Slobodna Dalmacija

Dubrovnik

12.03.2010. | 13:56

Osuđen bivši rukovoditelji hotela “Gruž” Miho Karač

Nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Dubrovniku bivši direktor dubrovačkog hotela “Gruž” Miho Karač (56) i šefica Obračunske službe tog hotela Vedrana Divić (40) oglašeni su krivima za počinjena kaznena djela prekoračenja ovlasti i zlouporabu službenog položaja te pribavljanje znatne imovinske koristi iz poslovanja hotela.

Osuđeni su na zatvorske kazne: Karač na deset mjeseci a Divić na jedinstvenu kaznu od šest mjeseci. Te su kazne preinačene u uvjetne: Karaću uz kušnju od tri, a Divić na dvije godine zatvora.

Istodobno, Karaćev prethodnik na dužnosti direktora Stijepo Klobučar (57) i blagajnica Vedrana Divić oslobođeni su optužbe da su kao odgovorne osobe u poslovne isprave unijeli neistinite podatke s ciljem da drogoj osobi pribave imovinsku korist.

Tom je presudom hotelu “Gruž” priznat imovinskopravni zahtjev od 246.495 kuna kojeg je Karać obvezan hotelu vratiti u roku godine dana. Za preostali dio potraživanja hotel je upućen u pokretanje parničnog postupka kojim će pokušati namiriti nedostajuću razliku od skoro 200 tisuća kuna.

U dokaznom je postupku utvrđeno da je Karać kao direktor od listopada 2002. do kolovoza 2005. godine zlouporabio položaj te na bankomatima u Dubrovniku platnim karticama hotela podizao veće iznose. S hotelskog računa te “Mastercard” i “American Express Business card” karticama ukupno je podigao 445.921 kunu od čega je za podmirenje vlastitih potreba kao npr. dio vlastitog kredita i slično sebi zadržao 246.459 kuna.

Divić je od srpnja 2003. do listopada 2005. kao blagajnica hotela zloporabila ovlasti tako da je račune i paragon- blokove fizičkih i pravnih osoba prikazala kao troškove hotela. Tako je na računima ispravljala datume ili ispred iznosa cijene dopisivala brojeve i(li) fiktivne usluge te im povećavala ukupni iznos. Pri obračunu potrošnog materjala dodavala je i robu koju je sebi osobno kupovala te ih je potom iz blagajne sama sebi nadoknađivala, neosnovano prisvojivši ukupno 8.421 kunu.

Uz navedene novčane isplate osuđeni su dužni solidarno platiti troškove postupka i vještačenja.

Ahmet KALAJDŽIĆ/EPEHA

Pišite uredniku

Pošaljite link

Komentari

Trenutno nema komentara!
četvrtak, 09.02.2012.

Anketa

Biste li voljeli da nas pogodi nova snježna oluja?



Pošalji Rezultati

Europa digital mreža: Autoklub | Cafe.hr | Centar Zdravlja | Crochef.com | Dubrovački vjesnik | GameLand | Globus | Gloria | Gloria Shop | Gorila | Igralica | Jutarnji list | Jutarnji klub | Jutarnji nekretnine | Lektire | MojFaks | MojKvart | Moj spoj | Moja edukacija | Neon | Otvoreno more | Ptičica | Punkt | Slobodna Dalmacija | Sportske novosti | Stilist | Šibenski list | Teen | Teen.hr | Teen385 | Vita | Životopis | Znanost.com | MediaPoint | KlikniMO.hr | WAZ: Der Westen |