 |
| Turoperator Thomas Cook bilježi dobar boking gostiju za Dubrovnik / Matko Biljak / SD |
| Čelnici ‘Rewe grupe’ ocjenjuju da je hrvatski put prema destinaciji od četiri zvjezdice pogrešan jer nudi skupu uslugu, koja na tržištu nikako ne nalazi kupce |
| PIŠE Ružica MIKAČIĆ |
U ovoj godini bit će puno teže doći do putnika nego prošle godine jer se njihova suzdržanost produžila i na cijelo proljeće, tako da će više nego ikad odluke o putovanjima u posljednji trenutak biti izražene upravo u ovogodišnjoj turističkoj sezoni.
Iako je sadašnje stanje prodaje gotovo kod svih velikih organizatora putovanja za Hrvatsku uglavnom u porastu, radi se tek o sustizanju mogućih rezultata iz 2009. godine, pa najveći partneri hrvatskog turizma u Europi nisu pretjerano euforični u pogledu procjene poslovanja s našom zemljom u nadolazećim mjesecima.
Zaključak je to višesatnog sastanka organiziranog na svjetskom sajmu turizma ITB u Berlinu u četvrtak navečer na kojemu su se s jedne strane našli čelni ljudi najvećih europskih turoperatora, dok su im sugovornici bili vodeći hotelijeri Jadrana, a sve u organizaciji Ministarstva turizma i HTZ-a.
Lanjski rezultati
Kod najvećeg svjetskog organizatora putovanja njemačkog TUI-a stanje prodaje za Hrvatsku, kako je rečeno, već sada je na razini lanjske godine i oni očekuju u najmanju ruku ponavljanje prošlogodišnjih rezultata. Pritom dobrim brojkama najviše doprinose autogosti prema Hrvatskoj, dok je broj rezervacija na aviolinijama u padu.
Prema njihovim procjenama najveće podbačaje ovog trenutka na Mediteranu imaju Baleari, Tunis, Grčka i Bugarska, dok su Egipat i Turska kod najvećeg svjetskog turoperatora i dalje vodeće sredozemne destinacije. Ja znam da u Hrvatskoj ne vole usporedbe s Turskom, ali na tržištu tjedan dana odmora u turskom hotelu s pet zvijezdica s uključenom hranom i pićem cijeloga dana stoji jednako kao polupansion u jadranskom hotelu s tri zvijezdice – kazao je Michael Stuwe, čelnik TUI-a za istočni Mediteran.
U “Rewe Grupi”, velikom njemačkom turoperatoru, prema njihovim informacijama, loše im ide prodaja glavne sezone osobito u hotelima s četiri i pet zvjezdica na Jadranu.
Štoviše, čelnici te multinacionalne grupacije jasno su kazali kako ocjenjuju da je hrvatski put prema destinaciji od četiri zvjezdice pogrešan jer nudi skupu uslugu, koja na tržištu ne nalazi kupce.
Rewe Grupa je također konstatirala kako je lani Italija oduzela dio njihovih gostiju Hrvatskoj, dok je ove godine situacija obrnuta i Italija danas bilježi dvoznamenkasti minus u rezervacijama, dok Hrvatska ima uzlazni trend rasta bukinga.
Kod Thomasa Cooka sada najbolje rezervacije stoje za Istru, koja bilježi oko šest posto veći buking, baš kao i Dubrovnik, dok je srednja Dalmacija na lanjskoj razini, a druge dalmatinske županije u minusu.
Čelnici Thomasa Cooka posebno ističu potrebu davanja bonusa u cijenama gostima koji rano rezerviraju i uplaćuju svoj odmor, te su apelirali na fleksibilnost u organiziranju turističkih paket-aranžmana koji ne bi smjeli počinjati i završavati samo subotom.
Špica ljeta
Špica sezone dobro se prodaje kod njemačkog organizatora putovanja FTI-ja, dok im je predsezona, kako kaže Mitja Kočevar u ime te grupe, potpuno neizvjesna.
Nešto bolju situaciju u sadašnjim rezervacijama od lanjske ima i ID Riva Tours koja je lani u ovo doba imala minus 13 posto, dok je sadašnja prodaja Jadrana također u minusu, ali nešto blaže, kazao je Selimir Ognjenović, direktor ID Riva Toursa, ističući kako se iz dana u dan buking popravlja te očekuju ponavljanje lanjskih rezultata.
Ulog u promidžbu 1,8 milijuna eura
Stanje prodaje u agenciji ‘Misir Reisen’ najbolje je za rujan i listopad, dok je špica sezone još potpuno neizvjesna.
Na ITB-u je inače potpisan i ugovor o udruženom oglašavanju Hrvatske turističke zajednice sa šest njemačkih turoperatora u ukupnom iznosu od 1,8 milijuna eura, što će pridonijeti rekordnom hrvatskom ulaganju u promidžbu na njemačkom emitivnom tržištu.
|
Turska nam nije konkurencija
Turska nije konkurencija Hrvatskoj, Hrvatska ima sasvim drukčiju strukturu gostiju, nudi drugu vrstu usluge i ne treba se zato uspoređivati s Turskom, drži Martin Misir iz agencije “Misir Reisen”, koji je apelirao na hrvatske hotelijere da u špici sezone omoguće olakšice za obitelji s djecom na taj način da djeca budu kao i u drugim mediteranskim zemljama na odmoru besplatno ili uz veliko sniženje.
|