Slobodna Dalmacija

Povratak na naslovnicu

SMS komentar

Kako su krenili ovi iz HDZ, dogodine možemo očekivat dvi do tri nove stranke: CHDZ, HDZ '91. itd. Emil, Opuzen

Kako poslati komentar

Biznis

Objavljeno 23.04.2010. u 11:55

PODUZETNIK IZ SISKA Ljudi, sadite ljekovito bilje, a ne kukuruz - deset puta je isplatljivije

Najveći proizvođač ljekovitog bilja na području Sisačko-moslavačke županije je tvrtka Herba M iz Siska.

Ta tvrtka, kojoj je vlasnik diplomiranih inženjer elektrotehnike Siščanin Danijel Matić (38), koji radi kao izvršni direktor jedne od vodećih hrvatskih informatičkih tvrtki u Zagrebu, ljekovito i aromatčno bilje proizvodi na više od deset hektara zemljišta, a svake godine povećava površine na kojima sije bilje i unapređuje proizvodnju.

– Proizvodnja ljekovitog i aromatičnog bilja višestruko je isplativija od tradicionalne ratarske proizvodnje.

Na primjer, prihod na hektaru posijanom crnim sljezom deset je puta veći od prihoda na istoj površini zemljišta zasijanog kukuruzom ili pšenicom. Samo, za proizvodnju ljekovitog bilja treba puno više znanja i fizičkog rada, tumači Danijel Matić.

Veli kako je na ideju da krene u proizvodnju ljekovitog bilja došao tijekom razgovora s ljudima koji se time bave, prije četiri godine i da mu je puno pomogao njegov inženjerski način razmišljanja i spremnost da jako puno uči.

Tvrtka Herba M d.o.o. Sisak bavi se ekološkom proizvodnjom ljekovitog bilja u čistom okolišu, po pravilima ekološke proizvodnje. Na desetak hektara zemlje u Jazveniku i na Pogorelcu proizvodi melisu, crni i bijeli sljez, mentu, različak, sikavicu. Veli kako je ključ što ima osiguran otkup svih proizvedenih količina, te da proizvodi gotovo isključivo za izvoz.

– Nedavno smo počeli proizvodnju i pakiranje čaja od melise i sljeza za domaće tržište, za koji jamčimo da je apsolutno čist i proizveden u ekološkom uzgoju. Svim potencijalnim proizvođačima ljekovitog bilja savjetujemo da prije početka proizvodnje osiguraju otkup proizvedenoga bilja, da proizvode ono što tržište traži, da poštuju sve zahtjeve ekološkog uzgoja i da stalno uče, kaže Danijel Matić.

Dodaje kako su sva polja trtke Herma M certificirana za ekološku proizvodnju, i u Hrvatskoj i u Europskoj uniji.

M. Piškor

Poticaji

Na području Sisačko-moslavačke županije šest proizvođača proizvodi sljez, melisu, šipak, bazgu i lavandu na 21,57 hektara zemljišta. Kako bi dodatno potaknuli proizvodnju ljekovitog bilja, županija će za svaki novi hektar nasada osigurati pet tisuća kuna, a tome novcu valja dodati oko 2500 kuna od države, kao i poticaje gradova i općina.

Županija očekuje vrlo ubzo udvostručenje površina pod ljekovitim biljem, te je za podizanje novih nasada ove godine osigurala 100.000 kuna, kao i dodatnih 800.000 kuna za ekološku proizvodnju, nadzor i ekološki certifikat.

Županija će sufinancirati i izgradnju novih sušara i preradbenih kapaciteta, kako bi potaknula raznovrsnu poljoprivrednu proizvodnju, ističe Zoran Vasić, županijski pročelnik za poljoprivredu.

Komentari Morate se prijaviti da biste komentirali članak.

Komentar od: laridae | Komentirano: 23. travanj 2010. 13:42
kako je moguce da je najveci proizvodjac eko bilja u sisaco moslovackoj zupaniji?? kad se zna da je taj kraj poznat po onecisvenosti zraka i najvecoj stopi zlocudnih bolesti u RH

Molim neka mi netko odgovori tko daje te certifikate za eko zemljiste u RH i EU.
Komentar od: cato | Komentirano: 23. travanj 2010. 13:07
Sve je to lipo ako ima otkup.
Komentar od: | Komentirano: 23. travanj 2010. 12:08
još isplatljivija je marica...