kako vidi dobro čini“.

I jedan i drugi složili su se da je pred Dubrovnikom u sljedećih 5 do 10 godina svijetla budućnost što se tiče studiranja, jer će se izgraditi dodatna infrastruktura poput studentskog doma, ali i autoceste što će svakako poboljšati kvalitetu studiranja.

Vlasnik dubrovačkog privatnog visokog učilišta Miomir Žužul naglasio je kako bi se Dubrovnik trebao okretati stranim studentima.

- U Dubrovnik treba dovesti 5 tisuća stranih studenata u sljedećih 10 godina. Oni bi ostvarili isti broj noćenja kao što sad ostvaruju svi posjetitelji Grada. Za doći do toga moramo uvesti studentske vize koje nažalost još uvijek nemamo, kao i kvalitetan studijski program, jer je visoko školstvo, jednostavno, grana ekonomije. Pogledajmo samo Harvard koji radi ogroman profit – kazao je Žužul.

Gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić upoznao je predsjednika Josipovića s mjerama kreditiranja i stipendiranja studenata koje je, kako se pohvalio, jedino Grad Dubrovnik u cijeloj Hrvatskoj počeo provoditi.

Josipović je za kraj kazao da je odlično što Grad i Županija stoje iza sveučilišta jer u mnogim krajevima Hrvatske to nije slučaj.

- Ne bojim se ja za Dubrovnik. Ovdje je uvijek bilo intelektualaca i ljudi jakih duhom, pa će tako i ostati – zaključio je predsjednik Hrvatske.


M.Marušić / Dubrovački vjesnik, foto: arhiv cropix

Pišite uredniku

Pošaljite link

Komentari

Komentar od: MODD @ 10. srpanj 2010 16:56
Pa naravno da neće ić radit kad sa prvostupničkom diplomom mogu, osim upisivanja diplomskog, još samo dupe obrisat. A za to je krivo isključivo ministarstvo jer nije ništa poduzelo za edukaciju poslodavaca.

U te 3 godine se, bar na mom faksu, prođe jednaka količina gradiva ka šta bi se u 4 godine prije, samo zbog vremenskih ograničenja pod puno većim pritiskom, šta je dodatno poniženje za tamošnje bakalare.

Da ne govorimo o tome šta se pokušava sve više transformirat sveučilišta u sustav izvlačenja novaca od roditelja i studenata, neadekvatan ni približno pruženom.
Komentar od: sunčica23 @ 10. srpanj 2010 16:12
Oziljak731 ti si na sveulicilistu a jos nisi naucio da se "neide" pise odvojeno? eto jos jednog primjerka korupcije u nasim sveucilistima,
Komentar od: scar731 @ 10. srpanj 2010 15:31
zasto prvostupnici nastavljaju fax dalje, hm tesko pitanje, mozda zato sto im njihovi profesori to govore, da im se ne isplati ici na trziste rada....


aliiii...

u koloarima na mome sveucilistu suska se da se na sjednicama senata sveucilista raspravlja o tome da se diplomski studij pocne naplacivati sto bi trebalo dovesti do toga da velika vecina neide dalje na studij....
Komentar od: Jack Sparrow hajduk @ 10. srpanj 2010 14:48
ej, Josipoviću..a najbolje ti je u srbiju ić, ionako se uvik tamo njima ispovidaš..pitaj njih
Komentar od: elvism36 @ 10. srpanj 2010 14:01
A kako će zaživit u zemlji gdje kilo mozga stoji 2 marke, a ispiti imaju javne tarife!!!! Na katedrama i u školama cvatu obiteljske manufakture, a ljetne škole donose prolazne ocjene. Jadna zemljo, di ćeš s takvim stručnjacima?
četvrtak, 09.02.2012.

Anketa

Biste li tužili svoj grad zbog neočišćenih ulica i lomova?



Pošalji Rezultati

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com | MediaPoint | KlikniMO.hr | WAZ: Der Westen |